Jesień wśród tysiącletnich olbrzymów

Zieleń pod śniegiem, Chile, jesień 2011

Jesienią miło jest wybrać się na spacer po lesie. A co powiecie na przechadzkę po lasach deszczowych Ameryki Południowej, które pamiętają jeszcze czasy dinozaurów? Na wspólną wędrówkę wśród prastarych drzew pachnących cynamonem, zaprasza Wojciech Doroszewicz, który w Chile realizował swój projekt badawczy, oraz portal TVN Meteo.

Przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że lasy deszczowe to te rosnące w ciepłych krajach, w okolicach równika, potocznie nazywane dżunglą. Tymczasem świat deszczu i nieprzebranej zieleni pojawia się również w o wiele chłodniejszych miejscach naszej planety. Jednym z nich jest maleńki skrawek Ameryki Południowej, jej zachodnie wybrzeża w południowym Chile.

- Zieleń jest tu wieczna, nawet jesienią i zimą, ale w wielu miejscach pojawiają się kolorowe akcenty, dodające jeszcze większego uroku i sprawiające, że to jeszcze bardziej wyjątkowe miejsce - zachęca do wędrówki Wojciech Doroszewicz, doktorant UW.

Drzewa pamiętające dinozaury

Milion lat z widokiem/Wojciech Doroszewicz

Ogromne araukarie chilijskie porastają zbocza i szczyty Andów. Mogą dorastać do 50 m wysokości i żyć ponad 2,5 tysiąca lat. Te drzewa, przypominające pokrojem wielkie kolczaste parasole, są wyjątkowe z wielu względów.

- Uznawane są za jedne z najstarszych organizmów żyjących na naszej planecie. Praktycznie nie zmieniły się od ery dinozaurów, które żywiły się ich dziwacznie wyglądającymi gałęziami. Zresztą od nich wzięła się angielska nazwa: Monkey-puzzle tree, ponieważ dla małp nielada wyczynem byłoby się wspiąć na takie drzewo - tłumaczy przyrodnik.

Problem jest czysto hipotetyczny, ponieważ w Chile małpy nie występują. Natomiast araukariowe szyszki wielkości ludzkiej głowy upodobały sobie tutejsze papugi.

Pnie jak skorupa żółwia

Pień jak skorupa żółwia/Wojciech Doroszewicz

- Bliskie spotkania z dinozaurami może przypominać również pień araukarii, ponieważ gruba kora tworzy spękania przypominające płytki skorupy żółwia. Co więcej każde drzewo można by na tej podstawie zidentyfikować, niczym za pomocą linii papilarnych - opowiada Doroszewicz.

70-metrowy gigant sprzed 4 tys. lat

Bliźniace giganty/Wojciech Doroszewicz

Majestatycznym drzewem, rosnącym w tych lasach, jest ficroja, nazywana czasem południowoamerykańską sekwoją. Co prawda nie osiąga tak niebotycznych rozmiarów, jak jej daleka kalifornijska kuzynka, jednak las tworzony przez te drzewa robi niesamowite wrażenie.

- Te 70-metrowe giganty należą do najdłużej żyjących organizmów na Ziemi, ponieważ dożywają 4 tysięcy lat w dobrym zdrowiu. Człowiek przy nich jest tylko pyłkiem, a jego życie mgnieniem. W lesie pamiętającym ponad kilka tysięcy lat historii zaczyna się myśleć zupełnie inaczej i o wiele rzeczy chciałoby się zapytać. Ficroje są cesarzowymi tego lasu, lasu nazywanego katedrą - tłumaczy przyrodnik, stojący na zdjęciu między gigantami.

W pluszowym, prastarym lesie

Pluszowy las/Wojciech Doroszewicz

W wielu, szczególnie wyżej położonych miejscach w Andach, gdzie się nie obejrzeć jest biało, a nie zielono. Dzieje się tak za sprawą pokrywających wszystko zwieszających się porostów, które łagodzą co bardziej ostre kształty, nadając lasom pluszowy wygląd. - Człowiek ma ochotę przytulić się do każdego pnia i każdego kamienia, i posłuchać o czym szumią araukarie - opowiada przyrodnik.

Drzewa pachnące cynamonem

Drzewa pachnące cynamonem/Wojciech Doroszewicz

Wielkie drzewa canelo (po polsku - zacier pieprzowy) o ogromnych liściach spokrewnione są z magnoliami. - W lesie roznoszą silną woń, przypominającą zapach cynamonu - relacjonuje Doroszewicz.

- Ich wykorzystanie jest bardzo szerokie, od leku na szkorbut, przez przyprawę, po roślinę ozdobną. Między innymi z tych powodów stały się dla miejscowego plemienia Mapuche świętymi drzewami, podobnie jak araukarie, których nasiona stanowiły dla nich główne pożywienie - dodaje.

Pompony nad głowami

Pompony z mchu/Wojciech Doroszewicz

Pnie i konary drzew uginają się pod ich ciężarem. Mech zwisaja nawet z najcieńszych gałązek, tworząc często zadziwiające struktury, przypominające wielkie, mokre i zielone pompony.

Tajemnicze drzewa z wydm

Las na wydmie/Wojciech Doroszewicz

Nad samym morzem las wygląda nieco inaczej. Chilijski las deszczowy rośnie bowiem nawet na wydmach, smaganych silnym wiatrem znad otwartego Oceanu Spokojnego. Z daleka wygląda niczym dobrze wymodelowana fryzura.

- Tworzy je jedno z najbardziej tajemniczych drzew, olivillo (tique), stanowi ono zagadkę dla pokoleń botaników, ponieważ trudno określić pokrewieństwo tego gatunku z innymi roślinami - mówi badacz.

Kaszalot

Martwy kaszalot/Wojciech Doroszewicz

- Spacerując coraz bliżej brzegu na plaży można natrafić na prawdziwe skarby wyrzucone przez jesienny ocean. Oko cieszą niezliczone muszle, skorupy krabów, gdzieniegdzie fale wyrzucają coś znacznie większego, jak ciało młodego kaszalota - opisuje swoje znalezisko Doroszewicz.

Wody opływające chilijskie wybrzeże należą do najbogatszych łowisk na świecie, a morskie życie nie ustępuje bujnością temu na lądzie. Ogromne glony tworzą odpowiednik deszczowych lasów u wybrzeży, a ich fragmenty wyrzucane są na plażę, gdzie stają się przysmakiem dla krów. To chyba jeden z najbardziej zdumiewających widoków - krowy pasące się na szerokiej plaży. Glony te wykorzystuje się chętnie w chilijskiej kuchni.

Jeleń wielkości jamnika

Pudu/Wojciech Doroszewicz

Pośród zielonych olbrzymów mieszkają niejednokrotnie najmniejsi przedstawiciele fauny naszej planety. Wśród krzewów przemyka pudu, najmniejszy jeleń świata, wielkości jamnika na dłuższych nogach, a w leśnych zakamarkach kryje się najmniejszy lis - lis Darwina.

- Ten drugi jest jednocześnie najrzadszym i najbardziej zagrożonym wyginięciem przedstawicielem tej grupy zwierząt. Srebrno-rudy malec niewiele większy od Yorkshire teriera nie zawsze obawia się ludzi, ten był wyraźnie zdziwiony naszym widokiem - relacjonuje badacz.

Wszystkie pory roku na raz

Zieleń pod śniegiem/Wojciech Doroszewicz

Późną jesienią w górach często pada śnieg i w lasach waldiwijskich spotykają się wszystkie pory roku na raz. Las pozostaje zielony, niektóre rośliny kwitną, papugi pokrzykują, buki południowe ubierają się w żółcie i czerwienie, a wszystko przykrywa śnieżna pierzyna.

Błękit w szmaragdzie

Laguna Tinquilco/Wojciech Doroszewicz

Na zdjęciu widać Lagunę Tinquilco. Pomiędzy górami licznie mrugają czystym błękitem polodowcowe jeziora, zatopione w szmaragdowej zieleni prastarej puszczy. W chilijskich Andach pozostało wiele miejsc porośniętych dziewiczym deszczowym lasem waldiwijskim. Nazwa pochodzi od miejscowości Valdivia na południowym wybrzeżu Chile, w regionie Los Rios.

Fotograficzną relację z wyprawy badawczej Wojciecha Doroszewicza można znaleźć także tu.

Wojciech Doroszewicz jest doktorantem Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2005 r. pracuje w CESLA na stanowisku asystenta, a od 2008r. jest sekretarzem projektu naukowego "Ameryka Łacińska XXI w."

Autor: mm/ms / Źródło: tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości

Pogodę w Polsce kształtuje wyż Igor, który sprawia, że napływa do nas gorące, zwrotnikowe powietrze znad Afryki. W najbliższych dniach w wielu regionach będzie pogodnie. Aura zacznie się jednak psuć w czwartek.

Jak długo zostanie z nami słoneczna aura? Pogoda na 5 dni

Jak długo zostanie z nami słoneczna aura? Pogoda na 5 dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Chmura ważek opadła na plażę w amerykańskim stanie Rhode Island. Owady krążyły dookoła plażowiczów, zmuszając ich do ucieczki. Chociaż spotkanie ze stawonogami mogło być nieprzyjemne, nie stanowiło zagrożenia.

Czarna chmura opadła na plażę. Ludzie uciekali w popłochu

Czarna chmura opadła na plażę. Ludzie uciekali w popłochu

Źródło:
Reuters, USA Today

Kaszalot zderzył się ze statkiem w Cieśninie Gibraltarskiej. Waleń był wcześniej obserwowany przez naukowców w tym samym miejscu - nadali mu oni imię Julio. Badacze apelują do żeglarzy o ostrożność i obserwowanie morskiej fauny podczas rejsów.

Kaszalot zginął po kolizji ze statkiem

Kaszalot zginął po kolizji ze statkiem

Źródło:
BBC, CIRCE

Ogień szaleje na greckiej wyspie Eubea. Od poniedziałku trwa walka z żywiołem, a mieszkańcy kilku miejscowości otrzymali nakaz ewakuacji. Według strażaków to jeden z najniebezpieczniejszych pożarów tego lata w Grecji.

Walczą z jednym z najgroźniejszych pożarów lata

Walczą z jednym z najgroźniejszych pożarów lata

Źródło:
Reuters, eKathimerini

Co najmniej 41 osób zginęło na skutek serii osuwisk, jaka zeszła w południowo-zachodnich Indiach. Region został nawiedzony przez ulewne opady deszczu. Trwa akcja ratunkowa, a służby obawiają się, że pod zwałami błota uwięzione zostały setki ludzi.

Fala błota pogrzebała wioski. Ciała znajdowane są co kilka minut

Fala błota pogrzebała wioski. Ciała znajdowane są co kilka minut

Źródło:
Reuters, PAP, onmanorama.com

W nocy z wtorku na środę na polskim niebie po raz kolejny mogą się pojawić zorze. Prognozy pogody kosmicznej wskazują na wystąpienie burzy magnetycznej, która może wywołać świetlny spektakl.

"Tańczące światła" mogą zalśnić na naszym niebie. Kiedy się ich spodziewać

"Tańczące światła" mogą zalśnić na naszym niebie. Kiedy się ich spodziewać

Źródło:
PAP, CBK PAN, "Z głową w gwiazdach"

Pogoda na dziś. Wtorek 30.07 przyniesie słoneczną aurę. Miejscami powieje silniejszy wiatr, który w porywach może rozpędzać się do 50 kilometrów na godzinę.

Pogoda na dziś - wtorek, 30.07. Dużo słońca, chwilami mocniej powieje

Pogoda na dziś - wtorek, 30.07. Dużo słońca, chwilami mocniej powieje

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed powrotem burz i upałów. W kolejne dni nad Polską spodziewane są wysokie wartości na termometrach, a miejscami wydane zostaną alarmy drugiego stopnia. Zagrożenie mogą stanowić także wyładowania.

Na horyzoncie widać powrót burz i skwaru

Na horyzoncie widać powrót burz i skwaru

Źródło:
tvnmeteo.pl

Silna nawałnica przetoczyła się w niedzielę przez Mazury i Warmię. Była porównywalna z tak zwanym białym szkwałem, który przeszedł przez mazurskie jeziora w 2007 roku. Na jeziorze Niegocin zginęły co najmniej dwie osoby. Trwają poszukiwania zaginionego mężczyzny, który pływał z jedną z ofiar na łodzi.

Dwie osoby utonęły na Mazurach. Trwają poszukiwania zaginionego mężczyzny     

Dwie osoby utonęły na Mazurach. Trwają poszukiwania zaginionego mężczyzny     

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl, TVN24

Gwałtowna powódź, która była następstwem burz i ulewnych opadów deszczu, nawiedziła park rozrywki Dolly Parton o nazwie Dollywood. Pod wodą znalazło się wiele aut. Jedna osoba została ranna.

Dollywood pod wodą. Jedna osoba została ranna

Dollywood pod wodą. Jedna osoba została ranna

Źródło:
Reuters, CNN

Przyczyną zatrucia prawie 30 osób kąpiących się w ostatnim czasie nad jeziorem Zagłębocze (Lubelskie) były noworowirusy, wywołujące tak zwaną jelitówkę - poinformował w poniedziałek sanepid. Zaapelował jednocześnie o przestrzeganie zasad higieny osobistej.

Kąpali się w jeziorze, prawie 30 osób się zatruło. Sanepid o przyczynie

Kąpali się w jeziorze, prawie 30 osób się zatruło. Sanepid o przyczynie

Źródło:
PAP

Japońska agencja meteorologiczna wydała w poniedziałek dla 38 prefektur ostrzeżenie przed zagrażającą życiu falą upałów. Tego dnia w południe na wielu obszarach na wschodzie Honsiu - głównej wyspy Japonii - odnotowano temperatury sięgające 40 stopni Celsjusza.

Ponad 40 stopni. Wydano ostrzeżenia przed udarem cieplnym

Ponad 40 stopni. Wydano ostrzeżenia przed udarem cieplnym

Źródło:
PAP, 3.nhk.or.jp

Trasa europejska E45 w rejonie miejscowości Lilla Edet w Szwecji została zablokowana przez osuwisko i ulewy. Konieczna była ewakuacja mieszkańców pobliskich domów. E45 to jedna z najdłuższych tras Europy, łącząca Norwegię z Sycylią.

Powódź i zalane auta na jednej z najdłuższych tras Europy

Powódź i zalane auta na jednej z najdłuższych tras Europy

Źródło:
PAP, tidningensyre.se

Poniedziałek upływa pod znakiem wietrznej aury na Warmii i Mazurach. Najsilniejsze porywy - o prędkości 79 kilometrów na godzinę - zanotowano w Mikołajkach. Mimo apeli ratowników niektórzy żeglarze wypłynęli na jeziora. Na Bełdanach wywróciła się łódź, na pokładzie której były dwie osoby dorosłe i dziecko. Nikomu jednak nic się nie stało.

Na Mazurach wciąż wieje. Wywróciła się łódź, na pokładzie było dziecko

Na Mazurach wciąż wieje. Wywróciła się łódź, na pokładzie było dziecko

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Fala upałów po raz kolejny nawiedziła Włochy. 42 stopnie - taka odczuwalna temperatura prognozowana jest dla Rzymu w poniedziałek. To będzie najgorętszy dotąd dzień w tym roku. W stan gotowości postawiono służby medyczne i opiekę socjalną. Wszystko przez antycyklon afrykański Charon, który przynosi wysoką temperaturę.

Najgorętszy dzień w roku, służby medyczne postawione w stan gotowości

Najgorętszy dzień w roku, służby medyczne postawione w stan gotowości

Źródło:
PAP, ilmeteo.it, meteo.it, roma.corriere.it

Trzy osoby zginęły w niedzielnych nawałnicach, którym towarzyszyły silne podmuchy wiatru. W Łodzi na rowerzystkę spadł oderwany konar drzewa, a na mazurskim jeziorze Niegocin utonęły dwie osoby. Strażacy przeprowadzili ponad 3300 interwencji.

Bilans niedzielnych wichur. Trzy ofiary śmiertelne, tysiące interwencji

Bilans niedzielnych wichur. Trzy ofiary śmiertelne, tysiące interwencji

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Kontakt 24

W ciągu minionej doby wichury nawyrządzały szkód także w krajach bałtyckich. Na Litwie ponad 150 tysięcy odbiorców nie miało w poniedziałek prądu, a niektóre loty zostały odwołane. W Wilnie przewrócone przez wiatr drzewo spadło na przechodnia, zabijając go. Niebezpiecznie było także na Łotwie.

Wichury u naszych sąsiadów. "Poważne zniszczenia", tysiące bez prądu, ofiara śmiertelna

Wichury u naszych sąsiadów. "Poważne zniszczenia", tysiące bez prądu, ofiara śmiertelna

Źródło:
LRT, LSM, tvnmeteo.pl

W Kalifornii trwa walka z pożarem Park, który strawił obszar porównywalny z metropolią Los Angeles. Płomienie wdarły się do jednej z miejscowości, niszcząc domy i pojazdy. Ogień powoduje także pogorszenie jakości powietrza na dużym obszarze.

Tysiące hektarów w płomieniach, gęsty dym spowił niebo

Tysiące hektarów w płomieniach, gęsty dym spowił niebo

Źródło:
PAP, NPR

Kolejny tankowiec zatonął w Zatoce Manilskiej na Filipinach. Jednostka MTKR Jason Bradley poszła na dno w sobotę. Na morzu trwa akcja zabezpieczania wraku, tym trudniejsza, że zaledwie kilka kilometrów dalej straż przybrzeżna stara się zażegnać skutki zatonięcia innego tankowca.

Dwa tankowce zatonęły w tym samym miejscu. Plamy ropy rosną

Dwa tankowce zatonęły w tym samym miejscu. Plamy ropy rosną

Źródło:
Manila Bulletin, tvnmeteo.pl

Temperatura znowu przekroczy 30 stopni, ale nie w całej Polsce. Jaka pogoda czeka nas na końcu lipca i na początku sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: nie wszędzie gorący półmetek wakacji

Pogoda na 16 dni: nie wszędzie gorący półmetek wakacji

Źródło:
tvnmeteo.pl

"Lodowcowa powódź" nawiedziła południową Islandię. Na skutek żywiołu zalana została obwodnica łącząca miejscowości Vík í Mýrdal z Kirkjubaejarklaustur. Uszkodzony został też fragment mostu - poinformował w oświadczeniu islandzki urząd meteorologiczny.

"Lodowcowa powódź" na Islandii. Zalana obwodnica, uszkodzony most

"Lodowcowa powódź" na Islandii. Zalana obwodnica, uszkodzony most

Źródło:
Reuters, nyr.ruv.is

Ziemia zapadła się w sobotę na osiedlu apartamentowców w Houston w Teksasie. Żaden z budynków nie został uszkodzony, jednak na wszelki wypadek ewakuowano część mieszkańców.

Wielkie zapadlisko na luksusowym osiedlu apartamentowców

Wielkie zapadlisko na luksusowym osiedlu apartamentowców

Źródło:
CBS News

Śnieżkę zaczęła porastać roślinność, której do tej pory nie można było tam spotkać. To efekt dużego wzrostu średniorocznej temperatury na najwyższym szczycie Karkonoszy. - Pojawiły się pierwsze rośliny drzewiaste. Wcześniej występowały jedynie niskopienne trawy - powiedział kierownik Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW na Śnieżce Piotr Krzaczkowski.

Wcześniej nie było ich na Śnieżce. Teraz "jest coraz więcej"

Wcześniej nie było ich na Śnieżce. Teraz "jest coraz więcej"

Źródło:
PAP

Susza hydrologiczna opanowała część Polski. Szczególnie trudna sytuacja panuje w regionach o zwartej zabudowie, gdzie wybetonowane ulice i place utrudniają zatrzymywanie wody. Wiele gmin apeluje o rozsądne korzystanie z zasobów wodnych.

Woda na wagę złota. Apele do mieszkańców

Woda na wagę złota. Apele do mieszkańców

Źródło:
TVN24, IMGW

Rekordowa fala ulewnych deszczy nawiedziła północno-wschodnie regiony Japonii, powodując powodzie i osuwiska ziemi. Japońskie władze poinformowały o co najmniej dwóch ofiarach śmiertelnych.

Woda porwała radiowóz. Nie żyje policjant

Woda porwała radiowóz. Nie żyje policjant

Źródło:
PAP, Reuters, The Japan Times, Kyodo News

Łazik Perseverance mógł odnaleźć ślady dawnego życia na Marsie. Podczas eksploracji doliny, która przed miliardami lat była korytem rzeki, sprzęt natrafił na skałę noszącą intrygujące ślady. Na Ziemi podobne struktury są wiązane z obecnością skamieniałych mikroorganizmów.

W tej skale może kryć się tajemnica marsjańskiego życia

W tej skale może kryć się tajemnica marsjańskiego życia

Źródło:
PAP, NASA

Ponad 130 zniszczonych budynków i ewakuacja tysięcy ludzi - tak wygląda sytuacja w dwóch hrabstwach na północy Kalifornii, gdzie trwa walka z jednym z największych pożarów w historii tego stanu. Ogłoszono stan wyjątkowy. Trudna sytuacja jest też w sąsiednim Oregonie, gdzie spłonęły gospodarstwa i wiele zwierząt - informują lokalne media.

Ponad 130 budynków spłonęło, ogień zagraża tysiącom kolejnych

Ponad 130 budynków spłonęło, ogień zagraża tysiącom kolejnych

Źródło:
PAP, Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Pasażerka samolotu, który miał odlecieć z Rzymu do Katanii, przemycała iguanę. Obecności zwierzęcia nie ujawnił żaden system kontroli lotniskowej, a ku zaskoczeniu wszystkich jaszczurkę na pokładzie wykryła... kotka współpasażerki.

Kotka wyczuła "egzotyczną koleżankę" w samolocie. To był koniec podróży dla jednej z pasażerek

Kotka wyczuła "egzotyczną koleżankę" w samolocie. To był koniec podróży dla jednej z pasażerek

Źródło:
PAP, corriere.it

Młody lis zaczepiający żabę - taki materiał z okolic Częstochowy otrzymaliśmy na Kontakt 24. Zabawy zwierząt mają kluczową rolę w ich prawidłowym rozwoju, a echa takich zachowań możemy często zobaczyć w ich dorosłym życiu.

Ważna lekcja dla młodego lisa

Ważna lekcja dla młodego lisa

Źródło:
Kontakt 24

Dorosły czarny niedźwiedź z młodym w mieście Winsted w amerykańskim stanie Connecticut zatrzasnął się w samochodzie. Zwierzęta zniszczyły tapicerkę, uruchomiły radio i trąbiły klaksonem. Na zewnątrz auta znajdował się jeszcze jeden zaniepokojony młody osobnik.

Niedźwiedzie weszły do samochodu. Zdemolowały go, włączyły radio i trąbiły klaksonem

Niedźwiedzie weszły do samochodu. Zdemolowały go, włączyły radio i trąbiły klaksonem

Źródło:
PAP