W ciągu najbliższych 35 lat temperatura na Ziemi osiągnie najwyższe wartości od półtora wieku - uważają naukowcy, którzy przeanalizowali modele pogodowe. W tropikach podwyższona temperatura zagrozi bioróżnorodności organizmów, co bezpośrednio przełoży się na funkcjonowanie najsilniej zaludnionych państw.
Według badaczy, zmiany klimatyczne występują w pewnych ramach czasowych. Camilo Mora i jego koledzy z Uniwersytetu Hawajskiego opracowali założenia dla jednego takiego odcinka czasu. Stworzyli model z podziałem na lata, w których klimat tak się zmieni, że w pogodzie wystąpią anomalia nienotowane w minionych 150 latach.
W ciągu najbliższej dekady największe zmiany czekają strefy międzyzwrotnikowe. Obszary zurbanizowane mogą spodziewać się zmian przed 2047 rokiem. W scenariuszu alternatywnym przewidziano, że jeżeli ustabilizuje się emisja gazów cieplarnianych to zmiany nastąpią około 2069 roku.
- Wyniki nas zszokowały. Bez względu na przyjęty scenariusz, zmiany są spodziewane szybko - powiedział autor badań Camilo Mora. - Moja generacja przekona się o tym, że klimat, do jakiego przywykliśmy, jest przeszłością.
Zmiany wpłyną na organizmy
Naukowcy w badaniach wzięli pod uwagę szereg czynników - parowanie, opady atmosferyczne, temperaturę powierzchni wód oceanicznych i jej odczyn. Na przykład pH powierzchni wód swoje historyczne poziomy osiągnęły już w 2008 roku.
Na tej podstawie naukowcy stwierdzili, że zmiany w klimacie pociągną za sobą zmiany w życiu organizmów. Wpłyną one na bioróżnorodność organizmów, na początek szczególnie w tropikach.
- Nasza praca pokazuje, że wypychamy ekosystemy z warunków, w których przywykły do życia i zmuszamy do życia w zupełnie innych, do których mogą się nie przystosować - wyjaśnił Mora.
Autor: pk/rs / Źródło: science daily
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock