Żółtawy pył przykrył karoserie aut, parapety i okna w wielu częściach kraju. Łatwo się go pozbyć, ale zapewne już następnego dnia znajdziemy na powierzchniach kolejną warstwę. Co to takiego?
"Żółty pył na samochodach, oknach, balkonach czy parapetach. Od kilku dni jest po prostu wszędzie" - pisze Wiktor, który na Kontakt 24 przesłał zdjęcia z Szamotuł (woj. wielkopolskie).
"Co to jest? - dopytuje internauta.
Odpowiedź jest bliżej, niż mogłoby się wydawać - w zasadzie wystarczy się rozejrzeć.
Winowajcą jest sosna, która intensywnie pyli. Okres pylenia rozpoczyna się zwykle na początku maja i trwa do połowy czerwca.
Z kolei za obecne nagromadzenie żółtawego osadu odpowiada pogoda. Dość sucha majowa aura ze słabym wiatrem sprawiła, że pyłek nagromadził się na drzewach.
Silny wiatr, który wiał w ostatnich dniach sprawił, że pyłek został zdmuchnięty i opadł na chodniki, samochody i parapety.
🔴 Każdy kto mieszka wśród sosen ma teraz pewnie pełno ich pyłku. U mnie w Józefowie k.Warszawy gruba warstwa na parapecie. pic.twitter.com/Wjguxlnzpu— Tomasz Wasilewski (@WasilewskiTomek) 22 maja 2017
Pyłki drzew iglastych uczulają rzadko, a sosna nie uczula właściwie wcale, ale ze względu jednak na ilość i natężenie pylenia, pyłek sosny może być dla alergików uciążliwy. Aktualne stężenie i prognozę pylenia możesz znaleźć w serwisie alergicznym TVN Meteo.
WEJDŹ DO SERWISU ALERGICZNEGO TVN METEO
Kiedy dokucza alergia
Podstawowa zasada brzmi: unikaj alergenu. O ile to możliwe, należy jak najwięcej przebywać w zamkniętych pomieszczeniach.
Można też użyć filtru powietrza, który oczyści je z drażniących alergenów. Jadąc samochodem, używajmy klimatyzacji.
Po powrocie do domu nie rozbierajmy się w sypialni - pyłki, które osadziły się na ubraniach, nie będą nas wtedy męczyły w nocy. Powinniśmy także dokładnie opłukać ciało i włosy. CZYTAJ WIĘCEJ
Posłuchaj, co o przyczynach alergii mówią specjaliści:
Autor: AP/ja / Źródło: TVN Meteo, poradnikzdrowie.pl, dziennikzachodni.pl
Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Wasilewski (twitter.com)/Kontakt 24