Kolejne maleństwo przyszło na świat we wrocławskim zoo. Jak poinformowano w czwartek, pod koniec lutego narodziła się samiczka dikdika. Ze względu na blond czuprynkę, nazwano ją Lady G, na cześć pewnej gwiazdy estrady. Dikdiki to jedne z najmniejszych antylop świata.
Samiczka przyszła na świat 26 lutego. Otrzymała imię Lady G.
Jej matką jest Lenonka. W stadku dikdików są też między innymi Elvis, Eminem, Limahl i Loreen. We wrocławskim zoo przyjęto bowiem zwyczaj nazywania rodzących się młodych tego gatunku imionami nawiązującymi do gwiazd estrady.
Wybór mógł być tylko jeden
Dlaczego? Opiekunowie tłumaczą, że z powodu wyjątkowości tych zwierząt. "W przypadku najmłodszego dikdika sprawa była prosta, bo po pierwsze: już po około dwóch dniach od narodzin okazało się, że to samiczka, po drugie: zauważono, iż kępka sierści na czubku głowy jest bardzo jasna. W tym momencie było oczywiste, że w grę wchodzą blond wokalistki, których imię sceniczne zaczyna się na 'L', bo tak jest w przypadku potomstwa Lenonki. Wybór mógł być zatem tylko jeden – Lady G" - wyjaśniają pracownicy ogrodu.
Dikdiki są lokatorami wrocławskiej placówki od 2014 roku. Po otwarciu Afrykarium często można je podziwiać na wybiegu Afryki Wschodniej. Najodważniejszy wydaje się samiec Federiko. Jak twierdzi zoo, "niemal zawsze znajduje się w strefie widocznej dla zwiedzających, jakby strzegł reszty stada".
Ulubieńcy odwiedzających zoo
Prawdopodobnie dzięki ujmującemu wyrazowi pyszczków oraz filigranowym rozmiarom dikdiki należą do ulubieńców wśród gości zoo. Osobniki tego gatunku osiągają do 67 centymetrów długości i 40 cm wysokości. Ważą około czterech kilogramów. W naturalnym środowisku najchętniej zamieszkują suche, porośnięte krzewami obszary, przylegające do sawanny trawiastej.
Na Czerwonej Liście Gatunków Zagrożonych status dikdików określono jako "niskie ryzyko wyginięcia", ale to nie znaczy, że nic im nie zagraża. Ich naturalnymi wrogami są nie tylko zwierzęta (np. wielkie koty i orły), ale również ludzie, polujący na te antylopy dla mięsa i skór, z których produkuje się rękawiczki. Aby powstała jedna para, zginąć muszą dwa dikdiki.
Zwierzęta te na wolności żyją 3-4 lata, a w ogrodach zoologicznych do 10 lat.
Autor: ao//rzw / Źródło: TVN Meteo, Zoo we Wrocławiu
Źródło zdjęcia głównego: Zoo we Wrocławiu