O szczęściu do pogody w najbliższych dniach będą mogli mówić mieszkańcy południowej i wschodniej Polski. Słońce zagości tam na dobre, a układy ciśnienia sprawią, że słupki rtęci w niedzielę pokażą nawet 30 st. C.
W poszukiwaniu słońca najlepiej wybrać się na południe kraju. Już od czwartku mocno świeci na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i w Małopolsce.
W piątek sytuacja będzie podobna. - Południowy wschód zapowiada się przepięknie - mówi Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk TVN Meteo. Termometry w tej części kraju pokażą 22 - 25 st. C, a wiatr nie będzie przeszkadzał w górskich wędrówkach. Niestety, pozostała część kraju będzie pochmurna, nie obędzie się też bez parasoli i płaszczy przeciwdeszczowych.
Ciepło przyjdzie ze wschodu
O wzroście temperatur w kolejnych dniach zadecydują dwa czynniki. Po pierwsze napływ do Polski ciepłego powietrza z Bałkanów i Azji Mniejszej. Dzięki niemu w sobotę na termometrach zobaczymy 28 kresek, a w niedzielę nawet ponad 30. - Pamiętajmy, że będzie to temperatura w cieniu, tak więc ta odczuwalna może być o wiele wyższa i wynieść nawet 40 st. C - dodaje synoptyk.
Niestety, ciepło odczują jedynie mieszkańcy południowo-wschodniej części kraju. By jednak nie dać turystom nad morzem powodów do zazdrości, informujemy, że przy tak wysokich temperaturach prawdopodobieństwo wystąpienia burz jest wysokie, a w niedzielę w drugiej części dnia niebo w województwach południowo-wschodnich i wschodnich przykryją chmury kłębiaste, z których przelotnie popada.
Ciśnienie układa się na naszą korzyść
Drugim czynnikiem, dzięki któremu wreszcie będzie gorąco, jest nadzwyczajny układ ciśnienia nad Europą. - Ciepło z wyżu azorskiego będzie ściągane nad nasz kraj przez dwa niże, z centrum nad Morzem Czarnym i Północną Szkocją. Taki układ baryczny będzie sprzyjał wysokim temperaturom - wyjaśnia Unton-Pyziołek. Słupki rtęci będą rosły z dnia na dzień.
Niestety, znaczne ocieplenie będzie wciąż dotyczyć tylko południowo-wschodniej i wschodniej Polski. Północ i zachód pozostaną pod wpływem powietrza polarno-morskiego.
Autor: mm/ms / Źródło: tvnmeteo.pl