Biometeorologii ciąg dalszy. Obok promieniowania słonecznego i zachmurzenia, bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na samopoczucie człowieka jest temperatura powietrza.
Warunki termicznie neutralne dla organizmu to temperatura w przedziale od 18 do 23 st. C. Zmiany w tym zakresie nie wpływają na zmianę temperatury ciała człowieka. Natomiast spadek bądź jej wzrost, jak i wahania poza tym zakresem neutralnym, wywołują zaburzenia gospodarki cieplnej organizmu, szczególnie u osób chorych.
Ciepło-zimno
Jak podaje dr Urszula Kossowska-Cezak w "Podstawach meteorologii i klimatologii", temperatura zbyt wysoka wywołuje złe samopoczucie, obniża wydolność fizyczną i psychiczną, podnosi tętno, obniża ciśnienie krwi, przyspiesza oddech i wzmaga wydzielanie potu.
Temperatura zbyt niska natomiast powoduje znaczne straty ciepła i może prowadzić do odmrożeń, zwiększa przemianę materii, zwężają się wówczas naczynia krwionośne skóry.
We wtorek temperatura maksymalna na przeważającym obszarze kraju będzie wynosić 21-23 st. C. Nie powinna więc wpływać na nasz organizm. Jedynie na północnym-wschodzie będzie cieplej, do 27 st. Wydawać by się mogło, że nasze samopoczucie będzie na ogół dobre. Tymczasem, przeważa duże zachmurzenie, a promienie słońca docieraj jedynie do regionów zachodnich kraju. Stąd biomet w Polsce na ogół niekorzystny, tylko na zachodzie neutralny.
Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo