To by艂o jedno z czterech najwi臋kszych jezior na 艣wiecie. Przez miejscowych zwane tak偶e morzem. Dzi艣 Jezioro Aralskie zajmuje zaledwie 10 proc. swojej pierwotnej powierzchni. Katastrofalny wp艂yw na losy zbiornika mia艂 rosyjski pomys艂 u偶y藕nienia okolicznych p贸l.
Jezioro Aralskie zasilane by艂o g艂贸wnie wodami roztopowymi i deszcz贸wk膮, kt贸ra po zboczach g贸r sp艂ywa艂a do akwenu. Nazywane przez miejscowych Morzem Aralskim by艂o r贸wnie偶 niezwykle wa偶nym miejscem po艂ow贸w dla mieszka艅c贸w Kazachstanu i Uzbekistanu.
Mia艂 by膰 raj, jest pustynia
Jednak w latach 1950-60 hydrolodzy ZSRR zdecydowali o zmianie biegu dw贸ch, uchodz膮cych do zbiornika rzek: Amu-darii i Syr-darii. Zbudowano szereg zap贸r i kana艂贸w, kt贸re zmieni艂y bieg wspomnianych rzek. A wszystko po to, by u偶y藕ni膰 okoliczne pola i umo偶liwi膰 na nich upraw臋 bawe艂ny i innych ro艣lin.
Jezioro Aralskie by艂o tak偶e bardzo wa偶nym punktem na radzieckich mapach wojskowych. Do 1966 r. na wyspie Vozrozhdeniye (Odrodzenie) mie艣ci艂y si臋 tajne laboratoria broni biologicznej.
Zamiast nawodni膰, osuszyli
Pomys艂 nawodnienia p贸l przyni贸s艂 odwrotne skutki. Jezioro Aralskie zacz臋艂o si臋 kurczy膰. W ci膮gu 38 lat zbiornik niemal kompletnie wysech艂.
Bardzo 艂atwo mo偶na to zaobserwowa膰 por贸wnuj膮c zdj臋cie wykonane 22 sierpnia 1964 r. przez satelit臋 Argon i fotografi臋 ameryka艅skiego spektroradiometru MODIS z 2011 r.
Wyspa jest p贸艂wyspem
Od 2001 roku Wyspa Odrodzenia z powodu stale obni偶aj膮cego si臋 poziomu wody sta艂a si臋 p贸艂wyspem. Aby nasi膮knieta chemikaliami ziemia nie zatru艂a w贸d jeziora i nie stanowi艂a niebezpiecze艅stwa dla ludno艣ci i zwierz膮t, ameryka艅scy i uzbeccy naukowcy zrewitalizowali teren wyspy w 2002 roku. Mimo to m贸wi si臋, 偶e s艂ona woda Jeziora Aralskiego zosta艂a zanieczyszczona nawozami i pestycydami.
Sztuczna regulacja nurt贸w rzek Amu-daria i Syr-daria doprowadzi艂a do systematycznego rozszerzenia si臋 teren贸w pustynnych. W miar臋 opadania poziomu wody w zbiorniku, upad艂o rybo艂贸wstwo i wioski, kt贸rych mieszka艅cy trudnili si臋 po艂owem.
Zosta艂o 10 proc. powierzchni
50 lat po realizacji katastrofalnego w skutkach projektu regulacji w贸d zasilaj膮cych Jezioro Aralskie, zbiornik praktycznie znikn膮艂. Niekt贸re szacunki wskazuj膮, 偶e dzisiejsza powierzchnia to zaledwie 10 proc. pierwotnej.
Utrata 艂agodz膮cych pogod臋 wp艂yw贸w du偶ego zbiornika wodnego jakim by艂o Jezioro Aralskiego, doprowadzi艂o r贸wnie偶 do zmian klimatycznych. Teraz w tym rejonie panuje klimat kontynentalny: zimy s膮 ch艂odniejsze, a lata bardziej gor膮ce.
Autor: ls/艁UD / 殴r贸d艂o: earthobservatory.nasa.gov