Wydawałoby się, że używanie kremów z filtrem jest dobrym nawykiem. Okazuje się jednak, że mogą one mieć także zgubny wpływ na na środowisko. A zmieniający się klimat jeszcze pogorszy sprawę.
Wśród raf koralowych w okolicach Hawajów i Karaibów, naukowcy wykryli wysokie stężenie oksybenzonu - środka chemicznego ogólnie stosowanego w kremach z filtrem przeciwsłonecznym. Oksybenzon nie tylko zabija rafy, ale także powoduje u nich nieodwracalne zmiany w kodzie genetycznym, hamujące ich wzrost niezależnie od wieku.
Ograniczyć kremy z filtrem
- Powinno się rozważyć używanie produktów zawierających oksybenzon na wyspach i obszarach, gdzie ochrona raf koralowych stanowi kluczową kwestię - twierdzi główny autor badań Haereticus Environmental Laboratory w Virginii, Craig Downs. - Straciliśmy co najmniej 80 proc. raf koralowych na Karaibach. Każdy mały wysiłek mający na celu zmniejszenie zanieczyszczenia oksybenzonem może oznaczać, że rafy przetrwają długie, gorące lato albo, że zniszczone obszary się zregenerują. Wszyscy chcą utworzyć szkółki raf koralowych w celu ich odbudowy, ale niewiele to da jeżeli czynniki zabijające koralowce pozostaną w środowisku lub ich stężenie wzrośnie - dodaje badacz.
Zabójczy składnik kremów
Analiza laboratoryjna larw koralowców oraz komórek dorosłych osobników wykazała rosnący poziom oksybenzonu w tych organizmach. Zanieczyszczenie tę substancją powoduje deformacje i utlenianie się koralowców, co może powodować znaczne zmniejszenie się ich odporności na zmiany klimatu.
Wszystkiemu winien człowiek
Nie pierwszy raz wykryto szkodliwy wpływ środków chemicznych na koralowce. Już w 2013 roku grupa naukowców z NOAA dostrzegła ten problem. Zaobserwowali oni wzrastającą temperaturę powierzchni mórz związaną z globalnym ociepleniem, a także zakwaszenie oceanów, będące skutkiem działalności człowieka. Nie ulega zatem wątpliwości, że następstwa nierozważnej działalność ludzi stanowią poważne zagrożenie dla ekosystemu raf koralowych.
- Rafy koralowe są jednym z najbardziej produktywnych ekosystemów morskich na świecie. Wspierają one rybołówstwo komercyjne i rekreacyjne, a także turystykę. W dodatku rafy chronią linię brzegową przed falami sztormowymi. Łączna wartość raf koralowych na całym świecie jest ogromna, a są one zagrożone - twierdzi John Fauth z Uniwersytetu Centralnej Florydy, autor najnowszych badań.
Koralowce giną na całym świecie. Poniżej można zobaczyć skutki i konsekwencje zanikania Wielkiej Rafy Koralowej znajdującej się u wybrzeży Australii.
Autor: zupi/mab / Źródło: weather.com
Źródło zdjęcia głównego: XL Catlin Seaview Survey