Piękny wał szkwałowy pojawił się w niedzielę nad Białymstokiem. Możemy go podziwiać dzięki użytkownikom Kontaktu 24. O tym, jak powstał i co oznacza, wyczerpująco opowiada nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek.
- Te podpiętrzone, kłębiaste i szare chmury to efekt chłodnego powietrza polarno-morskiego, które napłynęło nad Białystok znad Atlantyku - informuje nasza synoptyk. Jeden z użytkowników przesłał do naszej redakcji zdjęcia tych majestatycznych kolosów sunących nad miastem.
Ta złowieszcza warstwa chmur nawiedziła Białystok w wyniku przesuwania się mas chłodnego powietrza znad Atlantyku i przez jakiś czas straszyła widmem ulewy.
Nie tylko na Podlasiu
Wał szkwałowy przetoczył się też przez Podkarpacie, niepokojąc mieszkańców. Nasza synoptyk przypomniała, że szkwał zwiastuje chłody i deszcze, gdyż występuje na styku dwóch burzowych frontów atmosferycznych.
Szkwał - co to jest?
Wały szkwałowe powstają na przednim skraju chmury burzowej w wyniku starcia się dwóch frontów atmosferycznych. Zazwyczaj towarzyszą cumulonimbusom, kłębiastym chmurom deszczowym, które zwiastują nagłe opady atmosferyczne: zacinający deszcz, grad lub śnieg. Nadejście wału poprzedza porywisty i gwałtowny wiatr zwany szkwałem.
Dzięki zdjęciom i filmom czujnych użytkowników możemy śledzić ten monumentalny front chmur, który leniwie sunął nad Białymstokiem.
Autor: sj / Źródło: Kontakt24
Źródło zdjęcia głównego: ~Ewelka/Kontakt24