Organizmy niektórych ludzi nie radzą sobie z nadmierną ilością ciepła. Częste są omdlenia, udary mózgów i skurcze mięśni. Czy istnieje sposób, aby przestrzec się przed tymi objawami?
Rekordowe temperatury zabiły w ostatnio w Indiach ponad 2,3 tys. ludzi. Mówi się, że była to jedna z pięciu najbardziej śmiertelnych fal upałów w historii.
Organizm ludzki nie jest w stanie wytrzymać długo utrzymującej się, tak skrajnie wysokiej temperatury powietrza, która w Indiach dochodziła do 49 st. C. Największym zagrożeniem dla ludzkiego organizmu w takiej sytuacji jest odwodnienie i udar cieplny. Jak do niego dochodzi?
Zaburzenie wymiany ciepła
Doktor Michael N. Sawka, fizjolog z Uniwersytetu Technologii w Georgii, od 40 lat bada przystosowanie ludzkiego organizmu do ekstremalnie wysokiej temperatury powietrza. Naukowiec stwierdza, że ciało każdego z nas inaczej odbiera ciepło i przystosowuje się do temperatury otoczenia.
I wyjaśnia, że ciało człowieka ochładza się na dwa sposoby. Pierwszy to przekazywanie ciepła do skóry. Podczas tego procesu krew z rdzenia odprowadzana jest w kierunku powierzchni skóry, w rezultacie czego ochładza się. drugi sposób to odparowanie potu ze skóry. - Jeśli nosimy grube ubranie, ograniczają one parowanie z naszej skóry - mówi Sawka.
Skurcze i bóle głowy
Jeśli wymiana ciepła miedzy naszym ciałem a otoczeniem jest zaburzona, nasz organizm zaczyna źle reagować. Pojawia się nadmierne pocenie, przyśpieszony puls, skurcze mięśni oraz ból głowy. W skrajnych przypadkach upał doprowadza do poważnych chorób oraz czasowych uszkodzeń niektórych narządów m.in. wątroby. W skrajnych przypadkach przegrzaniu towarzyszą drgawki, omdlenia i udar cieplny, który w skrajnych przypadkach może doprowadzić do śmierci.
- To tak jakby ktoś miał wylew. Wpływa na cały układ nerwowy - mówi Sawka.
Bądź aktywny
Wysoka temperatura jest najbardziej niebezpieczna dla osób z wadami serca. Specjalista podkreśla, że szczególną ostrożność powinni zachować osoby starsze. Dużo zależy także od naszej aktywności fizycznej i przyzwyczajeń organizmu.
- Jeśli często trenujesz na dworze, podczas wysokiej temperatury powietrza, bieg podczas 40-stopniowego upału nie zaszkodzi ci - mówi Sawka. - Im mocniej pracujesz podczas skwaru, tym większą wypracowujesz sobie tolerancję dla wysokiej temperatury w swoim ciele - tłumaczy.
Zadbaj o przepływ powietrza
Udar cieplny często przydarza się ludziom, którzy przesiadują w nieklimatyzowanych pomieszczeniach. Z tego względu wielu urzędników zdrowia publicznego przekonuje ludzi, by zakładali urządzenia chłodzące pomieszczenia, w których przebywają dłuższy czas.
Wbrew przekonaniom
To mit, że ludzie zawsze podczas udaru słonecznego mają suchą skórę. Mimo że odprowadzanie ciepła z organizmu i odparowanie potu ze skóry jest zaburzone, powierzchnia ciała może być mokra. Jest to typowe dla osób, których temperatura ciała dochodzi do 40 st. C, jednak nie jest to regułą we wszystkich przypadkach.
Kardiolog dr Piotr Gryglas w porannym programie TVN24 "Wstajesz i wiesz" tak podpowiadał Polakom, jak przetrwać upały:
Autor: AD/kka / Źródło: weather.com