Mars otoczy się pierścieniem i będzie wyglądać jak Saturn

Curiosity na Marsie
Curiosity na Marsie
NASA
Curiosity na MarsieNASA

Największy księżyc Marsa - Fobos, powoli zbliża się w stronę swojej planety. Jednak bardziej prawdopodobne niż to, że uderzy w jego powierzchnię, jest to, że rozerwie się na małe kawałki, a odłamki utworzą wokół Marsa pierścień, taki jak mają Saturn, Jowisz, Uran i Neptun.

Choć jest to nieuniknione, koniec Fobosa nie jest jeszcze przesądzony. Jak twierdzą dwaj młodzi naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, do rozpadu księżyca prawdopodobnie dojdzie w ciągu 20-40 mln lat, a powstały pierścień będzie istniał od 1 mln do 100 mln lat.

Księżyc rozerwie się na kawałki

Będący na stażu po studiach doktoranckich Benjamin Black i absolwent uczelni, Tushar Mittal, oszacowali spoistość Fobosa i stwierdzili, że jest ona niewystarczająca, by księżyc mógł oprzeć się siłom pływowym Marsa, w związku z czym rozpadnie się, gdy zbliży się do Marsa. Spostrzeżenia naukowców zostały przedstawione w artykule na stronie portalu Nature Geoscience.

Tak jak księżyc Ziemi ciągnie naszą planetę w różnych kierunkach, powodując między innymi pływy na oceanie, tak Fobos, w poszczególnych miejscach, nie działa na Marsa z taką samą siłą. Naukowcy twierdzą, że gdy marsjański księżyc zbliży się do planety, przyciąganie będzie na tyle silne, że Fobos rozerwie się na kawałki. Jest to spowodowane tym, że ma on silnie popękaną powierzchnię, z licznymi porami i rumowiskami. Jak twierdzi Black, rozczłonkowanie księżyca byłoby analogiczne do rozrywania batonika zbożowego, fragmenty i okruchy byłyby wszędzie.

Pierścień wokół Marsa

Gruz powstały z rozpadu Fobosa, składający się z kamieni różnych rozmiarów i pyłu, nadal krążyłby wkoło Marsa i szybko utworzyłby pierścień.

Choć największe kawałki mogłyby ewentualnie uderzyć w planetę pod dużym kątem, powodując owalne kratery, pozostałe odłamki okrążałyby Marsa przez miliony lat, aż w końcu same spadłyby na niego jak deszcz meteorów. Wtedy pozostałby tylko drugi księżyc Marsa - Deimos.

Nieuchronny los

Black i Mittal zaczęli się zastanawiać, co może stać się z Fobosem, bo jego przyszłość wydaje się tak odmienna, od pozostałych księżyców w Układzie Słonecznym.

- Podczas gdy nasz księżyc oddala się od Ziemi o kilka centymetrów na rok, Fobos przybliża się do Marsa z taką samą szybkością, więc jest niemal nieuniknione, że albo w niego uderzy, albo rozpadnie się na kawałki - twierdzi Black i dodaje - Rozpoczęliśmy badania Fobosa między innymi dlatego, żeby sprawdzić co może się stać z księżycem, gdy porusza się w kierunku planety.

Rzadkie zjawisko

Tylko jeden inny księżyc w naszym Układzie Słonecznym, największy satelita Neptuna - Tryton, zbliża się do okrążanej planety.

Jak twierdzi Mittal, badanie takich przypadków jest istotne dla poznania warunków panujących w naszym wczesnym Układzie Słonecznym. Możliwe, że wiele księżyców, orbitujących wokół planet, przekształciło się w pierścienie. Według niektórych badań, podczas formowania się planet 20-30 proc. z nich posiada zbliżające się do nich księżyce. Choć prowadzi to do nieuniknionej destrukcji, one już dawno zdążą zniknąć. Niektóre z kilku tysięcy eliptycznych kraterów na Marsie mogły powstać właśnie przez odłamki księżyca.

Naprężenie przezwycięży siłę skały

Aby oszacować siłę Fobosa, Black i Mittal przestudiowali dane, dotyczące podobnie spękanych skał na Ziemi oraz meteorytów, które spadły na naszą planetę, mając gęstość i skład podobne do księżyca Marsa. Naukowcy wykorzystali także wyniki symulacji 10 kilometrowego krateru Stickney, który powstał na księżycu, gdy w przeszłości uderzył w niego głaz i nie spowodował jego rozpadu. Krater stanowi około jedną szóstą obwodu Fobosa i wygląda jakby ktoś wziął miarkę z księżyca.

Gdy badacze ustalili, kiedy i jak siła pływowa rozerwie Fobosa na części, Mittal stworzył model powstawania pierścienia, wykorzystując metody, które pomogły w zrozumieniu tworzenia się pierścieni Saturna.

- Jeśli księżyc rozpadnie się na wysokości 1,2 promienia Marsa, około 680 km nad jego powierzchnią, może stworzyć naprawdę wąski pierścień, porównywalny gęstością do jednego z największych pierścieni Saturna - twierdzi Mittal i dodaje - Wraz z upływem czasu, może stać się szerszy, a w ciągu kilku milionów lat, możliwe, że dosięgnie górnej warstwy marsjańskiej atmosfery. Wtedy zacznie tracić materiał, bo odłamki będą spadać na Marsa.

Naukowcy odkryli, że jeśli Fobos rozpadnie się w większej odległości od Marsa, pierścień będzie istniał 100 mln lat, a następnie i tak odłamki uderzą w powierzchnię planety.

Możemy nie zobaczyć pierścienia

Mittal twierdzi, że nie wiadomo, czy pierścień Marsa, składający się z pyłu i fragmentów skalnych, będzie widoczny z Ziemi. Pył, z którego w części się składa, nie odbija zbyt dobrze światła, w przeciwieństwie do lodu, który buduje większość pierścieni innych planet, stąd są one dobre widoczne. Jednak pierścień Marsa może odbijać wystarczającą ilość światła, żeby, widziany z Ziemi, był jaśniejszy. Przez teleskop zauważalny może być także cień, rzucany przez pierścień na powierzchnię planety.

- Jak za kilkadziesiąt milionów lat będziemy stać na powierzchni Marsa, to będzie spektakularny widok - mówi Black.

Autor: zupi/jap / Źródło: science daily

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości

Kolejne dni przyniosą nam szereg pogodowych zagrożeń. W czwartek nad Polskę nasunie się strefa frontów atmosferycznych, niosąca ze sobą ogromne ilości wilgoci. W części kraju wystąpią burze i intensywne, ulewne opady deszczu.

Nadciągają kolejne burze i ulewy. Wystąpi ryzyko podtopień

Nadciągają kolejne burze i ulewy. Wystąpi ryzyko podtopień

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? W środę pojawiają się nad Polską wyładowania atmosferyczne. Zjawiskom towarzyszą opady deszczu i silniejszy wiatr. Śledź z nami aktualną sytuację pogodową.

Gdzie jest burza? W tych regionach może mocno lać

Gdzie jest burza? W tych regionach może mocno lać

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na majówkę 2025. Czy ciepła w wielu miejscach Wielkanoc oznacza, że zbliżający się wielkimi krokami długi, majowy weekend będzie sprzyjał grillowaniu i spędzaniu czasu na świeżym powietrzu? Nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek sprawdziła najnowsze wyliczenia amerykańskich i europejskich modeli meteorologicznych.

Pogoda na majówkę. Te prognozy "stawiają Polskę w nieciekawej sytuacji"

Pogoda na majówkę. Te prognozy "stawiają Polskę w nieciekawej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trzęsienie ziemi zakłóciło program na żywo w jednej z tureckich stacji telewizyjnych. Wstrząsy o magnitudzie 6,2 zatrzęsły całym studiem nagraniowym. Jak podał prowadzący, aktywność sejsmiczna była wyczuwalna już wcześniej.

Zamieszanie w programie na żywo. Nagranie

Zamieszanie w programie na żywo. Nagranie

Źródło:
Reuters, Ekol TV, tvnmeteo.pl

Po środowym trzęsieniu o magnitudzie 6,2 Stambuł nawiedziła seria wstrząsów wtórnych. Chociaż pierwsza ocena skutków wykazała, że nie doszło do poważnych uszkodzeń, trzęsienia wywołały panikę wśród mieszkańców miasta. Około 150 osób doznało obrażeń podczas wyskakiwania z trzęsących się budynków.

Trzęsienie ziemi w Turcji. Ludzie wyskakiwali w panice

Trzęsienie ziemi w Turcji. Ludzie wyskakiwali w panice

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, EMSC, PAP, BBC, TGRT

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wciąż ostrzega przed burzami. Na południu kraju zjawiskom towarzyszyć będą opady deszczu i silniejszy wiatr. Niewykluczone są też opady gradu.

Groźnie może być do północy. Są ostrzeżenia

Groźnie może być do północy. Są ostrzeżenia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Kolejne dni w pogodzie zapowiadają się dość niespokojnie. Nad różnymi regionami przechodzić będą burze, lokalnie z intensywnymi opadami deszczu. Tuż przed weekendem możemy spodziewać się sporego spadku temperatury.

Zmianę pogody odczujemy na własnej skórze

Zmianę pogody odczujemy na własnej skórze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pożar wybuchł we wtorek na terenie amerykańskiego stanu New Jersey. Z powodu rozprzestrzeniającego się ognia ewakuowano ponad trzy tysiące osób, zamknięto też odcinek jednej z najruchliwszych autostrad.

Ewakuowano ponad trzy tysiące osób, zamknięto ruchliwą autostradę

Ewakuowano ponad trzy tysiące osób, zamknięto ruchliwą autostradę

Źródło:
PAP, Reuters, CNN

We wtorek doszło do erupcji najwyższego wulkanu w Europie. Tryskająca z krateru lawa rozświetliła nocne niebo. Etna znów niepokoi mieszkańców Sycylii.

Nocny pokaz potęgi natury. Etna znów przypomina o sobie

Nocny pokaz potęgi natury. Etna znów przypomina o sobie

Źródło:
Reuters, lasicilia.it, ilmeteo.it

Chiny rozważają budowę elektrowni jądrowej na Księżycu. Miałaby ona zasilać Międzynarodową Stację Badawczą na Księżycu (ILRS), projekt powstający pod egidą chińskiej i rosyjskiej agencji kosmicznej.

Chiny z Rosją chcą zbudować elektrownię jądrową na Księżycu

Chiny z Rosją chcą zbudować elektrownię jądrową na Księżycu

Źródło:
Reuters, PAP

Fala upałów nawiedziła Pakistan. We wtorek w największym mieście tego kraju - Karaczi - temperatura sięgnęła 41 stopni Celsjusza. Władze ostrzegają przed spiekotą, która może zagrażać zdrowiu i życiu.

"Jest piekielnie gorąco". Ponad 40 stopni na termometrach

"Jest piekielnie gorąco". Ponad 40 stopni na termometrach

Źródło:
Reuters, thenews.com.pk, arynews.tv

Oksytocyna, zwana "hormonem miłości", może odgrywać kluczową rolę w wyciszaniu konfliktów u przedstawicieli rodziny lemurowatych - donoszą naukowcy z amerykańskiej uczelni Duke University. Pod wpływem tego hormonu władcze i agresywne samice łagodnieją.

"Hormon miłości" łagodzi u nich agresję

"Hormon miłości" łagodzi u nich agresję

Źródło:
phys.org, PAP

Sonda Lucy przesłała na Ziemię zdjęcia asteroidy 52246 Donaldjohanson. Naukowców zaskoczyły jej wymiary - obiekt był tak długi, że sonda miała problem z uwiecznieniem go w całości. To ostatni przystanek w drodze do ostatecznego celu misji.

Bliskie spotkanie z "kosmicznym kręglem". Lucy nadaje na Ziemię

Bliskie spotkanie z "kosmicznym kręglem". Lucy nadaje na Ziemię

Źródło:
NASA, AP, tvnmeteo.pl

Ulewy nawiedziły w poniedziałek Nowy Orlean. W kilka godzin niektóre dzielnice i obszary podmiejskie znalazły się pod wodą, konieczne było zamknięcie części ulic. W ponad 4000 gospodarstw domowych wystąpiły przerwy w dostawie prądu.

"Nie widać, gdzie kończy się droga, a zaczyna kanał"

"Nie widać, gdzie kończy się droga, a zaczyna kanał"

Źródło:
NOLA, NWS New Orleans

Rekin zaatakował pływaka u wybrzeży Izraela. Jak podały lokalne media, zwierzę wciągnęło mężczyznę do wody, a ślad po nim zaginął. Szczątki odnaleziono dopiero po 24 godzinach. W historii kraju odnotowano zaledwie cztery przypadki ataków rekinów na ludzi.

Wyjątkowo rzadki atak rekina na Morzu Śródziemnym

Wyjątkowo rzadki atak rekina na Morzu Śródziemnym

Źródło:
BBC, The Jerusalem Post, tvnmeteo.pl

Władze i studenci amerykańskiej uczelni University of Richmond w Wirginii zmagają się ze skutkami ogromnej awarii prądu, po tym jak wąż dostał się do głównej elektrowni i spowodował tam zwarcie. W efekcie zasilanie straciło kilkanaście budynków, a na kampusie odwołano zajęcia.

Na początku myśleli, że to żart. Wąż spowodował awarię na uniwersytecie

Na początku myśleli, że to żart. Wąż spowodował awarię na uniwersytecie

Źródło:
The Collegianur, WTVR

Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe nagrania z miejscowości Piaski w województwie mazowieckim. Nasz czytelnik zaobserwował tam zjawisko zwane wirem pyłowym.

Wir pyłowy na Mazowszu. "Wielkie zdziwienie"

Wir pyłowy na Mazowszu. "Wielkie zdziwienie"

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Nawet kwietniowe słońce może być niebezpieczne. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV bez odpowiedniej ochrony może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych - od poparzeń i alergii słonecznej po nowotwory. Jak powinniśmy dbać o bezpieczeństwo skóry?

