Lodowce w Nowej Zelandii zabarwiły się na karmelowo. To wynik osadzania się pyłów powstających w pożarach australijskiego buszu.
W środę nad największą wyspą Nowej Zelandii - Wyspą Południową - unosiła się gęsta pomarańczowo-czerwona mgła. To mieszanina dymu i pyłów.
Karmelowe lodowce
W czwartek media obiegły zdjęcia karmelowych lodowców w Alpach Nowozelandzkich na terenie Parku Narodowego Westland Tai Poutini. Za zmianę ich koloru odpowiedzialne są szalejące w Australii ogromne pożary. Pył uniesiony w powietrze po pożarach przebył długą drogę i osiadł na nowozelandzkich szczytach. "Popioły mogą przyspieszyć topnienie lodowców" - napisała na Twitterze Helen Clark, była premier Nowej Zelandii. "Widać, jak tragedia jednego kraju ma skutki uboczne w drugim" - dodała.
Na poniższym zdjęciu widać dym i pył, które dotarły nad Nową Zelandię:
Szybsze topnienie lodowców
Profesor Andrew Mackintosh, kierownik wydziału badającego Ziemię, atmosferę i środowisko na uniwersytecie Monash w Melbourne, zajmuje się tematyką lodowców od prawie 20 lat. Jednak nigdy w całej swojej karierze naukowej nie widział takiej ogromnej ilości pyłu, która osadza się na lodowcach.
- Pył jest dość często transportowany na nowozelandzkie lodowce, ale powiedziałbym, że jego obecna ilość jest zjawiskowa. Chyba nigdy nie widziałem czegoś takiego - powiedział profesor Mackintosh. - Niepokoi mnie widok tak dużej ilości materiału osadzającego się na lodowcach - dodał.
Według naukowca zmiana zabarwienia lodowców zmniejszy ich możliwość do odbijania światła słonecznego, a co za tym idzie - będą bardziej podatne na topnienie. Tempo ich topnienia może być wyższe o 20-30 procent. Mackintosh podkreśla jednak, że są to tylko jego szacunki. Tłumaczy, że biały kolor śniegu i lodu odbija promieniowanie słoneczne i tym samym ciepło, co spowalnia topnienie lodowców. Ale kiedy ta biel zostanie zabrudzona, lodowce mogą topnieć szybciej.
#Smoke from #Australia is thinning out further today as it now moves over the North Island of #NewZealand (combined with cloud too).
— WeatherWatch.co.nz (@WeatherWatchNZ) January 1, 2020
The main plume lies over the North Island for Thursday. A secondary weaker plume is covering a few parts of the South Island.
10:50am NZDT Jan 2: pic.twitter.com/LiUayB0qM2
Autor: anw/aw / Źródło: Reuters, Guardian