Potrafią zniszczyć ogromne powierzchnie a ich grubość sięga kilkudziesięciu metrów. Lawiny lodowe są bardzo niebezpieczne, nawet na obszarach gdzie ludzie jest niewiele.
Lawiny lodowe powstają gdy po zboczu góry czy lodowca obrywają się fragmenty lodu. Z ogromną siłą i szybkością spadają w dół niszcząc wszystko na swojej drodze. Stwarzają tym samym ogromne zagrożenie. Mimo że występują na obszarach mało zamieszkałych przez człowieka, potrafią okazać się tragiczne.
Ogromna lawina lodowa zeszła 17 lipca na łańcuchu górskim Aru w Tybecie. Zarejestrowali to naukowcy, który porównali zdjęcia przed i po zjawisku. Widać, jak biała płachta lodu i gruzu stoczyła się w stronę jeziora Aru. Obrazy uchwyciły satelity Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA. Pierwsze zdjęcia, sprzed lawiny, zostało zrobione 24 czerwca 2016 roku, a po 21 lipca 2016 roku. Podczas zejścia lawiny zginęło dziewięć osób, 350 owiec i 110 jaków. Byli oni w wiosce Dungru.
- Przyczyny lawiny nadal nie są wyjaśnione - powiedział Andreas Kaab, glacjolog z Uniwersytetu w Oslo. Opisał lawinę jako "zaskakującą".
Ogromna lawina
Po zdarzeniu powstała wielka na 10 kilometrów kwadratowych pokrywa o grubości 30 metrów. Wymiary te sprawiły, że stała się jedną z największych zarejestrowanych lawin lodowych w historii. Podobnej wielkości była lawina z lodowca Kolka na Kaukazie w 2002 roku.
Rok temu w Nowej Zelandii jednemu z narciarzy udało się uchwycić rozpadający się lodowiec:
Autor: AD/rp / Źródło: NASA Earth Observatory
Źródło zdjęcia głównego: NASA Earth Observatory/ Joshua Stevens, ESA