Leśnicy podczas rutynowych prac natknęli się na martwego jelenia. Kilkadziesiąt metrów dalej leżał ranny wilk. Był uwięziony we wnykach, które zastawił kłusownik. Gdyby nie szybka pomoc mężczyzn, zwierzaka czekałaby śmierć głodowa.
- O tym, że w Nadleśnictwie Bartoszyce są wilki wiedzieliśmy już od jakiegoś czasu, ale zwyczajnie nie spodziewaliśmy się, że jeden z nich będzie pilnie potrzebował naszej pomocy. Cóż, praca z przyrodą czasem zaskakuje. Ważne jest, aby szybko się odnaleźć i zacząć działać – mówił już po akcji Zygmunt Pampuch, nadleśniczy Nadleśnictwa Bartoszyce.
Wilk we wnykach
Podleśniczy leśnictwa Sokołów wraz z pracownikami, podczas rutynowych prac leśnych natknęli się na martwego jelenia. Kilkadziesiąt metrów dalej leżał wilk, który wpadł w śmiercionośną pułapkę. Na miejsce zostali wezwani lekarz weterynarii oraz Policja.
Szczęśliwe zakończenie
Zwierzak próbował się uwolnić z sideł. Gryzł na przemian stalową linkę oraz pień, raniąc przy tym pysk. Weterynarz za pomocą indiańskiej dmuchawki podał zwierzęciu środek usypiający. Po tym jak basior zasnął, lekarze weterynarii odcięli stalową pętlę, która podduszała biednego zwierzaka. Pracownik nadleśnictwa, Bogdan Omelańczuk, przeciął pułapkę nożycami. Następnie weterynarz przebadał wilka. Na całe szczęście basior nie doznał poważnych obrażeń. Ratownicy odeszli na odpowiednią odległość i z daleka obserwowali jak zwierzę dochodziło do siebie. Po pełnym przebudzeniu wilk oddalił się do pobliskiego zagajnika i zniknął.
Policja wszczęła dochodzenie i poszukuje kłusownika, który zastawił pułapkę. Ratownicy są szczęśliwi, że udało się uratować przed śmiercią bardzo rzadkie zwierzę. W Polsce populacja wilków szacowana jest na 500-700 sztuk.
Kłusownictwo w Polsce
W okresie od 1 października 2012 do 30 września 2013 roku odnotowano 2099 przypadków kłusownictwa z bronią w całej Polsce. Tylko 117 sprawców zostało przekazanych organom ścigania, a 531 osoby są ścigane.
W tym czasie leśnicy znaleźli 90845 wnyków, 702 sztuki żelaza oraz 1493 nietypowe pułapki. Ofiarami kłusownictwa we wspomnianym okresie były 22 łosie, 326 jeleni, 78 danieli, 3529 saren, 3 muflony, 799 dzików, 2893 lisy, 1203 zające, 97 borsuków, 77 piżmaków, 3488 bażantów oraz 1116 kuropatw.
Autor: mab/mk / Źródło: Lasy Państwowe, GUS
Źródło zdjęcia głównego: Lasy Państwowe/ Paweł Stankiewicz/Antoni Stecki