Postęp cywilizacyjne, ciągłe życie w biegu wywołują u ludzi napięcie i stres - stwierdzili leśnicy i zlecili przeprowadzenie sondażu, dzięki któremu stwierdzono co nas najbardziej stresuje i jaki jest na to najlepszy lek. Lekarstwo na chorobę XXI wieku okazało się proste: wystarczy wybrać się do lasu.
W sondażu przeprowadzonym na zlecenie Lasów Państwowych dwie trzecie badanych narzeka na towarzyszący im stres, przy czym częściej narażone są na niego kobiety. Najczęstszym źródłem napięć jest praca oraz związane z nią sytuacje, jak zarobki czy zła atmosfera.
Wykonując nawet najbardziej stresującą pracę, można starać się ten stres zredukować. Respondenci podali szereg rozwiązań. Najbardziej popularnym sposobem walki ze stresem są różnego rodzaju używki. Padły też odpowiedzi takie, jak czytanie książek, oglądanie telewizji, słuchanie muzyki. Badani zdecydowanie rzadziej wskazywali regenerację ciała i umysłu na świeżym powietrzu.
Tymczasem okazuje się, że pobyt w lesie to dostępny dla wszystkich osób sposób na osiągnięcie tak ważnej równowagi psychicznej i fizycznej.
Zalety leśnego odpoczynku
Respondenci wiedzą, jak zbawienny wpływ dla organizmu mają piesze wycieczki po lesie. Najczęściej wskazywane zalety, to: cisza i spokój, świeże powietrze, możliwość odstresowania się. Zaraz za nimi znalazła się możliwość odcięcia od głośnego miasta.
Ludzie biorący udział w badaniu w większości stwierdzali, że chcieliby częściej odwiedzać las. Jako powody wskazywali potrzebę obcowania z naturą, bardzo dobre samopoczucie w lesie czy możliwość wyciszenia się.
Raport pokazuje, jak wiele osób mieszkających w miastach żyje w stresie. Próbujemy z nim walczyć na wiele sposobów. Rzadko bierzemy jednak pod uwagę obcowanie z naturą. Tymczasem las oferuje nam mnogść swoich bogactw. Dlaczego by z tego nie skorzystać?
Leśna apteka
Jest też „zieloną apteką”. Lista leśnych roślin kurujących ludzi w rozmaitych sytuacjach jest bardzo długa. Nie zostały rozpoznane właściwości lecznicze wszystkich roślin, ale wielu badaczy szuka w lasach leków na wciąż nieuleczalne choroby.
Filtrują i oczyszczają powietrze
Drzewa oczyszczają powietrze z metali ciężkich i pyłów. W leśnym powietrzu znajduje się 50-70 razy mniej chorobotwórczych związków niż w tym, który na co dzień wdychamy w mieście. Przyczyniają się do tego olejki eteryczne wydzielane przez drzewa, zwłaszcza te iglaste. Naukowcy odkryli w nich liczne substancje bakteriobójcze, uspokajające i przeciwzapalne.
Koi nerwy, leczy duszę
Badania dr Eevy Karjalainen w 2010 roku wykazały, że osoby, które przebywały w lasach i innych naturalnych terenach zielonych szybciej odzyskują równowagę po stresujących wydarzeniach i okresach wymagających koncentracji niż osoby pozostające w mieście.
W przypadku zaburzeń nastroju (depresja, agresja, gniew itp.) objawy ulegają osłabieniu, podobnie jak objawy ADHD.
Autor: usa//aq / Źródło: lasy.gov.pl, imas.pl