Około 10 kilometrów nad naszymi głowami dziś powietrze mknie z ogromną prędkością.
Jet stream, czyli prąd strumieniowy, to intensywny, dość wąski i prawie poziomy strumień przenoszący z zachodu na wschód olbrzymie masy powietrza w atmosferze. Tworzy się przeważnie na wysokości od 9 do 12 km nad powierzchnią Ziemi.
Jak powstaje?
Prąd strumieniowy powstaje na styku różnych mas powietrza - np. zimnej i ciepłej. Im większa różnica między sąsiadującymi masami powietrza, tym jet stream jest intensywniejszy. Średnia prędkość powietrza w prądzie strumieniowym to około 100 km/h, ale czasami jest to nawet 400 km/h.
Prognoza prędkości wiatru na dziś na poziomie 9 km nad Ziemią. Wyraźnie widać (ciemny kolor) prąd strumieniowy, który rozciąga się od Atlantyku, przez Wielką Brytanię i Morze Północne po Polskę.
Rzeka powietrza
Jet stream, który można porównać do szybko mknącej rzeki powietrza, meandruje, czyli tworzy zakola, skręcając na północ lub na południe. I to właśnie dzięki nieustannemu meandrowaniu prądu strumieniowego mamy zmienną pogodę, bo po północnej stronie jet streamu jest zimniej niż po południowej. Prąd strumieniowy przenosi też masy powietrza na ogromne odległości. Meteorolodzy uważają, że droga strumieni powietrznych wpływa na układy burzowe. Na przykład, w 2007 i 2012 roku, Wielka Brytania doświadczyła wyjątkowo intensywnych burz i opadów, co wiąże się z obecnością w tym czasie nad krajem jet streamu.
Wykorzystują go piloci
Prądy strumieniowe mają znaczenie w lotnictwie. Samolot, który leci z zachodu na wschód w strefie jet streamu, pokonuje tę samą trasę krócej niż zwykle, bo "pomaga" mu szybko przesuwające się powietrze. Lot w strefie prądu strumieniowego pozwala nie tylko zaoszczędzić czas, ale również paliwo. Sprzyjający prąd strumieniowy może skrócić z lot Ameryki Północnej do Europy nawet o kilkadziesiąt minut.
Autor: AP/tw / Źródło: LiveScience/wikipedia
Źródło zdjęcia głównego: Ventusky.com