"Mars dużo ciekawszy niż się wydaje"

Karol Wójcicki o poszukiwaniach wody w Kosmosie
Karol Wójcicki o poszukiwaniach wody w Kosmosie
TVN24 Biznesi Świat
Karol Wójcicki o poszukiwaniach wody w KosmosieTVN24 Biznesi Świat

- Wiedzieliśmy o wodzie w stanie lodowym, wiedzieliśmy, że jest para wodna, ale dużą ciekawostką jest to, że na Marsie może występować woda w stanie ciekłym - mówił Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik. Młody naukowiec wyjaśnił, dlaczego możemy przypuszczać, że na Czerwonej Planecie znajduje się ta niezbędna do życia substancja.

"Mamy wodę" - brzmiał komunikat wydany przez Amerykańską Agencję Kosmiczną NASA w 2008 roku w związku z potwierdzeniem istnienia tej substancji na Marsie. Odkrycie dało nadzieję wielu naukowcom z całego świata, którzy od tego czasu doskonalą metody badawcze i szukają dalej. Niedawno nastąpił kolejny milowy krok w badaniach. Naukowcy odkryli na powierzchni Czerwonej Planety ślady wody w stanie ciekłym.

Czytaj więcej na ten temat

- Wiedzieliśmy o wodzie w stanie lodowym, wiedzieliśmy, że jest para wodna, ale dużą ciekawostką jest to, że na Marsie może występować woda w stanie ciekłym - mówił na antenie TVN24 Biznes i Świat Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik. Młody naukowiec podkreślił przy tym, że na razie "nikt nie zobaczył wody w stanie ciekłym, a udało się tylko znaleźć pośrednie dowody na jej istnienie".

Sól najważniejszym dowodem

Co jest tym dowodem? Wójcicki wyjaśnia, że w marsjańskim gruncie znajduje się sól. Jest ona co prawda nieco inna niż ta, z którą my mamy do czynienia. To nadchloran wapnia, związek o właściwościach higroskopijnych. Higroskopijność to cecha, którą można porównać do działania gąbki. Gdy położymy ją na wodzie zacznie natychmiast ją wchłaniać do czasu aż stanie się przesycona. Podobnie jest ze wspomnianą wcześniej solą.

- Jak zbierze wystarczająco dużo pary wodnej, to się rozpada. Wtedy ze związku, który "trzyma" w środku wodę staje się związkiem "w kropli wody" - powiedział Wójcicki.

Naukowcy od dawna wiedzą, że nadchloran wapnia znajduje się w marsjańskiej glebie. Zauważyli również, że w pobliżu łazika Curiosity jest na tyle dużo pary wodnej, że - jak twierdzi Wójcicki - nadchloran wapnia ma szansę przesycić się, rozpaść i stworzyć płynną wodę. Oczywiście z zawartością tego związku.

Z lodu w gaz. A gdzie ciecz?

Wójcicki podkreślił również fakt, że na Marsie nie mogłaby istnieć zwykła woda, która jest nam znana. To wcale nie jest związane z temperaturą.

- Nawet jakby było 20 st. C to woda i tak nie mogłaby istnieć, bo panuje tam zbyt niskie ciśnienie. Woda ze stanu lodowego przesyca się od razu w gaz - wyjaśnił.

Okazuje się więc, że "Mars jest dużo ciekawszy niż się wydaje" i możliwe jest to, że jeszcze nie raz nas zaskoczy.

Autor: kt/map / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Pozostałe wiadomości

Tej nocy oraz w środę rano zimowa aura będzie zagrożeniem w wielu regionach Polski. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed opadami marznącymi oraz oblodzeniem. Sprawdź, gdzie obowiązują żółte alarmy.

Uwaga, żółte alarmy IMGW niemal we wszystkich województwach

Uwaga, żółte alarmy IMGW niemal we wszystkich województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli środę, 11.12. Nocą ściśnie mróz, a miejscami spadnie mokry śnieg. Dzień nie przyniesie większej poprawy pogody. Pojawią się mieszane opady, zrobi się zimowo. W niektórych regionach temperatura nie przekroczy 0 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - środa, 11.12. Nocą miejscami sypnie śniegiem

Pogoda na jutro - środa, 11.12. Nocą miejscami sypnie śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl

W niektórych regionach Chorwacji śnieg sypał od niedzieli. Miejscami spadło go już ponad 30 centymetrów. Przez nagromadzenie dużej ilości opadów niektórzy mieszkańcy zmagają się z brakiem prądu.

"Nie ma prądu, nie działa telefon". Atak zimy w części Chorwacji

"Nie ma prądu, nie działa telefon". Atak zimy w części Chorwacji

Źródło:
Jutarnjij, HRT, tvnmeteo.pl

Najbliższe dni w Polsce zdominuje pochmurna i dość chłodna pogoda, którą przyniósł do nas wyż z okolic Wysp Brytyjskich. Aura, w której nie brakować będzie drobnych opadów śniegu i deszczu ze śniegiem, utrzyma się do piątku. W weekend, za sprawą wędrówki frontów nad naszym krajem, warunki atmosferyczne będą dynamiczne. Powieje silny wiatr, a w niedzielę w niektórych miejscach zrobi się biało.

Ziąb i trochę opadów śniegu. Pogoda na 5 dni

Ziąb i trochę opadów śniegu. Pogoda na 5 dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Australii wymierają w zastraszającym tempie bezkręgowce - wynika z najnowszego badania naukowców. Od końca XVIII wieku liczba gatunków tych zwierząt zmniejszyła się o ponad dziewięć tysięcy. Specjaliści zwracają uwagę na to, że konieczne jest podjęcie działań, które mogłyby zastopować ten niebezpieczny dla ludzkości proces.

Ubywa ich z każdym tygodniem. "W ten sposób kończy się świat"

Ubywa ich z każdym tygodniem. "W ten sposób kończy się świat"

Źródło:
Uniwersytet Karola Darwina, ABC.net.au, tvnmeteo.pl

Mieszkańcy Emilii-Romanii, regionu leżącego na północy Włoch, mierzą się ze skutkami ulewnych opadów deszczu, a także śnieżyc, jakie wystąpiły tam w ostatnich dniach. Od poniedziałku lokalni strażacy interweniowali ponad 100 razy.

Włosi drżą przed kolejną powodzią. Ulewny deszcz wrócił do Emilii-Romanii

Włosi drżą przed kolejną powodzią. Ulewny deszcz wrócił do Emilii-Romanii

Źródło:
ENEX, Meteo.it, NewsBiella, La Repubblica, Settesere

Pogoda na Boże Narodzenie. Święta coraz bliżej, a wraz z nimi nadzieje na to, że w tym roku okażą się białe. O to, jak obecnie wygląda końcówka grudnia w modelach meteorologicznych, zapytaliśmy synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Najnowsza prognoza na Boże Narodzenie. Czy święta będą białe?

Najnowsza prognoza na Boże Narodzenie. Czy święta będą białe?

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Malibu niedaleko Los Angeles szaleje pożar, który od poniedziałkowego wieczoru strawił już blisko 900 hektarów terenu. Do walki z żywiołem kierowani są kolejni strażacy. Ogień zagraża domom, a także lokalnemu uniwersytetowi, dlatego też władze nakazały ewakuacje kilku tysiącom osób.

"To była stresująca i męcząca noc". Prawie 900 hektarów spłonęło

"To była stresująca i męcząca noc". Prawie 900 hektarów spłonęło

Aktualizacja:
Źródło:
ABC News, Malibu Times, KABC, Reuters, CNN

Przed nami początek astronomicznej zimy, a wraz z nim najkrótszy dzień w roku. Słońce nad Warszawą wzejdzie wtedy na niespełna osiem godzin. Kiedy przypada ten dzień?

Na kiedy przypadnie najkrótszy dzień w roku

Na kiedy przypadnie najkrótszy dzień w roku

Źródło:
tvnmeteo.pl, timeanddate.com

Czy tej zimy na Pacyfiku pojawi się La Nina? Jak wynika z badań Japońskiej Agencji Meteorologicznej, na oceanie występują w tym momencie zjawiska towarzyszące anomalii. Eksperci zastanawiają się jednak, czy La Nina ma szansę się utrzymać i jak długo potrwa.

Czy na oceanie pojawi się La Nina? Najnowsze prognozy

Czy na oceanie pojawi się La Nina? Najnowsze prognozy

Źródło:
JMA, Reuters, tvnmeteo.pl

Intensywne opady śniegu i deszczu spowodowały ryzyko podtopień w północnej Hiszpanii. W dorzeczu Ebro przez trzy dni spadło do 150 litrów deszczu na metr kwadratowy, przez rzekę przechodzi kulminacja fali. W Nawarze w poniedziałek konieczne było zamknięcie kilku dróg, a stan rzek był na bieżąco monitorowany.

Ulewy przeszły nad Hiszpanią. Miasto czeka na kulminację fali powodziowej

Ulewy przeszły nad Hiszpanią. Miasto czeka na kulminację fali powodziowej

Źródło:
Noticias de Navarra, Diario de Navarra

Kleszcze wykorzystują bioklej, by stabilniej przyczepiać się do skóry. Badania holenderskich naukowców pokazały, że ślina pajęczaków zawiera białka, które zastygając tworzą silne, trudne do rozpuszczenia spoiwo. Poznanie dokładnego mechanizmu krzepnięcia może w przyszłości posłużyć do opracowania nowego sposobu pozbywania się kleszczy - i nie tylko.

Kleszcze produkują supermocny klej. Jedyny w swoim rodzaju

Kleszcze produkują supermocny klej. Jedyny w swoim rodzaju

Źródło:
The Scientist, Science X Network

Naukowcy odkryli dowody na to, że prehistoryczni mieszkańcy Ameryki Północnej z ludu Clovis żywili się mięsem ogromnych ssaków, zwłaszcza mamutów, i było to główny składnik ich diety. Prawdopodobnie przyczyniło się to do szybszego wyginięcia tych zwierząt.

Prehistoryczni Amerykanie zajadali się mięsem mamutów

Prehistoryczni Amerykanie zajadali się mięsem mamutów

Źródło:
CNN, Reuters

W środkowej części Filipin wybuchł wulkan Kanlaon, wyrzucając w niebo ogromną kolumnę popiołu. Mieszkańców okolicznych miejscowości wezwano do ewakuacji.

Kłęby dymu nad miejscowościami. Ewakuacja dziesiątek tysięcy ludzi

Kłęby dymu nad miejscowościami. Ewakuacja dziesiątek tysięcy ludzi

Źródło:
Reuters, CBS News

Chociaż w niektórych częściach świata nasiliły się burze i powodzie, ponad trzy czwarte lądów na Ziemi osuszyło się w ostatnich dekadach - ostrzegają naukowcy w raporcie Konwencji ONZ w sprawie Zwalczania Pustynnienia (UNCCD). Najgorszy scenariusz zakłada, że do 2100 roku nawet pięć miliardów ludzi może żyć na terenach suchych. Skutki to między innymi niedobory wody, degradacja gleby i częstsze pożary.

Ziemia wysycha. ONZ alarmuje

Ziemia wysycha. ONZ alarmuje

Źródło:
PAP

Dwie osoby zostały w sobotę uwięzione przez śnieżycę w północnej Hiszpanii. Jak podały lokalne media, samochód, którym jechały, zakopał się w śniegu. Do niebezpiecznego zdarzenia doszło także na innym szlaku, gdzie ratownicy odnaleźli turystę, który na ośnieżonej górze spędził całą noc.

Atak zimy na północy Hiszpanii. Śnieżyce uwięziły kilka osób

Atak zimy na północy Hiszpanii. Śnieżyce uwięziły kilka osób

Źródło:
Diario del Alto Aragon

Ratownicy odnaleźli ciała kilkunastu osób, które zginęły w wyniku powodzi i osunięć ziemi na indonezyjskiej wyspie Jawa - poinformowały w poniedziałek miejscowe władze. Dwie osoby uważane są za zaginione.

Domy pod zwałami błota. Zabici i zaginieni

Domy pod zwałami błota. Zabici i zaginieni

Źródło:
PAP

Kilkadziesiąt godzin zajęło hiszpańskim strażakom opanowanie dużego pożaru roślinności na wyspie Majorka. Akcję gaśniczą utrudniał silny wiatr, który rozprzestrzeniał płomienie. W weekend ogłoszono nakaz ewakuacji dla części mieszkańców zagrożonych terenów.

