Prawie każdy z nas ma jakieś postanowienia na nowy, nadchodzący rok. Jednak ciężko w nich wytrwać. Dlaczego? Jak to zmienić? Poznajcie wskazówki psychologów.
Wytrwanie w postanowieniach jest trudne. Wielu z nas w końcu odpuszcza. Jak to zrobić, by udało się dotrzymać noworocznych obietnic? Wskazówek na antenie tvn24 udzielili psychologowie: Maria Rotkiel i Leszek Mellibruda.
Dlaczego nie realizujmy postanowień?
Siłownia 1 stycznia pęka w szwach, dwa tygodnie później masz już całą salę ćwiczeń dla siebie. Dlaczego?
Pełni noworocznej energii i optymizmu, robimy po prostu za dużo postanowień na raz. Stawiając sobie zbyt wiele celów rozpraszamy się i nie potrafimy skupić się na tym jednym, pojedynczym i jasnym. Brakuje nam cierpliwości i motywacji i jesteśmy dla siebie zbyt surowi. Musimy nauczyć się cierpliwości i uświadomić sobie, że nie możemy mieć wszystkiego od razu, przy minimalnym wkładzie.
Dodatkowo, postanowienia są zbyt ogólnikowe - aby się spełniły musimy przede wszystkim wiedzieć w jaki sposób chcemy je osiągnąć. Czasem decydujemy się również na coś nierealnego - entuzjazm jest ważny, postanowienia muszą być jednak rozsądne.
Jakie są najczęstsze postanowienia noworoczne?
Najczęściej postanawiamy, że schudniemy, zaczniemy ćwiczyć, biegać, chodzić na siłownię. Często postanowienia noworoczne dotyczą nałogów, czyli np. palenia papierosów. Chcemy nauczyć się języków obcych, zadbać o siebie, czytać więcej książek.
Takie postanowienia, a przede wytrwanie w nich sprawi nam niezwykłą satysfakcję, a przede wszystkim zmotywuje do podejmowania kolejnych wyzwań.
Jak spełnić obietnice?
Stwórzmy szczegółowy plan. Łatwiej wtedy osiągnąć założony cel.
Weź notes, zastanów się jaki był mijający rok i co chciałbyś w nim zmienić, co postanowiliśmy sobie w zeszłym roku i czy w tym wytrwaliśmy, a jeśli nie to dlaczego.
Do swojego celu dochodzimy małymi kroczkami, ale wyznaczajmy sobie też konkretne daty. Najlepiej zaczynać od bardzo małych zmian i działać stopniowo, aby noworoczne zmiany nas nie przerażały.
Lepiej wybrać jedno postanowienie i się na nim skupić, niż zapomnieć o całej liście już na początku roku, gdy opadnie entuzjazm.
- Jeżeli my nie planujemy, jak ten cel osiągnąć, nie mamy tego rozpisanego, nie mamy tej drogi przemyślanej, nie mamy rozpisanych kroków, nie zaczynamy od razu od Nowego Roku, no to zostaje tylko na takim marzeniu - tłumaczyła psycholog Maria Rotkiel.
Bardzo ważna jest motywacja i konsekwencja oraz nasze prawdziwe chęci. Dużą rolę odgrywa w tym nasz charakter. Wybierajmy coś co nas cieszy, postanowienia mają nas uczynić lepszą wersją siebie, a nie być karą.
Psycholog społeczny Leszek Mellibruda podkreśla że ważne jest to, żeby mieć różne postanowienia, nie tylko noworoczne - warto stawiać sobie nowe cele nie tylko na początku nowego roku.
Autor: AP, agr/rp / Źródło: tvn24