Mamy lato. To oznacza, że przez najbliższe miesiące będą towarzyszyć nam burze, podczas których nie raz i nie dwa rozszaleją się wichury. Warto więc wiedzieć, jak się podczas nich zachować.
W ostatnim czasie pogoda w Polsce jest coraz bardziej gwałtowna. Silne burze i towarzyszące im wichury powodują wiele zniszczeń. W woj. lubelskim strażacy w ciągu ostatniej doby interweniowali ponad 70 razy.
Wszelkie środki ostrożności
Gdy zapowiadane są wichury, warto się do nich przygotować. Warto pozostać w domu. Tam należy przede wszystkim zamknąć okna i drzwi, a także usunąć z balkonu i parapetów wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr. Samochód powinno się zaparkować w bezpiecznym miejscu, z daleka od drzew, reklam, szyldów i słupów energetycznych, które podczas wichury mogą spaść i zniszczyć auto. Należy też naładować telefon komórkowy, żeby w razie czego móc się skontaktować z odpowiednimi służbami.
Dokumentacja
Jeśli po przejściu wichury powstały jakieś zniszczenia lub jesteśmy świadkami niebezpiecznych sytuacji, wymagających interwencji, należy poinformować o nich straż pożarną lub policję. W razie napotkania rannych lub poszkodowanych, należy udzielić im pomocy. Warto także pamiętać, by zrobić zdjęcia zniszczeniom, które nawałnica wyrządziła w domu, gdyż mogą stanowić dowód w procedurze odszkodowawczej.
Zobacz skutki nawałnic, które przeszły ostatnio przez Polskę.
Autor: zupi / Źródło: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock