Jak z bajki. 10 niezwykłych miejsc na Ziemi

Bajkowe miejsca

Siła natury jest niebywała. Niemal na każdym kroku możemy natknąć się na jej dzieła. Jednych zachwycają oryginalne formacje skalne wyrzeźbione przez erozję, innych potężne rozrastające się lodowce. Niektórzy pomagają wydobyć jej piękno na własny sposób.

Południowe wybrzeże Portugalii - Algarve

Algarve to jeden z sześciu regionów Portugalii, który słynie z najpiękniejszego wybrzeża w kraju. Ciągnie się on od Przylądka Świętego Wincentego po granicę z Hiszpanią. Jest to miejsce, gdzie woda Oceanu Atlantyckiego wyrzeźbiła bajeczne groty i jaskinie w wapiennych skałach wybrzeża. Magii dodaje wyjątkowy odcień wody i gra świateł w słoneczne dni. Do malowniczej wioski Benagil, która powstała przy wybrzeżu przyjeżdżają tysiące turystów, miłośników skalistych klifów i nietuzinkowych krajobrazów.

Główną atrakcją tego regionu jest jaskinia Benagil, wewnątrz której znajduje się piaszczysta plaża. Turyści mogą dostać się do niej tylko w czasie odpływu.

Algarve (Portugalia)

Kolumny bazaltowe Devils Postpile

Formacja geologiczna Stos Diabelskich Słupów (Devils Postpile) jest największym znanym przykładem kolumnowego bazaltu. Znajduje się w amerykańskim pomniku narodowym o tej samej nazwie w stanie Kalifornia.

Bazaltowe formy mają średnio około 60 cm średnicy. Największa z nich przekracza 1 metr. Kolumny są wysokie na 6 pięter. Naukowcy szacują, że powstały około 100 tys. lat temu w wyniku wypłynięcia lawy z wnętrza na powierzchnię Ziemi.

Takie kolumny są rozsiane po całym świecie. W Polsce możemy zobaczyć je w Lubaniu.

Devils Postpile (Kalifornia)

Skamieniałe wodospady Hierve el Agua

Na pierwszy rzut oka wyglądają jak zamarznięte wodospady, co jest niemożliwe z racji strefy klimatycznej tej części Meksyku. W rzeczywistości są to formacje skalne kształtowane przez tysiące lat. Znajdują się w pobliżu miasta San Lorenzo Albarradas i wznoszą się 50 metrów nad doliną Oaxaca Hierve el Agua.

Wielki i Mały Wodospad powstawały przez tysiące lat. Wyrzeźbiły je spływające niegdyś wody mineralne bogate m.in. w wapń, magnez, dwutlenek węgla.

Hierve el Agua (Meksyk)

Fala w Arizonie

Fala, czyli z angielskiego The Wave, to formacje skalne z piaskowca, które można podziwiać w amerykańskich rezerwacie Wilderness Paria Canyon-Vermilion Cliffs na płaskowyżu w Kolorado. Powstały około 190 mln lat temu, kiedy pustynne wydmy zaczęły tworzyć skały.

Ingerencja wiatru i deszczu wyrzeźbiła magiczne fale bogate w różne kolory. Nie wszyscy mogą jednak podziwiać Falę. Znajduje się ona pod opieką rządu USA, który ogranicza zwiedzanie tego obszaru. Tylko 20 wybrańców dziennie może zobaczyć Falę na własne oczy.

Fala (Arizona)

Dallol Volcano w Etiopii

Na pustyni w Etiopii, w słabo zamieszkanym regionie, leży wulkaniczny krater otoczony różnymi minerałami: siarką, solą, żelazem. Znajdują się tam również słupy soli, gorące i kwaśne źródła, gejzery związane z aktywnością wulkaniczną i ruchami tektonicznymi ziemi. Wulkan powstał na dnie pustynnej depresji nazwanej Kotliną Danakliską.

Nagromadzenie minerałów tworzy niezwykłą paletę barw i formacji. Niektóre miejsca krateru wyglądają jak księżycowe baseny, inne jak ośnieżone równiny.

Obszar jest bardzo rzadko odwiedzany, ponieważ na tym terenie wydzielają się toksyczne dla człowieka opary. Dodatkowo średnia temperatura w tej depresji wynosi ok. 34,4 st. C.

