Niby to zwykłe, dobrze znane H2O, a jednak - potrafi nas zaskoczyć. Kryształy lodu zarówno z daleka, jak i z bliska, prezentują się niezwykle malowniczo. Sami zobaczcie na zdjęciach Reporterów 24.
Wyczekiwane przez wielu z nas opady śniegu to nic innego jak lód spadający z atmosfery. Do ziemi woda w stałym stanie skupienia może dotrzeć w postaci igieł lodowych, krupy czy gradu.
Jednak nie potrzeba opadów, żeby trawa, drzewa czy samochody pokryła delikatna biała koronka. Lód tworzy się na powierzchni ziemi przez zamarzanie wody na gruncie. Może utrudnić nam poruszanie się, jako gołoledź czy ślizgawica, a także zabielić krajobraz podczas przymrozku przygruntowego.
Miejsca szczególnie podatne na powstawanie lodu to tereny leżące w cieniu lasów czy gór. Oblodzenia może spowodować także silny wiatr.
Sześć symetrycznych stron
Kryształek lodu to makroskopowa, krystaliczna formą lodu. Może przybierać bardzo różne kształty, m.in. sześciokątne kolumny (kryształy ołówkowe), igły lodowe, kryształy rozgałęzione (dendryty) czy sześciokątne płytki.
Wszystkie jednak łączy jedno – sześciokątna symetria. Proste kryształki to albo kryształy płytkowe, albo kryształy kolumnowe zawsze z sześcioma stronami i dwiema podstawami.
Reporter 24 uchwycili kryształki lodu z bliska:
A tak prezentują się lodowe malowidła na oknach i roślinach:
Autor: //ms / Źródło: Kontakt Meteo, TVN Meteo