Pożar na Majorce. Zmagania z nim trwały kilkadziesiąt godzin

Pożar na Majorce. Zmagania z nim trwały kilkadziesiąt godzin

Źródło:
Infobae, Enex, Cronica Balear, Ultima Hora

Rok 2024 najprawdopodobniej będzie najcieplejszy w historii pomiarów. Potwierdzają to dane z pierwszych 11 miesięcy opublikowane przez europejskie centrum Copernicus. Eksperci ostrzegają, że może być to pierwszy rok, w którym globalna temperatura przekroczy granicę 1,5 stopnia Celsjusza powyżej wartości sprzed epoki przemysłowej.

Może paść rekord, którego nikt nie chce

Może paść rekord, którego nikt nie chce

Źródło:
Reuters, Copernicus

Coraz częściej lekki mróz ma panować nie tylko nocami. Jakiej aury możemy się spodziewać przed świętami Bożego Narodzenia? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: do świąt na granicy jesieni z zimą

Pogoda na 16 dni: do świąt na granicy jesieni z zimą

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Etiopii doszło do erupcji wulkanu Erta Ale. Ten stożek położony jest w jednym z najmniej przyjaznych miejsc na Ziemi, a na jego szczycie znajduje się niezwykle rzadkie jezioro. Zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt24.

Erupcja w "bramie do piekieł"

Erupcja w "bramie do piekieł"

Źródło:
Kontakt24, Smithsonian Institute

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,6 zatrzęsło trzema krajami Ameryki Środkowej w nocy z niedzieli na poniedziałek. W Salwadorze na ulice wyszli inspektorzy obrony cywilnej, którzy oceniali uszkodzenia budynków. W regionie doszło także do wstrząsów wtórnych.

Ziemia zatrzęsła się w trzech krajach. Służby wyszły na ulice

Ziemia zatrzęsła się w trzech krajach. Służby wyszły na ulice

Źródło:
Reuters, Protección Civil de El Salvador,

Ściśle chroniony gatunek czarnej pszczoły zaobserwowano na kampusie Uniwersytetu Wrocławskiego. Zadrzechnia czarnoroga jest owadem ciepłolubnym, a w Polsce należy do rzadkości.

Czarne pszczoły pojawiły się we Wrocławiu

Czarne pszczoły pojawiły się we Wrocławiu

Źródło:
PAP, uwr.edu.pl

Geolodzy zarejestrowali wzrost aktywności sejsmicznej pod wulkanem Mount Spurr, położonym w pobliżu największego miasta Alaski, Anchorage - pisze agencja informacyjna Associated Press. - W tym roku doszło do 1500 małych wstrząsów, w ubiegłym roku było ich około 100 - powiedział David Fee, lokalny naukowiec. Eksperci monitorują sytuację.

1500 wstrząsów pod wulkanem. Obawy na Alasce

1500 wstrząsów pod wulkanem. Obawy na Alasce

Źródło:
Associated Press

Nowoczesne technologie sprawiają, że niezwykłe zjawiska, takie jak zorze polarne czy zaćmienia słońca, są dostępne dla każdego. - Kosmos jest teraz na wyciągnięcie ręki - powiedział popularyzator astronomii Karol Wójcicki podczas 8. Śląskiego Festiwalu Nauki w Katowicach.

"Kosmos jest na wyciągnięcie ręki, nawet jak się siedzi na kanapie"

"Kosmos jest na wyciągnięcie ręki, nawet jak się siedzi na kanapie"

Źródło:
PAP

Młodzi naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego odkryli dwa niespotykane dotąd w Polsce gatunki muchówek. Owady żyją w mchu wodnym w rzece Rawce na terenie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego i są ważną częścią tamtejszego ekosystemu.

Niespotykane dotąd owady w Polsce. "Przypominają komary"

Niespotykane dotąd owady w Polsce. "Przypominają komary"

Źródło:
PAP

Dlaczego globalne ocieplenie postępuje szybciej niż wynika to z modeli? Badania międzynarodowego zespołu naukowców wskazało, że za niezwykły skok temperatur w 2023 roku odpowiedzialny był brak pewnego typu chmur. Jak wyjaśnili badacze, pełnią one bardzo ważną rolę w regulacji temperatury na Ziemi.

Zabrakło chmur piętra niskiego, więc Ziemia się niebezpiecznie podgrzała

Zabrakło chmur piętra niskiego, więc Ziemia się niebezpiecznie podgrzała

Źródło:
CNN, Alfred Wegener Institute