Karaluchy mają wyjątkowe zdolności adaptacyjne. Żeby przeżyć, przekształciły swój zmysł smaku. To co słodkie, odbierają jako gorzkie. Dzięki temu unikają schwytania w słodkie pułapki zastawiane przez ludzi.
Nadzwyczajne zdolności adaptacyjne zauważono u karaluchów już 20 lat temu. Okazało się, że owady zaczęły unikać pułapek powleczonych glukozą i bardzo trudno było się ich pozbyć. Naukowcy podejrzewali, że zwierzęta wykształciły pewien nerwowy mechanizm, który pozwolił im uciec przed śmiercią.
Po 20 lat przeprowadzili dokładne badania, żeby sprawdzić, na czym dokładnie polega ta nagła zmiana w zachowaniu karaluchów.
Dżem kontra masło orzechowe
W pierwszej części eksperymentu, naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Karoliny Północnej dali wygłodniałym karaluchom możliwość zjedzenia dżemu z dużą zawartością glukozy lub masła orzechowego, które tego związku ma o wiele mniej. Okazało się, że karaluchy najpierw powędrowały w stronę dżemu, ale po jego skosztowaniu odskakiwały jak oparzone, i kierowały się w stronę masła orzechowego.
W drugiej części eksperymentu zespół naukowców postanowił dowiedzieć się, dlaczego tak się działo. Na receptorach smakowych owadów, podobnych do naszych kubków smakowych i umiejscowionych w mikroskopijnych włoskach przy otworze gębowym, zainstalowali mini elektrody, które monitorowały aktywność tych receptorów.
- Okazało się, że komórki, które zwykle uaktywniają się na gorzkie smaki, były aktywne podczas próbowania glukozy. Zatem karaluchy postrzegały glukozę, jako gorzki związek - opisuje główny autor eksperymentu dr Coby Schal.
Ewolucyjny wyścig zbrojeń
To mechanizm zwany naturalną selekcją zmienia zdolności smakowe zwierząt, wyjaśnia Dr Elli Leadbeater z Instytutu Zoologii w Londynie. Podobne przeobrażenia zaobserwowano u pszczół.
- Pszczoły, które zbierają nektar są mniej wrażliwe na cukier niż inne pszczoły. To dlatego, że mają być skoncentrowane tylko na zbieraniu nektaru, a nie innych słodkich związków. Ewolucja sprawiła, że dla nich cukier stał się mniej słodki - tłumaczy.
- W przypadku karalucha cukier rzeczywiście ma gorzki smak. To skuteczny sposób na samoobronę przed ludźmi. To kolejny rozdział w ewolucyjnym wyścigu zbrojeń między ludźmi a karaluchami - tłumaczy dr Schal.
Autor: mm/jaś / Źródło: BBC