Kula ognia nad Bangkokiem. Tajemniczy obiekt przeleciał nad tajską stolicą
W bezchmurny, słoneczny dzień nad głowami mieszkańców Bangkoku pojawiła się jasna łuna, która na moment stała się kulą ognia, po czym zniknęła z zasięgu wzroku. Zjawisko zostało zarejestrowane przez jednego z kierowców.
Tajemniczy obiekt został zauważony w poniedziałek o godz. 8.45 czasu lokalnego w Bangkoku. Uchwyciła go kamerka umieszczona nad deską rozdzielczą samochodu jednego z mieszkańców tajskiej stolicy.
Na filmie widać, jak obiekt sunie po niebie, a następnie staje się na kilka sekund intensywnie jasną kulą ognia i znika.
To nie pierwszy meteor
Naukowcy podejrzewają, że to meteor (świetlisty ślad lecącego w pobliżu Ziemi odłamka skalnego zwanego przez naukowców meteoroidem). Nie ma dowodów na to, żeby uderzył w ziemię. Najprawdopodobniej spalił się w ziemskiej atmosferze.
Meteoroid, meteor, meteoryt
Jednak jak podkreślają badacze, to zjawisko nie jest niczym niezwykłym. Bardzo często możemy być świadkami przelotu tych obiektów nad naszymi głowami. Zwyczaj spalają się na wysokości 70-100 km. Jeśli jednak meteoroid spadnie na ziemię, staje się meteorytem.
Naukowcy szacują, że do ziemskiej atmosfery wpada codziennie około od 100 do 1000 ton odłamków kosmicznych skał. Zwykle są to niezauważalne, małe ziarenka o rozmiarach rzędu milimetra albo pyłu.
W kwietniu br. ogromny meteor rozświetlił niebo nad Słowacją. Większa część nie dotarła na powierzchnię naszej planety, ale maleńkie fragmenty trafiły na Ziemię. Był to duży i niezwykle obiekt, który naukowcy klasyfikują jako bolid. Zdarza się, że przelotowi dużego meteoru towarzyszą efekty dźwiękowe zbliżone do grzmotów.
Autor: PW/rp / Źródło: x-news
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
W ostatnich dniach sroga zima ustąpiła. Wielu z nas zastanawia się, czy wiosna ruszy w naszym kraju z impetem. Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek sprawdza, co widać w modelach meteorologicznych na marzec 2025. Z prognoz wynika, że w nadchodzącym miesiącu o mrozie i śniegu jeszcze nie zapomnimy. Sprawdź szczegóły tego, co nas czeka.
Arktyczna szarża w marcu? Synoptyk sprawdza najnowsze prognozy
Kiedy myślimy o Marsie, to zazwyczaj wyobrażamy go sobie jako czerwoną plamę, sąsiadującą z naszą niebiesko-zieloną Ziemią. W świetle najnowszych badań okazuje się, że dotychczas mogliśmy błędnie interpretować mechanizm, który odpowiada za jego charakterystyczny kolor. Co więcej, dzięki analizom na ten temat, naukowcy zbliżyli się do rozwiązania tajemnic geologicznej przeszłości tego ciała niebieskiego.
Dlaczego Mars jest czerwony? Te badania mogą ujawniać sekret przeszłości planety
W tym tygodniu rozpoczyna się meteorologiczna wiosna. Możemy jednak spodziewać się, że zima jeszcze nie da za wygraną. Czekają nas dni z opadami - najpierw deszczu, a potem deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. Temperatura nie powinna jednak spadać poniżej 3 stopni Celsjusza.
Wiosna meteorologiczna nadejdzie w towarzystwie opadów mokrego śniegu
Kilkudniowe opady śniegu sparaliżowały zachodnie regiony Gruzji. Niektóre miejscowości są odcięte od świata i nie mają dostępu do wody, gazu i prądu. Pojawiają się także informacje o ofiarach śmiertelnych. W akcję ratunkową zostało zaangażowane wojsko.
Śnieg odciął ich od świata. Są ofiary śmiertelne
Światowa Organizacja Zdrowia uważnie przygląda się sytuacji w Demokratycznej Republice Konga, gdzie wskutek nieznanej choroby zmarło ponad 50 osób. Niepokój wśród naukowców wzbudza fakt, że w większości przypadków zgon nastąpił po około 48 godzinach od wystąpienia objawów. Miejscowi lekarze podejrzewają, że źródłem choroby mogą być zwierzęta.
Większość umiera w dwie doby od objawów. Nie wiedzą, co to za choroba
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gęstymi mgłami, które mogą ograniczać widzialność do kilkuset metrów. Warunki na drogach mogą być przez to utrudnione. Sprawdź, gdzie obowiązują alarmy.
Ostrzeżenia w 10 województwach. Tu należy szczególnie uważać
Remiza strażacka runęła pod naporem śniegu we wsi Barneveld w stanie Nowy Jork. Tuż przed zdarzeniem znajdujący się w środku ludzie zdążyli się ewakuować. Występujące w lutym ekstremalne opady śniegu doprowadziły do dziesiątek podobnych incydentów w regionie.
Dach remizy runął pod naporem śniegu. Nagranie
Tysiące osób bez osób bez prądu oraz dziesiątki interwencji służb - to niektóre skutki silnej burzy, jaka nawiedziła w poniedziałek okolice Seattle w stanie Waszyngton (USA). Na jednej z dróg wichura powaliła drzewo na samochód, w którym znajdowały się trzy osoby.
Drzewo spadło na samochód. W środku były trzy osoby
Deszcz meteorytów spadł w ubiegłym tygodniu na Lubelszczyźnie. Jak przekazał profesor Tadeusz Przylibski, prezes Polskiego Towarzystwa Meteorytowego, znaleziono już 13 okazów i jest szansa na odszukanie kolejnych. Zdaniem eksperta, zbadanie skał może przynieść wiele cennych informacji o kosmosie, ale powinno być dokonane jak najszybciej.
"To duża frajda". Znaleziono już 13 okazów, jest szansa na kolejne
Zima to czas, kiedy można wejść do jaskiń lodowych powstałych na lodowcu Morteratschgletscher we wschodniej Szwajcarii. Wielu turystów chce na własne oczy zobaczyć to niezwykłe dzieło natury. - Tu jest tak pięknie -powiedziała Hanny Raich, turystka z Włoch
W najbliższych dniach czeka nas zmienna pogoda. W pierwszej połowie tygodnia będzie dość ciepło, bo do 10 stopni Celsjusza. W niektórych regionach spadnie słaby deszcz. W okolicach weekendu czeka nas zmiana w pogodzie.
Dostawa ciepła znad Morza Śródziemnego, a potem zwrot akcji. Pogoda na 5 dni
Nawet kilka metrów śniegu spadło w poniedziałek w kilku japońskich regionach położonych nad Morzem Japońskim. Według meteorologów w najbliższych dniach prognozowane jest ocieplenie, co spowoduje wzrost zagrożenia lawinowego. Władze zaapelowały do mieszkańców o ostrożność.
Śnieg zasypał miasta. Obawiają się lawin
Jeszcze tylko przez kilka godzin można głosować w konkursie na Europejskie Drzewo Roku. Wśród piętnastu finalistów tegorocznej edycji znalazł się dolnośląski buk znany jako Serce Wzgórz Dalkowskich. Rosnące w Polsce drzew już kilkukrotnie święciły triumfy w plebiscycie.
Mediolańscy strażacy uratowali młodego wilka, który wpadł do kanału i utknął w rowie. Na pontonie, za pomocą siatki, przeprowadzili trudną akcję ratunkową. Zdaniem ekspertów zwierzę prawdopodobnie przyszło nad kanał Naviglio Grande, aby napić się wody lub upolować nutrię.
Wilk wpadł do kanału. Nagranie z akcji ratunkowej
Północno-zachodnia część Stanów Zjednoczonych zmaga się z podtopieniami wywołanymi obfitymi opadami deszczu. W wyżej położonych regionach spadł śnieg. W hrabstwie Spokane w stanie Waszyngton zamknięto część dróg, ponieważ zostały zalane.
Rzeka atmosferyczna przyniosła ulewy. Wydano ostrzeżenia przed powodzią
Na Santorini sytuacja zaczyna się już poprawiać. Mimo mniejszego ryzyka silnych wstrząsów sejsmicznych, w szkołach do końca miesiąca nie będą się odbywały lekcje. Decyzja ta dotyczy także wysp Ios, Anafi i Amorgos.
Aktywność sejsmiczna na Santorini znacznie osłabła. Szkoły i tak pozostaną zamknięte
W sobotę na terenie gminy Drelów w województwie lubelskim znaleziono meteoryt. Kilka godzin później poinformowano o kolejnych odnalezionych odłamkach. Kosmiczna skała wleciała w atmosferę i spadła na Ziemię we wtorek wieczorem. Zjawisku, które udało się zarejestrować na nagraniu, towarzyszyły rozbłysk na niebie oraz głośny huk.
Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"
Środowemu przelotowi szczątków Falcona 9 na polskim niebie towarzyszył nie tylko świetlny spektakl, ale też spektakularny huk. Odgłosy te można usłyszeć na nagraniu. Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach" wyjaśnił, skąd się wzięły takie dźwięki.
"Kosmos nie tylko wygląda epicko, ale też potrafi nieźle huknąć"
W sobotę w Tatrach doszło do śmiertelnego wypadku. Jak przekazali ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego, ofiara to mężczyzna, który spadł z dużej wysokości. Mimo słonecznej aury, w górach panują bardzo niebezpieczne warunki.
Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości
Brazylijskie miasto Buriticupu, położone na północno-wschodnim krańcu Amazonii, jest powoli pochłaniane przez ziemię. W ostatnich tygodniach powstały tam ogromne zapadliska o głębokości kilku metrów. Sytuacja jest na tyle poważna, że władze ogłosiły stan wyjątkowy.