Pierwsza erupcja wulkanu miała miejsce w 1926 roku.

Dallol Volcano (Etiopia)

Mała Finlandia w Nevadzie

Czerwone formacje piaskowca w stanie Nevada budzą podziw i strach jednocześnie. Kiedyś były pięknymi wydmami. Jednak erozja wiatru i wody przez tysiące lat ukształtowała skały o dziwacznych, tajemniczych formach. Ci z bogatą wyobraźnią widzą w nich szpetne twarze, trolle lub inne stwory. Krąży legenda, że kiedy zapada zmrok, zaczynają ożywać. Te upiorne rzeźby znajdują się w odległości około 30 km od Doliny Ognia (najstarszy park w Nevadzie). Do dziś nie wiadomo, dlaczego nazywane są Małą Finlandią.

Ze względu na wysokie temperatury jakie panują w tym regionie, zwiedzanie najlepiej planować na wieczór. Wtedy jest też duża szansa na spotkanie ze "straszydłem".

Mała Finladia (Nevada)

Niebieskie miasto - Maroko

Szafszawan to miasto, w którym nie wiadomo, gdzie kończy się miasto, a gdzie zaczyna niebo. To magiczne miejsce zachwyca ilością odcieni błękitu. Niemal każdy budynek jest tu pomalowany na niebiesko.

Nietypową tradycję zapoczątkowali żydowscy osadnicy w 1930 roku. Dzisiaj w Szafszawanie jest ponad 20 meczetów i świątyń. Większość dróg w tym małym mieście prowadzi do Central Plaza i Plaza Uta.

Szafszawan (Maroko)

Perito Moreno w Argentynie

Mierzący kilkadziesiąt kilometrów długości i dochodzący do ponad 100 m wysokości lodowiec Perito Moreno jest największą atrakcją turystyczną w argentyńskiej Patagonii. Nie bez powodu Park Narodowy "Los Glacieres", w którym znajduje się ta niesamowita bryła lodu została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Przyrody UNESCO.

Perito Moreno ma 30 km długości, 60 metrów wysokości i powierzchnię 250 km kw. Co niezwykłe lodowiec porusza się z prędkością około 2 metrów codziennie. Jako jedyny z istniejących lodowców stale się powiększa. Turyści, którzy zwiedzają Park "Los Glacieres" mogą obserwować jak fragmenty lodu obrywają się od śnieżno-niebieskiej bryły i wpadają z hukiem do wody.

Perito Moreno (Argentyna)

Tunel Miłości na Ukrainie

Mimo, że został zaprojektowany przez człowieka, ozdabia go natura. Tunel Miłości rozkwita wiosną i latem. Na trasie o długości 3 km ciągnie się zielony korytarz. Krąży romantyczna legenda, że tym, którzy przejadą się tunelem, spełnią się ich życzenia. By zobaczyć zieloną trasę zakochanych należy wybrać się do Klewania. Jest to główna atrakcja regionu.

Tunel miłości (Ukraina)

Krzywy las w Polsce

W zachodniej Polsce, w pobliżu miejscowości Gryfino, znajduje się owiany tajemnicą Krzywy Las. Rosną w nim sosny, które na dole pnia wygięte są pod kątem 90 stopni. Istnieje wiele teorii mówiących o przyczynie zakrzywień tych drzew, ale do tej pory nikt naprawdę nie wie, dlaczego tak wyglądają.

Krzywy Las składa się z około czterystu krzywych sosen, w większości wygiętych w kierunku północnym. Szacowano, że drzewa zostały posadzone w 1930 roku i przez około siedem lat musiała na nie działać jakaś siła, która doprowadziła do wygięcia się pnia. Działo się to za czasów, kiedy sosny były młodymi drzewami, ponieważ z miejscu zagięcia są stare sęki.

Obecnie Krzywy Las uznany jest za pomnik przyrody. Można zadać sobie pytanie, co spowodowało, że drzewa rosną w kształcie litery J?

