W najbliższych dniach przewidywany jest stopniowy spadek stężenia pyłku traw. Wzrasta za to stężenie pyłku chwastów, wysokie jest też stężenie zarodników grzybów mikroskopowych.
Na Ziemi Lubuskiej, na Śląsku i w Wielkopolsce oraz w Małopolsce stężenie pyłku traw nie powinno już przekroczyć wartości średnich. Na pozostałym obszarze kraju, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych może nadal osiągać wartości wysokie (szczególnie na terenach podmiejskich).
Wzrasta stężenie pyłku roślin złożonych (chwastów). Przez najbliższy miesiąc największym zagrożeniem będą alergeny pyłku bylicy, pospolitego w całym kraju chwastu. W pogodne dni stężenie jej pyłku w całym kraju będzie średnie, a lokalnie, na terenach podmiejskich, nawet wysokie. Na terenie całego kraju przewidywane jest niskie stężenie pyłku komosy i pyłku babki oraz wysokie stężenie pyłku pokrzywy.
W najbliższych dniach w całym kraju w bardzo wysokim stężeniu obecne będą alergeny zarodników grzybów mikroskopowych z rodzaju Alternaria i Cladosporium.
Prognoza dla urlopowiczów
Niższe partie gór, Warmia i Mazury, Suwalszczyna - nadal wysokie stężenie pyłku traw. Europa Południowa - wysokie stężenie pyłku silnie uczulającej parietarii, ale (poza regionami górskimi) brak zagrożenia alergenami pyłku traw.
Pamiętajmy, że zawsze bezpieczny dla alergików uczulonych na alergeny pyłku roślin jest pobyt na morskich plażach (szczególnie przy wietrze wiejącym od strony morza).
Źródło: OBAS
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock