Wypoczynek nad wodą może skończyć się tragicznie, szczególnie jeśli nie przestrzegamy zasad bezpieczeństwa. W ciągu ostatniej doby w Polsce utonęło 7 osób. Zobacz, na co zwrócić uwagę, by uniknąć nieszczęścia.
W ciągu ostatniej doby na terenie kraju utonęło 7 osób. Od 16 kwietnia Komenda Komenda Główna Policji odnotowała już 125 zgonów w wyniku utonięć. Biorąc pod uwagę, że to dopiero początek wakacji, statystyka ta jest przerażająca.
26 czerwca na terenie kraju odnotowano 7 przypadków zgonów w wyniku utonięcia:
- woj. warmińsko-mazurskie, mężczyzna nn,
- woj. dolnośląskie – kobieta lat 29,
- woj. mazowieckie – mężczyźni lat 20 i 37,
- woj. łódzkie – mężczyzna lat 29,
- woj. lubelskie – mężczyzna lat 56,
- woj. kujawsko-pomorskie – mężczyzna lat 54.
Jak zachowywać się nad wodą?
Wysoka temperatura i palące słońce sprawiają, że chętnie korzystamy z każdej możliwej okazji, by się ochłodzić. Jednym ze sposobów jest kąpiel w różnego rodzaju zbiornikach wodnych, które niestety często nie są strzeżone.
Zobacz porady śląskich policjantów, którzy podpowiadają jak zachowywać się nad wodą, by pobyt nad akwenem nie okazał się tragiczny w skutkach.
1. Kiedy wybieramy miejsce do wypoczynku nad wodą, pamiętajmy, by korzystać z oznaczonych kąpielisk, najlepiej takich, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy.
2. Przed kąpielą zapoznajmy się z zasadami korzystania z danego zbiornika wodnego. Warto także sprawdzić, gdzie znajduje się stanowisko ratownika i punkt pierwszej pomocy.
3. Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych. Gdy zabieramy je do wody, należy wyposażyć je w specjalne rękawki lub kamizelki.
4. Po dłuższym leżeniu na słońcu nie należy od razu wchodzić do zimnej wody. Żeby nie doznać wstrząsu termicznego, powinno się zamaczać ciało stopniowo.
5. Ważne, by poznać akwen, w którym chcemy się wykąpać. Nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy i nie wiemy co znajduje się na dnie. Nie można także robić tego w miejscach, gdzie znajdują się zakazy skakania do wody. Taki skok może narazić nas na urazy, kalectwo, a nawet śmierć.
6. Nie wypływajmy na materacach na środek jeziora. Lepiej zostawić je na brzegu, by nie mieć później problemów z powrotem.
7. Wybierając się na łódkę, kajak lub rower wodny, pamiętajmy o założeniu kapoka.
8. Odpoczywając nad wodą pamiętajmy także o innych. Nie wolno wrzucać do wody osób stojących na kładkach lub pomostach. Nie wolno również podtapiać innych pływających.
9. Nie wolno wchodzić do wody nawet po wypiciu najmniejszej ilości alkoholu.
Autor: zupi/jap / Źródło: slaska.policja.gov.pl, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa
Źródło zdjęcia głównego: PAP