Czy naukowcy właśnie odkryli sposób na długowieczność? I czy jest on dużo prostszy, niż nam się wydawało? Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego opublikowali przełomowe wyniki swoich eksperymentów: odpowiednio dobrana dieta, regularne ćwiczenia, a do tego joga odwraca poziom starzenia na poziomie komórkowym. Problem w tym, że wyniki swoich badań oparli na bardzo małej grupie.
Naukowcy przeprowadzili eksperyment, w którym udział wzięło 35 mężczyzn z wcześniej stwierdzonym ryzykiem wystąpienia raka prostaty. Badacze przeanalizowali ich komórki skupiając się na chromosomach, a dokładniej telomerach, czyli niewielkich fragmentach usytuowanych na końcówkach chromosomów.
Starzenie rozpoczyna się od komórki
Zadaniem telomerów jest zabezpieczanie chromosomów i zapobieganie utracie informacji genetycznej. Wraz z wiekiem i każdym podziałem komórki, telomery stają się coraz krótsze, aż w końcu są na tyle słabe, że komórki przestają się dzielić i umierają.
Naukowcy długo zastanawiali się czy można uniknąć tego procesu, odwrócić go lub chociaż nieco opóźnić. Zespołowi badaczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego, kierowanemu przez prof. Deana Ornisha udało się udowodnić, że jeśli człowiek będzie przestrzegał zasad rozsądnego żywienia i treningu organizmu telomery mogą się nawet wydłużyć.
Zalecenie: zdrowy tryb życia
Eksperci zbadali komórki 35 mężczyzn. 10 osób spośród badanych poprosili o to, żeby przestrzegali diety wegetariańskiej, regularnie ćwiczyli i uprawiali jogę. Po pięciu latach, naukowcy znów zbadali komórki wszystkich 35 ankietowanych. Okazało się, że u 10 osób zauważono wzrost telomerów średnio o 10 proc. Dla porównania, u pozostałych 25 osób, które nie zmieniły swoich dotychczasowych przyzwyczajeń, długość tych elementów zmniejszyła się średnio o 3 proc.
Początek przełomu?
- Wnioski wysnute z tego małego badania mogą wykraczać poza środowisko mężczyzn z rakiem prostaty. Jeśli wyniki zostaną potwierdzone przez większe badania, zmiany w stylu życia mogą znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia różnych chorób i przedwczesnej umieralności - podsumował prof. Dean Ornish.
Badanie posiada jednak sporą lukę, ponieważ naukowcy nie sprawdzili, czy wydłużenie telomerów poprawiło wyniki nowotworowe.
Autor: kt/rs / Źródło: BBC
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock