Chmurę z charakterystycznymi wypustkami, przypominającymi bąble, a nawet... krowie wymiona, można było zaobserwować nad jednym z niemieckich miast. To zjawisko mamma, rozwijające się w niektórych warunkach u podstawy chmur. W kulistych "kieszeniach" chmury gromadzą się woda bądź lód.
Chmura pojawiła się w poniedziałek nad Norymbergą - drugim co do wielkości miastem niemieckiej Bawarii. Fotoreporter uchwycił ją, gdy rozciągała się nad starą częścią miasta. W centrum zdjęcia widać wznoszący się na skale zamek (Nurmberger Burg).
Jak bąble albo wymiona
Architektura zajmuje jednak niewielki wycinek zdjęcia, które zdominowała ogromna, kłębiasta chmura z charakterystycznymi kulistymi wypustkami w dolnej części. Według niektórych przypominają one bąble, według innych krowie wymiona. Synoptyk TVN Meteo Artur Chrzanowski zidentyfikował ją jako mammatusa.
Ta łacińska nazwa (inaczej: zjawisko mamma) pochodzi właśnie od skojarzenia kształtów wypustek z wymionami lub piersiami. Jak wyjaśnia synoptyk, taka forma tworzy się najczęściej w dolnej części kowadła cumulonimbusa (chmury kłębiastej deszczowej). "Ale może też być w stratocumulusie lub nimbostratusie" - zaznacza Chrzanowski.
Kieszenie z wodą lub lodem
Normalnie chmury są od spodu płaskie. Wynika to z procesu ich powstawania. Gorące, wilgotne powietrze unosi się do góry i tam schładza. Kondensuje się do postaci kropel wody o ściśle określonej temperaturze. Po ich uformowaniu takie powietrze staje się nieprzezroczystą chmurą.
W pewnych warunkach mogą rozwijać się w chmurach swoiste kieszenie, w których znajdują się krople wody lub lód opadający w trakcie parowania w przezroczyste powietrze.
Autor: js/map / Źródło: tvnmeteo.pl