Uważajmy. Nawet w kwietniu opalanie może być groźne

Uważajmy. Nawet w kwietniu opalanie może być groźne

Źródło:
PAP

Mieszkańcy części zachodnich regionów Francji zmagają się ze skutkami powodzi. Po wylaniu rzek ewakuowano kilkaset osób, w wielu domach nie ma prądu.

Wylały rzeki. Ewakuacje, ponad tysiąc domów bez prądu

Wylały rzeki. Ewakuacje, ponad tysiąc domów bez prądu

Źródło:
francebleu.br, francetvinfo.fr

Ciepło w święta i jeszcze chwilę po nich to ostatni etap kwietniowego lata. Co później czeka nas w pogodzie? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: możliwy powrót przymrozków

Pogoda na 16 dni: możliwy powrót przymrozków

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rozpoczyna się kolejny piękny, wiosenny dzień, a przyroda tętni życiem. Niestety, ty już wiesz, że ból zatok, łzawiące oczy i alergiczny katar mogą zepsuć Ci ten czas. Sięgnij po OtriAllergy Control, pierwszy spray z flutykazonem dostępny bez recepty, produkowany przez markę Otrivin - ekspertów w walce z katarem. Dzięki niemu poczujesz ulgę na długie godziny i znów będziesz cieszyć się życiem bez przeszkód. Dowiedz się, w jaki sposób może pomóc Ci w opanowaniu objawów alergii!

Alergia nie ułatwia Ci życia? Przejmij nad nią kontrolę!

Alergia nie ułatwia Ci życia? Przejmij nad nią kontrolę!

Źródło:
Materiał promocyjny

Osy dachowe sieją spustoszenie w australijskim stanie Wiktoria. Przez owady zamknięto kawiarnie, a dzieci boją się wyjść z domów. Według ekspertów, wzrost populacji tego gatunku związany jest z cieplejszą niż zwykle jesienią.

Zamknięte kawiarnie. Mieszkańcy zmagają się z inwazją os

Zamknięte kawiarnie. Mieszkańcy zmagają się z inwazją os

Źródło:
ABC News

Dorośli również mogą zapadać na alergie. Jak wyjaśniają lekarze, mechanizmy obronne układu odpornościowego mogą aktywować się w każdym wieku. U niektórych osób rozwinięcie się alergii może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.

Alergie mogą pojawiać się też u dorosłych. Na wiele sposobów

Alergie mogą pojawiać się też u dorosłych. Na wiele sposobów

Źródło:
CBS News, Penn Medicine News

14-letnia dziewczynka został zabiła przez lwicę. Do zdarzenia doszło na ranczu graniczącym z południowymi krańcami Parku Narodowego Nairobi w Kenii. Do innego tragicznego wypadku doszło w rezerwacie położonym na północ od stolicy tego kraju. Słoń stratował tam 54-letniego mężczyznę.

Lew i słoń zabiły w weekend dwie osoby. Jedna ofiara to nastolatka

Lew i słoń zabiły w weekend dwie osoby. Jedna ofiara to nastolatka

Źródło:
CNN, PAP

Burzowy front, który w weekend nawiedził część Oklahomy i Teksasu, przyniósł ze sobą niszczycielskie tornada, ulewne deszcze i gradobicie. Na skutek żywiołu zginęły trzy osoby.

Niszczycielska seria tornad, ulewy. Nie żyją trzy osoby

Niszczycielska seria tornad, ulewy. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
PAP, CNN

Koniec kwietnia i początek maja to czas, kiedy w lasach na Podkarpaciu, głównie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, można spotkać żmije zygzakowate. To okres, kiedy gady te mają okres godowy - przypominają leśnicy.

Atakują odruchowo, uważajmy na nie, będąc w podkarpackich lasach

Atakują odruchowo, uważajmy na nie, będąc w podkarpackich lasach

Źródło:
PAP

Chińscy naukowcy przeanalizowali genom różnych odmian roślin, by określić ich wspólnego przodka. Kwiat, od którego wywodzą się dzisiejsze róże, wyglądał zupełnie inaczej niż rośliny dostępne w kwiaciarniach.

Naukowcy odkryli, jak wyglądał przodek róż

Naukowcy odkryli, jak wyglądał przodek róż

Źródło:
Science X Network

2025 rok już teraz może okazać się jednym z najgorszych sezonów pod względem pożarów Wielkiej Brytanii - alarmują organizacje ochrony przyrody. Bezwzględny żywioł przyczynia się do wyginięcia najrzadszych gatunków zwierząt.

Wielka Brytania. Cenne gatunki płonęły żywcem

Wielka Brytania. Cenne gatunki płonęły żywcem

Źródło:
BBC, National Trust