Gwiazdy o dużej masie są bardzo ważnym składnikiem naszej galaktyki - podczas swojego "życia" dostarczają Drodze Mlecznej ogromnych ilości energii. Newiele wiadomo na ich temat, ponieważ znajdują się w zbyt dużych odległościach od Ziemi. Wyjątkiem jest gromada gwiazd NGC 281, nazywana również Mgławicą Pacman.
NGC 281 położona jest w konstelacji Kasjopei i została odkryta 16 listopada 1881 roku przez amerykańskiego astronoma E. E. Barnarda.
Swoją nieformalną nazwę uzyskała dzięki kształtowi, jaki przybiera na obrazach optycznych. Przypomina bohatera popularnej gry zręcznościowej Pac-Man. Obszar, który zajmują "usta" jest zaciemniony przez gazy i pyły. Na zdjęciach wykonywanych przez Kosmiczny Teleskop Spitzera, który dokonuje obserwacji kosmosu w zakresie promieniowania podczerwonego, to miejsce wypełniają jasno świecące obiekty.
Bliskie gwiazdy o dużej masie
NGC 281 znajduje się 6,5 tys. lat świetlnych od Ziemi i tysiąc lat świetlnych od płaszczyzny Drogi Mlecznej, dzięki czemu daje badaczom oromne możliwości obserwacji. To wyjątkowa okazja do zdobywania informacji na temat gwiazd o dużej masie, emitujących ogromne ilości energii.
Zdjęcie, które znajduje się poniżej, to kompilacja danych zebranych przez należące do NASA obiekty - Teleskop Kosmiczny Spitzera i obserwatorium rentgenowskie Chandra. Fioletowe punkty zostały zaobserwowane przez Chandrę, czerwone, zielone i niebieskie - przez Spitzera.
Autor: map/ms / Źródło: NASA