Kasztany jadalne są uznawane za jeden z najbardziej ekskluzywnych dodatków do dań i deserów kuchni europejskiej. Jada się je gotowane, pieczone lub prażone. Można je zemleć na mąkę, a następnie używać jej do przyrządzania ciast, chleba, naleśników. Mają też dużo wartości odżywczych.
Do przygotowywania z nich posiłków powinno się wybierać tylko te, które mają ładny połysk, są ciężkie i pełne. Gotować należy w wodzie ok. 20 min., aż skorupka pęknie.
Kasztany prażone przyrządzamy na patelni i pod przykryciem prażymy ok. 10 min. Pieczone należy przygotować w piekarniku, w temp. 200 st. do momentu, aż pęknie ich skorupka. Gdy owoce przestygną, zdejmujemy łupinkę, a delikatną błonę ściągamy nożem.
- Ugotowane lub uprażone można zamarynować z migdałami i miodem. W tej postaci mają trwałość aż do 3 miesięcy - podpowiada dietetyk, Ilona Cichecka.
Na infekcje i zmęczenie
Kasztany jadalne wzmacniają odporność organizmu i przeciwdziałają infekcjom. Ponadto są bardzo bogate w skrobię, która przy obróbce termicznej zamienia się w cukier złożony (wolno przyswajany przez organizm).
Kasztany zawierają w sobie również błonnik pokarmowy, dzięki któremu są produktem sycącym. Nie brakuje im też białka i tłuszczu, a 2/3 wszystkich tłuszczy zawartych w nich to tłuszcze nienasycone, wskazane przy zwalczaniu chorób serca i krążenia.
- Zawierają także kwas jabłkowy, lecytynę, magnez, żelazo, potas i witaminy B1, B2 oraz E, witaminę młodości. Dlatego zalecałabym spożywanie kasztanów w okresach lekkiego stresu i przemęczenia - mówi dietetyk.
W smaku są zbliżone do orzechów, są lekkostrawne, można więc je jeść w praktycznie każdym wieku. Są bardzo kaloryczne (ok. 180 kcal na 100 g). Zawierają sporo potasu, dlatego polecane są osobom uprawiającym sporty.
- Mało osób wie, że 100 g kasztanów dostarcza tyle samo witaminy C, co 100 g cytryny. Bardzo ważną informacją jest to, że kasztany jadalne są całkowicie pozbawione glutenu i mogą być spożywane przez osoby dotknięte celiakią - dodaje Cichecka.
Kasztany jak ziemniaki
Gorące kasztany są bardzo dobrze przyswajalne przez organizm. Kiedyś należały do podstawowych produktów spożywczych, tak jak dziś ziemniaki. Dodawano je do zup, mięs, wypiekano z ich mąki chleb, karmiono nimi zwierzęta.
Medyczny uzdrowiciel
- Kasztany jadalne wykorzystywane są również w medycynie gdyż posiadają w sobie escynę, która ma właściwości uszczelniania ścian naczyń krwionośnych izmniejszania obrzęków - twierdzi dietetyk.
Najwięcej ich zawierają świeże, pozbawione łupiny niedojrzałe nasiona, z których produkuje się wyciąg alkoholowy. Ponadto kwiaty, liście, nasiona i owoce zawierają flawonoidy, garbniki, cukry, kwasy polifenolowe, karotenoidy, witaminę C i związki kumarynowe.
Gdzie zjesz kasztana?
Kasztany jadalne powszechnie występują nad Morzem Śródziemnym, w Azji mniejszej i na Kaukazie. Sezon na nie rozpoczyna się jesienią. Owoc kasztana jadalnego ma błyszczący, ciemnobrązowy kolor, a smak jest delikatny, lekko mączny i słodki. Należy go przechowywać w suchych i szczelnych opakowaniach.
Autor: mm/ms / Źródło: tvnmeteo.pl