W lasach Kostaryki, na zielonych liściach egzotycznych roślin, nierzadko można dojrzeć tzw. żabę szklaną, doskonale kamuflującą się pośród bujnej roślinności. Płaz cechuje się niezwykłym instynktem rodzicielskim - zupełnie obcym dla większości żab - oraz niezwykle wyrafinowanymi zdolnościami kamuflującymi.
Zwykle naukowcy natykają się na samca, pilnującego złożonych na którejś z okolicznych roślin przez samicę jajeczek. Taki "czatujący" na listkach przedstawiciel rodziny szklenicowatych dba, by jego bezbronne potomstwo nie zostało pożarte przez drapieżniki.
Nietypowe początki
W przeciwieństwie do większości gatunków, żaby szklane składają jaja na porastającej brzegi rzek roślinności. Naukowcy ze Stacji Badawczej La Selva zauważyli, że wykluwające się tak kijanki wpadają wprost do wody, gdzie chowają się przy dnie.
Nietypowe zachowanie, jakim cechuje się gatunek szklanych żab, odkrył dr Carlos de la Rosa, dyrektor stacji badawczej La Selva. Zauważył je podczas swoich obserwacji prowadzonych na terenach kostarykańskiej prowincji Sarapiqui.
Dwa źródła zdumienia
Badacz ze zdumieniem odnotował dwa fakty. Jednym z nich był rozwinięty instynkt rodzicielski - podczas gdy większość płazów po złożeniu jaj nie ma go prawie wcale, tak samce z rodziny szklenicowatych dzień i noc "trzymają wartę"przy młodych.
Drugim faktem było to, że szklenicowate potrafią wyjątkowo kreatywnie rozwijać zdolności kamuflujące. Żaby szklane osiągnęły w tym mistrzostwo, udając... złożone "na kupie" jaja zabójczych owadów, które z zasady pozostają poza kulinarnymi upodobaniami większości drapieżników.
- Dla pająka, mrówki czy drapieżnych owadów latających, wypatrujących łatwego kąska, odróżnienie jaj od płaza bywa niekiedy niemożliwe - przyznaje Bryan Folt, student herpetologii (nauki o gadach i płazach).
Autor: mb/map / Źródło: Reuters TV