Krzywy Las (Polska)

Autor: PW/ja,mk

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W niedzielę 13.07 w części kraju pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Zjawiskom towarzyszą opady deszczu i silny wiatr. Sprawdź aktualną sytuację pogodową w kraju w tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Pojawiły się superkomórki burzowe

Gdzie jest burza? Pojawiły się superkomórki burzowe

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Zaraz po weekendzie temperatura zbliży się do 30 stopni. Co czeka nas w kolejnych dniach? Sprawdź najnowszą autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: idzie duża zmiana

Pogoda na 16 dni: idzie duża zmiana

Źródło:
tvnmeteo.pl

Hubert Kijek mówił na antenie TVN24, że powrót załogi misji Axiom-4 na Ziemię będzie niebezpiecznym i skomplikowanym manewrem. - Osłona termiczna nagrzeje się nawet do dwóch tysięcy stopni Celsjusza i stracimy łączność z nimi na sześć minut. Nie będziemy wiedzieli, co się będzie działo - opowiadał.

"Osłona nagrzeje się do dwóch tysięcy stopni, stracimy łączność na sześć minut"

"Osłona nagrzeje się do dwóch tysięcy stopni, stracimy łączność na sześć minut"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W niedzielę przez Oświęcim przeszła gwałtowna burza, podczas której spadł grad. Zdjęcia załamania pogody na terenie Małopolski otrzymaliśmy na Kontakt24.

Sypnęło gradem w Oświęcimiu. Załamanie pogody w Polsce

Sypnęło gradem w Oświęcimiu. Załamanie pogody w Polsce

Źródło:
tvnmeteo.pl

Polski astronauta doktor Sławosz Uznański-Wiśniewski szykuje się na powrót na Ziemię. W niedzielę na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) odbyła się ceremonia pożegnania załogi Axiom-4. - Niebo nie jest poza naszym zasięgiem - powiedział Polak.

"Jestem smutny, że misja dobiega końca"

"Jestem smutny, że misja dobiega końca"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed burzami w niedzielę. Może zagrzmieć w całym kraju, a w niektórych miejscach obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia. Uwaga: niewykluczone są trąby powietrzne.

Alarmy IMGW przed burzami w całym kraju. Miejscami aż drugi stopień

Alarmy IMGW przed burzami w całym kraju. Miejscami aż drugi stopień

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało alerty w związku z prognozowanymi burzami z bardzo silnym wiatrem. Eksperci proszą, by przygotować się na możliwe przerwy w dostawie prądu i zalecają śledzenie komunikatów pogodowych.

Alert RCB dla pięciu województw. "Śledź komunikaty"

Alert RCB dla pięciu województw. "Śledź komunikaty"

Źródło:
tvnmeteo.pl, RCB

Sławosz Uznański-Wiśniewski zrealizował już prawie wszystkie cele misji IGNIS i powoli przygotowuje się do opuszczenia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W sobotę Polak otwierał listy od bliskich. Ten wzruszający moment poprzedził pożegnanie polskiego astronauty z kosmosem, które nastąpi już dziś. Na transmisję ze stacji kosmicznej zapraszamy o 15.55 do TVN24 I TVN24+.

Otwiera listy od bliskich i żegna się z kosmosem. Ostatnie chwile Polaka na ISS

Otwiera listy od bliskich i żegna się z kosmosem. Ostatnie chwile Polaka na ISS

Źródło:
PAP, POLSA

W ostatnich dniach w Skandynawii panują wyjątkowo wysokie temperatury. Gorąco jest zwłaszcza w Norwegii - w sobotę w wielu rejonach kraju słupki rtęci pokazały ponad 30 stopni, a noc była miejscami tropikalna.

Upał i noc tropikalna w Norwegii

Upał i noc tropikalna w Norwegii

Źródło:
nettavisen.no, vg.no

Pogoda na dziś. Niedziela 13.07 będzie cieplejsza niż poprzednie dni, ale nie mamy co liczyć na pogodne niebo. W większości regionów spodziewane są opady deszczu, w drugiej części dnia także burze. Warunki biometeorologiczne okażą się niekorzystne.

Pogoda na dziś - niedziela 13.07. Nadciągną burze z obfitymi opadami

Pogoda na dziś - niedziela 13.07. Nadciągną burze z obfitymi opadami

Źródło:
tvnmeteo.pl

W ostatnim czasie nad Bałtykiem mocno wiało. Piasek zasypał jeden z barów na plaży w Jantarze, a wideo stamtąd obiegło media społecznościowe.

Piasek zasypał bar na plaży w Jantarze

Piasek zasypał bar na plaży w Jantarze

Źródło:
tvnmeteo.pl, Na Mierzeję

Jest już 129 ofiar śmiertelnych powodzi w Teksasie. Zwiększył się także bilans osób zaginionych - poinformowały w sobotę amerykańskie media, powołując się na władze.

Więcej zabitych. Nadciągają kolejne ulewy

Więcej zabitych. Nadciągają kolejne ulewy

Źródło:
USA Today

Hiszpania mierzy się ze skutkami ulew związanych ze zjawiskiem DANA, które nawiedziły kraj w piątek i sobotę. W Katalonii trwają poszukiwania dwóch osób, które mogły zostać porwane przez rzekę.

Rzeka mogła porwać dwie osoby. DANA namieszała

Rzeka mogła porwać dwie osoby. DANA namieszała

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Wraz z wielkim deszczem przyszedł wielki chłód. Choć lato termiczne w Polsce się trzyma, bo średnia dobowa temperatura nie spada na nizinach poniżej 15 stopni, to w najwyższe partie Tatr wkroczyła na chwilę zima. Wierzchołki Karpat przyprószył niedawno śnieg i w weekend również zrobi się tam biało. Kropla chłodu, w której znalazła się Europa Środkowa, zostanie wkrótce wyparta przez napierające od południa masy ciepłego powietrza.

Jak może wyglądać reszta wakacji. Prognoza

Jak może wyglądać reszta wakacji. Prognoza

Źródło:
TVN24+

17-letni chłopak zginął na plaży we włoskim Montalto di Castro. Został zasypany przez piasek po tym, jak położył się w wykopanym przez siebie tunelu.

Tragedia na włoskiej plaży. 17-latek zginął pod piaskiem

Tragedia na włoskiej plaży. 17-latek zginął pod piaskiem

Źródło:
PAP

Alert przed tornadem zakłócił w piątek wyścigi samochodowe w stanie Iowa. Na nagraniach z miejsca zdarzenia widać ciemne chmury i słychać syreny alarmowe. Wszystkie wydarzenia sportowe zaplanowane tego dnia na torze zostały odwołane.

Tornado przerwało wyścigi. "Natychmiast znajdź schronienie"

Tornado przerwało wyścigi. "Natychmiast znajdź schronienie"

Źródło:
Reuters, NWS, Des Moines Register

Trudno uwierzyć w te zniszczenia - powiedział Donald Trump po wizycie w Teksasie, gdzie doszło do ogromnej powodzi, która zabiła co najmniej 121 osób. Prezydent USA odwiedził miejsca, w których odnotowano największe zniszczenia, i spotkał się z rodzinami ofiar.

Donald Trump: nigdy nie widziałem czegoś takiego, a widziałem wiele złego

Donald Trump: nigdy nie widziałem czegoś takiego, a widziałem wiele złego

Źródło:
PAP

W Kolorado i Arizonie wybuchły duże pożary, które zmusiły władze do ewakuacji turystów i pracowników z dwóch parków narodowych: Black Canyon of the Gunnison oraz Wielkiego Kanionu.

Ewakuacje w parkach narodowych, w tym w Wielkim Kanionie

Ewakuacje w parkach narodowych, w tym w Wielkim Kanionie

Źródło:
CNN, AP News

Niecodzienny widok zaskoczył mieszkańców jednego z osiedli w Great Falls w stanie Wirginia: ulicami dumnie przechadzał się paw. Jak się okazało, kolorowy ptak nie był uciekinierem z ogrodu zoologicznego, lecz ich sąsiadem.

Zniknął bez śladu, potem pojawił się w wieczornych wiadomościach

Zniknął bez śladu, potem pojawił się w wieczornych wiadomościach

Źródło:
CNN

Meksykańskie władze tresują psy do wykrywania groźnych pasożytów zwierząt i ludzi. Muchy śrubowe pojawiają się coraz bliżej granicy ze Stanami Zjednoczonymi, negatywnie wpływając na gospodarkę południowego sąsiada USA.

"Zadziorne szczeniaki" powalczą z pasożytem bydła i ludzi

"Zadziorne szczeniaki" powalczą z pasożytem bydła i ludzi

Źródło:
PAP

Tokio i okolice zmagały się w czwartek wieczorem z gwałtownymi ulewami, które spowodowały powodzie. Japońska Agencja Meteorologiczna wydała ostrzeżenia, prognozując kolejne intensywne opady i apelując do mieszkańców o zachowanie ostrożności. Do niebezpiecznej sytuacji doszło w Jokohamie.

Zalane drogi, wyrwana studzienka. Chaos po ulewach

Zalane drogi, wyrwana studzienka. Chaos po ulewach

Źródło:
ENEX, NHK

Zbliża się coroczny maraton na biegunie północnym, podczas którego biegacze mogą zobaczyć niedźwiedzia polarnego. Uczestnicy przygotowują się do wysiłku, trenując na pokładzie lodołamacza. Dostarczenie zawodników na biegun nie jest jednak jedynym celem statku.

Walczą z zimnem, zobaczą niedźwiedzie polarne. Wyjątkowy maraton coraz bliżej

Walczą z zimnem, zobaczą niedźwiedzie polarne. Wyjątkowy maraton coraz bliżej

Źródło:
Reuters

W Korei Północnej panują upały. Tamtejsze media przekazały, że wiele regionów kraju zmaga się z wysokimi temperaturami i wilgotnością. W związku z przerwami w dostawie prądu niektórzy obywatele szukają alternatywnych źródeł energii do zasilania wentylatorów i klimatyzatorów.

Sprowadzają panele słoneczne z zagranicy, by się schłodzić

Sprowadzają panele słoneczne z zagranicy, by się schłodzić

Źródło:
Reuters, koreantimes.co.kr

Zjechali z autostrady, by zobaczyć piękne górskie widoki. Nie spodziewali się jednak, że w ciągu kilku minut spotkają aż pięć niedźwiedzi. Pan Przemysław i jego syn uwiecznili niezwykłe spotkanie z dziką naturą w Tatrach Słowackich, a nagranie wysłali na Kontakt24.

Spotkali pięć niedźwiedzi w 10 minut. "Dla takich chwil warto żyć"

Spotkali pięć niedźwiedzi w 10 minut. "Dla takich chwil warto żyć"

Źródło:
Kontakt24

Nadleśnictwo Baligród podzieliło się w mediach społecznościowych zdjęciem znalezionego w strumieniu realgaru - rzadkiego minerału, który w Polsce można znaleźć w Bieszczadach. Choć piękny, realgar jest jednak niebezpieczny i nie powinno się go dotykać.

Niezwykły kamień znaleziony w Bieszczadach. Jest niebezpieczny

Niezwykły kamień znaleziony w Bieszczadach. Jest niebezpieczny

Źródło:
tvn24.pl, South Australian Museum, Encyklopedia PWN

Gwałtowne ulewy w czwartkowy poranek sparaliżowały rejon Bostonu w amerykańskim stanie Massachusetts, zamieniając drogi w rwące potoki. Kierowcy utykali w wodzie, a ich samochody dosłownie unosiły się na falach.

Fale podnosiły samochody. "To było szalone"

Fale podnosiły samochody. "To było szalone"

Źródło:
ENEX

W Macedonii Północnej szaleją pożary lasów. W ostatnich dniach zarejestrowano ich kilkadziesiąt, części z nich nadal nie udało się opanować. Ogień pochłonął życie co najmniej dwóch osób.

Kilka dni, kilkadziesiąt pożarów. Są ofiary śmiertelne

Kilka dni, kilkadziesiąt pożarów. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
ENEX, plusinfo.mk

W TVN24+ ruszył "Podcast o końcu świata" Magdy Łucyan. W programie reporterka "Faktów" TVN, wraz z gośćmi, będzie szeroko omawiała kwestie zmian klimatu, wokół których narasta niebezpieczna dezinformacja.

Ruszył "Podcast o końcu świata"

Ruszył "Podcast o końcu świata"

Źródło:
TVN24

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował eksperymentalną prognozę pogody na drugą część wakacji i jesień. Jakiej pogody możemy się spodziewać w poszczególnych regionach? Sprawdź najnowsze prognozy na sierpień, wrzesień, październik i listopad 2025.

Co w pogodzie czeka nas jesienią? Prognoza długoterminowa IMGW

Co w pogodzie czeka nas jesienią? Prognoza długoterminowa IMGW

Źródło:
IMGW