Jak z bajki. 10 niezwykłych miejsc na Ziemi

Bajkowe miejsca

Siła natury jest niebywała. Niemal na każdym kroku możemy natknąć się na jej dzieła. Jednych zachwycają oryginalne formacje skalne wyrzeźbione przez erozję, innych potężne rozrastające się lodowce. Niektórzy pomagają wydobyć jej piękno na własny sposób.

Południowe wybrzeże Portugalii - Algarve

Algarve to jeden z sześciu regionów Portugalii, który słynie z najpiękniejszego wybrzeża w kraju. Ciągnie się on od Przylądka Świętego Wincentego po granicę z Hiszpanią. Jest to miejsce, gdzie woda Oceanu Atlantyckiego wyrzeźbiła bajeczne groty i jaskinie w wapiennych skałach wybrzeża. Magii dodaje wyjątkowy odcień wody i gra świateł w słoneczne dni. Do malowniczej wioski Benagil, która powstała przy wybrzeżu przyjeżdżają tysiące turystów, miłośników skalistych klifów i nietuzinkowych krajobrazów.

Główną atrakcją tego regionu jest jaskinia Benagil, wewnątrz której znajduje się piaszczysta plaża. Turyści mogą dostać się do niej tylko w czasie odpływu.

Algarve (Portugalia)

Kolumny bazaltowe Devils Postpile

Formacja geologiczna Stos Diabelskich Słupów (Devils Postpile) jest największym znanym przykładem kolumnowego bazaltu. Znajduje się w amerykańskim pomniku narodowym o tej samej nazwie w stanie Kalifornia.

Bazaltowe formy mają średnio około 60 cm średnicy. Największa z nich przekracza 1 metr. Kolumny są wysokie na 6 pięter. Naukowcy szacują, że powstały około 100 tys. lat temu w wyniku wypłynięcia lawy z wnętrza na powierzchnię Ziemi.

Takie kolumny są rozsiane po całym świecie. W Polsce możemy zobaczyć je w Lubaniu.

Devils Postpile (Kalifornia)

Skamieniałe wodospady Hierve el Agua

Na pierwszy rzut oka wyglądają jak zamarznięte wodospady, co jest niemożliwe z racji strefy klimatycznej tej części Meksyku. W rzeczywistości są to formacje skalne kształtowane przez tysiące lat. Znajdują się w pobliżu miasta San Lorenzo Albarradas i wznoszą się 50 metrów nad doliną Oaxaca Hierve el Agua.

Wielki i Mały Wodospad powstawały przez tysiące lat. Wyrzeźbiły je spływające niegdyś wody mineralne bogate m.in. w wapń, magnez, dwutlenek węgla.

Hierve el Agua (Meksyk)

Fala w Arizonie

Fala, czyli z angielskiego The Wave, to formacje skalne z piaskowca, które można podziwiać w amerykańskich rezerwacie Wilderness Paria Canyon-Vermilion Cliffs na płaskowyżu w Kolorado. Powstały około 190 mln lat temu, kiedy pustynne wydmy zaczęły tworzyć skały.

Ingerencja wiatru i deszczu wyrzeźbiła magiczne fale bogate w różne kolory. Nie wszyscy mogą jednak podziwiać Falę. Znajduje się ona pod opieką rządu USA, który ogranicza zwiedzanie tego obszaru. Tylko 20 wybrańców dziennie może zobaczyć Falę na własne oczy.

Fala (Arizona)

Dallol Volcano w Etiopii

Na pustyni w Etiopii, w słabo zamieszkanym regionie, leży wulkaniczny krater otoczony różnymi minerałami: siarką, solą, żelazem. Znajdują się tam również słupy soli, gorące i kwaśne źródła, gejzery związane z aktywnością wulkaniczną i ruchami tektonicznymi ziemi. Wulkan powstał na dnie pustynnej depresji nazwanej Kotliną Danakliską.

Nagromadzenie minerałów tworzy niezwykłą paletę barw i formacji. Niektóre miejsca krateru wyglądają jak księżycowe baseny, inne jak ośnieżone równiny.

Obszar jest bardzo rzadko odwiedzany, ponieważ na tym terenie wydzielają się toksyczne dla człowieka opary. Dodatkowo średnia temperatura w tej depresji wynosi ok. 34,4 st. C.

Pierwsza erupcja wulkanu miała miejsce w 1926 roku.

Dallol Volcano (Etiopia)

Mała Finlandia w Nevadzie

Czerwone formacje piaskowca w stanie Nevada budzą podziw i strach jednocześnie. Kiedyś były pięknymi wydmami. Jednak erozja wiatru i wody przez tysiące lat ukształtowała skały o dziwacznych, tajemniczych formach. Ci z bogatą wyobraźnią widzą w nich szpetne twarze, trolle lub inne stwory. Krąży legenda, że kiedy zapada zmrok, zaczynają ożywać. Te upiorne rzeźby znajdują się w odległości około 30 km od Doliny Ognia (najstarszy park w Nevadzie). Do dziś nie wiadomo, dlaczego nazywane są Małą Finlandią.

Ze względu na wysokie temperatury jakie panują w tym regionie, zwiedzanie najlepiej planować na wieczór. Wtedy jest też duża szansa na spotkanie ze "straszydłem".

Mała Finladia (Nevada)

Niebieskie miasto - Maroko

Szafszawan to miasto, w którym nie wiadomo, gdzie kończy się miasto, a gdzie zaczyna niebo. To magiczne miejsce zachwyca ilością odcieni błękitu. Niemal każdy budynek jest tu pomalowany na niebiesko.

Nietypową tradycję zapoczątkowali żydowscy osadnicy w 1930 roku. Dzisiaj w Szafszawanie jest ponad 20 meczetów i świątyń. Większość dróg w tym małym mieście prowadzi do Central Plaza i Plaza Uta.

Szafszawan (Maroko)

Perito Moreno w Argentynie

Mierzący kilkadziesiąt kilometrów długości i dochodzący do ponad 100 m wysokości lodowiec Perito Moreno jest największą atrakcją turystyczną w argentyńskiej Patagonii. Nie bez powodu Park Narodowy "Los Glacieres", w którym znajduje się ta niesamowita bryła lodu została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Przyrody UNESCO.

Perito Moreno ma 30 km długości, 60 metrów wysokości i powierzchnię 250 km kw. Co niezwykłe lodowiec porusza się z prędkością około 2 metrów codziennie. Jako jedyny z istniejących lodowców stale się powiększa. Turyści, którzy zwiedzają Park "Los Glacieres" mogą obserwować jak fragmenty lodu obrywają się od śnieżno-niebieskiej bryły i wpadają z hukiem do wody.

Perito Moreno (Argentyna)

Tunel Miłości na Ukrainie

Mimo, że został zaprojektowany przez człowieka, ozdabia go natura. Tunel Miłości rozkwita wiosną i latem. Na trasie o długości 3 km ciągnie się zielony korytarz. Krąży romantyczna legenda, że tym, którzy przejadą się tunelem, spełnią się ich życzenia. By zobaczyć zieloną trasę zakochanych należy wybrać się do Klewania. Jest to główna atrakcja regionu.

Tunel miłości (Ukraina)

Krzywy las w Polsce

W zachodniej Polsce, w pobliżu miejscowości Gryfino, znajduje się owiany tajemnicą Krzywy Las. Rosną w nim sosny, które na dole pnia wygięte są pod kątem 90 stopni. Istnieje wiele teorii mówiących o przyczynie zakrzywień tych drzew, ale do tej pory nikt naprawdę nie wie, dlaczego tak wyglądają.

Krzywy Las składa się z około czterystu krzywych sosen, w większości wygiętych w kierunku północnym. Szacowano, że drzewa zostały posadzone w 1930 roku i przez około siedem lat musiała na nie działać jakaś siła, która doprowadziła do wygięcia się pnia. Działo się to za czasów, kiedy sosny były młodymi drzewami, ponieważ z miejscu zagięcia są stare sęki.

Obecnie Krzywy Las uznany jest za pomnik przyrody. Można zadać sobie pytanie, co spowodowało, że drzewa rosną w kształcie litery J?

Krzywy Las (Polska)

Autor: PW/ja,mk

Pozostałe wiadomości

W wielu regionach Polski zrobiło się biało, a śnieg cały czas sypie. W niektórych miejscach pokrywa śnieżna wzrosła do około 20-30 centymetrów. Sprawdź, gdzie występują opady.

Strefy opadów wędrują nad Polską. Gdzie pada śnieg

Strefy opadów wędrują nad Polską. Gdzie pada śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24

IMGW ostrzega przed oblodzonymi drogami. Alarmy pierwszego stopnia obowiązują w 14 województwach. Sprawdź, gdzie warunki na drogach będą trudne.

Drogi skute lodem. Ostrzeżenia w 14 województwach

Drogi skute lodem. Ostrzeżenia w 14 województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Zimowa aura nastała w wielu regionach kraju. - Są takie miejsca w Polsce, gdzie leży prawie 30 centymetrów śniegu - powiedział w piątek na antenie TVN24 Tomasz Wasilewski, prezenter tvnmeteo.pl. Na Kontakt24 otrzymujemy zdjęcia z miejscowości, w których zrobiło się biało.

Zimowa aura w Polsce. "Są takie miejsca, gdzie leży prawie 30 centymetrów śniegu"

Zimowa aura w Polsce. "Są takie miejsca, gdzie leży prawie 30 centymetrów śniegu"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Pogoda na dziś. Piątek 22.11 przyniesie przelotne opady śniegu, które miejscami mogą być obfite. Termometry pokażą maksymalnie 0-3 stopni. Biomet będzie niekorzystny.

Pogoda na dziś - piątek 22.11. Czeka nas kontynuacja zimowych opadów

Pogoda na dziś - piątek 22.11. Czeka nas kontynuacja zimowych opadów

Źródło:
tvnmeteo.pl

Weekend przyniesie opady śniegu, które w części kraju przechodzić będą w deszcz ze śniegiem i deszcz. Miejscami będą one marznące, przez co zrobi się bardzo ślisko. Nowy tydzień zafunduje nam ocieplenie i wzrost temperatury do około 10 stopni.

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zima zagościła w wielu regionach kraju. W Koszalinie w czwartek rano leżało tyle śniegu, ile na Kasprowym Wierchu. Niektórzy narzekają na trudne warunki na drogach i mówią, że to za wcześnie, inni cieszą się z bajkowych widoków. Na Kontakt24 otrzymujemy zdjęcia i nagrania z miejscowości, w których zrobiło się biało.

W Koszalinie tyle śniegu, co na Kasprowym Wierchu. Pokazujecie, gdzie spadł śnieg

W Koszalinie tyle śniegu, co na Kasprowym Wierchu. Pokazujecie, gdzie spadł śnieg

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Paraliż komunikacyjny, przerwy w dostawie energii elektrycznej oraz w działaniu sieci komórkowych to skutki śnieżyc, które w czwartek przeszły przez Finlandię. Prądu zostało pozbawionych nawet 80 tysięcy odbiorców.

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Źródło:
PAP

Intensywne opady śniegu spowodowały w czwartek duże opóźnienia na paryskim lotnisku Roissy-Charles-de-Gaulle. Przewoźników poproszono o odwołanie 10 procent zaplanowanych na czwartek połączeń - poinformowała agencja AFP.

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Źródło:
PAP, meteofrance.com, tvnmeteo.pl

Śnieg ostatniej nocy i w czwartek zasypał Irlandię. Warunki na drogach znacznie się pogorszyły. Synoptycy teraz ostrzegają przed mrozem, a na horyzoncie widać ulewne opady deszczu i wichury.

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Źródło:
ENEX, The Irish Times, tvnmeteo.pl

W kilkudziesięciu departamentach Francji obowiązują pomarańczowe ostrzeżenia przed śniegiem, marznącymi opadami i silnym wiatrem. Władze apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności.

Atak zimy i porywistego wiatru. Prawie cały kraj objęty alarmami

Atak zimy i porywistego wiatru. Prawie cały kraj objęty alarmami

Źródło:
ENEX, Meteo France, connexionfrance.com

W nocy ze środy na czwartek doszło do kolejnej erupcji wulkanu na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii. Wybuch poprzedziła seria niewielkich trzęsień ziemi. W związku z erupcją wprowadzono stan alarmowy i ewakuowano około 60 osób z miejscowości Grindavik.

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Źródło:
PAP, Iceland News, Time

Po raz pierwszy w tym sezonie ratownicy TOPR wprowadzili pierwszy stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach. Oznacza to możliwe samoistne schodzenie małych i średnich lawin. Najniższy stopień zagrożenia obowiązuje w Tatrach od wysokości 1800 m n.p.m.

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Źródło:
PAP

Mieszkańcy północno-zachodnich regionów USA oraz części Kanady od wtorku zmagają się z niebezpiecznymi warunkami związanymi z uderzeniem potężnej bomby cyklonowej. Żywioł niesie za sobą wichury oraz ekstremalne ulewy i jest oceniany jako jeden z najsilniejszych od lat. Najnowsze informacje mówią o dwóch ofiarach śmiertelnych.

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

Źródło:
Reuters, CNN, NBC News, PAP

W północnej Hiszpanii potwierdzono pojawienie się szerszenia Vespa soror. Jeśli ten inwazyjny gatunek zacznie występować powszechnie, może zagrozić miejscowym owadom - ostrzegają naukowcy.

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

Źródło:
PAP, Ecology and Evolution

84 procent huraganów, które pojawiły się na Oceanie Atlantyckim w latach 2019-2023, zostało wzmocnionych przez zmianę klimatu - wynika z najnowszych badań naukowców.

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

Źródło:
Nature

Największa rakieta świata Starship odbyła we wtorek szósty lot testowy. Booster statku, czyli pierwszy stopień rakiety, nie został jednak przechwycony przez mechaniczne ramiona wieży startowej, tak jak planowano.

