Czy nawyk chodzenia spać późno w nocy może być związany z nieprawidłowościami metabolicznymi, np. cukrzycą? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć naukowcy z Korea University College of Medicine.
Nasz chronotyp, czyli przystosowanie do późnego lub wczesnego wstawania, jest prawdopodobnie uwarunkowane genetycznie. Niestety, zwyczaje związane ze snem mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie. I na szczupłą talię.
Badania naukowe
Do badania zaangażowano 1620 dorosłych, którzy wypełnili ankiety, dotyczące ich cyklu dnia i stylu życia. Pobrano także próbki krwi oraz przeanalizowano skład ciała.
- Wyniki potwierdzają, że rytm dobowy ma znaczenie w regulacji metabolizmu - mówi Dr. Nan Hee Kim, endokrynolog ze szpitala przy Uniwersytecie Koreańskim w miejscowości Ansan.
Niepokojące wyniki
Wśród ankietowanych znalazło się 30 procent rannych ptaszków, sześć procent nocnych marków, a 64 procent nie skłoniło się ku żadnej z opcji. Mimo że ci z grupy "wieczornej" zwykle byli młodsi, badanie ukazało, że mają więcej tłuszczu i wyższy poziom cholesterolu niż ci z grupy "porannej". Co więcej, bez względu na to, jak dużo sypiają i jaki styl życia prowadzą, ich zapadalność na chorobę zwaną sarkopenią (polegającą na spadku masy mięśniowej) wzrasta trzykrotnie w stosunku do reszty badanych. Wzrasta też dwukrotnie ryzyko zachorowania na cukrzycę typu drugiego oraz wystąpienia wielu innych zaburzeń metabolicznych.
Według naukowców wszystkie te dolegliwości mogą wynikać z faktu, że sen ludzi, chodzących późno spać, jest gorszej jakości a nocne życie częściej prowadzi do niezdrowych przyzwyczajeń takich, jak palenie czy jedzenie posiłków o późnej porze.
Płeć ma znaczenie
Przy ocenie zagrożeń znaczenie ma także płeć. Mężczyźni, którzy są nocnymi markami, są bardziej narażeni na cukrzycę i sarkopenię, podczas gdy kobiety, lubiące funkcjonować w nocy, zwykle bardziej tyją w talii.
Sowo, zamień się w skowronka
Zmiana trybu życia z nocnego na poranny nie należy do najłatwiejszych. Jednak skoro już wiemy, że nasz chronotyp może wpływać na nasze zdrowie, chyba warto spróbować zostać skowronkiem. - Ludzie w typie sowy, którzy chcieliby przestawić swój zegar biologiczny na wcześniejszą godzinę, powinni unikać ekspozycji na światło późno w nocy. Istnieją również pomocne naturalne środki farmakologiczne np. melatonina, organiczny związek chemiczny, przyspieszający zasypianie. - mówi Kim.
Autor: ab/kka / Źródło: Live Science
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu