Księżyc nieodłącznie kojarzy z mrokiem nocy. Tymczasem nasz naturalny satelita potrafi wyraźnie "oświetlić" część Ziemi. Niezwykłe zdjęcia tego zjawiska podczas różnych faz wykonał satelita NASA.
Noce podczas pełni Księżyca są bardzo jasne, kilkakrotnie jaśniejsze niż wówczas, gdy Księżyc znajduje się w nowiu i nie jest oświetlany przez Słońce. Zdjęcia satelitarne opublikowane przez NASA pokazują, jak różne oblicza potrafi mieć Srebrny Glob gdy wokół brak jakiegokolwiek oświetlenia.
Różne fazy
Zdjęcia rejonu Zatoki Perskiej przy czterech różnych fazach Księżyca.30 września 2012 roku podczas pełni powierzchnia ziemi w Iranie, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratach Arabskich była jasna.Przy tarczy oświetlonej więcej niż w połowie grunt był nieco ciemniejszy, jednak największym mrokiem okrył się podczas nowiu w dniu 15 października. Poszczególne elementy powierzchni ziemi przestały być zauważalne, natomiast zdecydowanie poprawiła się widoczność miejskiego oświetlenia.Światła miastaDla mieszkańców obszarów gęsto zabudowanych jasność nocy związana z fazami Księżyca nie ma większego znaczenia ze względu na dominację sztucznego oświetlenia. Na fotografiach opublikowanych na stronach NASA możemy dokładnie obserwować najbardziej zurbanizowane tereny. Możemy dostrzec oświetlone miasta takie jak Doha czu Dubaj.Nowoczesny satelitaZdjęcie wykonał satelita pogodowy Suomi National Polar-Orbiting Partnership (Suomi NPP) na przełomie września i października 2012. Wykonanie fotografii było możliwe dzięki urządzeniu VIIRS, który do utworzenia obrazu kompiluje dane z 22 kanałów zbierających całe spektrum elektromagnetyczne.Urządzenie jest wystarczająco wrażliwe, by wykryć nocny blask pochodzący z ziemskiej atmosfery i światło nawet z pojedynczego statku na morzu.
Autor: adsz//gak / Źródło: NASA