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, SpaceX, tvnmeteo.pl

Tygrys syberyjski zaatakował rolnika w jednej z wiosek na północnym wschodzie Chin. Mężczyzna został ugryziony w rękę. To niejedyna niebezpieczna sytuacja z udziałem tych zwierząt, do jakiej doszło w tej okolicy. Władze wystosowały ostrzeżenie dla mieszkańców.

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Źródło:
Reuters, Global Times, chinadaily.com

We wtorek nad ranem na niebie można było dostrzec księżycowe halo. To rzadkie i efektowne zjawisko zarejestrowano między innymi w Wielkopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Co najmniej osiem osób zginęło w wyniku przejścia tajfunu Man-yi nad Filipinami. W trakcie ubiegłego weekendu żywioł uderzył w ląd dwukrotnie, niosąc potężne ulewy i porywisty wiatr. W wielu regionach rozpoczęło się wielkie sprzątanie i liczenie strat. Lokalne władze zaapelowały o pomoc dla poszkodowanych mieszkańców.

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

Źródło:
Reuters

Nagrania samotnego delfina pływającego w Morzu Bałtyckim wprawiły w zdumienie naukowców. Słychać na nich, jak ssak wydaje z siebie tysiące różnych dźwięków. Wśród ekspertów pojawiła się teoria, że z powodu odosobnienia mógł on rozmawiać sam ze sobą. Inni uważają, że była to próba skomunikowania się z innymi delfinami.

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Źródło:
Livescience

Dwie osoby zginęły, a ponad 100 tysięcy mieszkańców zostało poszkodowanych w wyniku przejścia burzy tropikalnej Sara przez Honduras. Wiele miejsc jest odciętych od świata po ulewach. Na najbliższe dni zapowiadane są kolejne opady deszczu.

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
CNN Espanol, Diario1, EFE

W Ekwadorze wprowadzono 60-dniowy stan wyjątkowy. W kraju szaleją pożary, brakuje wody i panuje susza. W listopadzie ogień strawił ponad 10 tysięcy hektarów roślinności. Mieszkańcy borykają się też z częstymi przerwami w dostępie do energii elektrycznej.

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Źródło:
PAP, Reuters

Do nietypowego zdarzenia doszło na lotnisku w Ponta Delgada na Azorach. Po pokładzie jednego z samolotów rozpierzchło się ponad 100 chomików. Maszyna przez pięć dni nie mogła wylecieć do stolicy Portugalii.

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcom po raz pierwszy udało się eksperymentalnie udowodnić społeczne uczenie się u zwierząt niebędących ludźmi, wynikające ze zmiany środowiska. Najnowsze badania ekspertów z Instytutu Maxa Plancka wykazały, że sikorki bogatki po migracji błyskawicznie poznawały nowe zachowania od lokalnej, dopiero co poznanej społeczności.

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Źródło:
ScienceDaily

Ocean wyrzucił na brzeg w Kalifornii rzadką rybę - przedstawicielkę występującego w głębinach gatunku z rodziny Regalecidae, nazywaną "rybą zagłady". Czemu zawdzięcza reputację "przepowiadacza" naturalnych katastrof?

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

Źródło:
NBC News, CBS News tvn24.pl

Blisko 20 procent przypadków zachorowania na dengę, chorobę przenoszoną przez komary, można przypisać zmianom klimatycznym - wynika z najnowszej analizy naukowców. Jeśli nie zostaną podjęte działania mające powstrzymać globalne ocieplenie, liczba zachorowań przypisana kryzysowi klimatycznemu do 2050 roku może wzrosnąć nawet do 60 procent.

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

Źródło:
LiveScience, AFP

Nowe Delhi walczy z duszącymi miasto zanieczyszczeniami powietrza. Dają się one we znaki także zwierzętom z lokalnego ogrodu zoologicznego. Aby im ulżyć, władze postanowiły skorzystać z pewnej prostej metody.

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Źródło:
Reuters, Times of India

Naukowcy przedstawili pierwsze szczegółowe wyniki badań próbek z niewidocznej strony Księżyca dostarczonych przez chińską sondę Chang'e 6. Analiza ich składu wskazała, że między trzema a czterema miliardami lat temu trwała tam aktywność wulkaniczna. To kluczowe informacje dla zrozumienia wyraźnych różnic między półkulami Srebrnego Globu.

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Źródło:
PAP, CNN, tvnmeteo.pl

Duży pożar w kalifornijskim hrabstwie Ventura na początku listopada strawił kilka tysięcy hektarów i wiele budynków. O ogromnych stratach mówią rolnicy. Wskutek żywiołu spłonęły miliony pszczół.

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Źródło:
ABC7