Jak pozbyć się moli spożywczych?

[object Object]
Jak się pozbyć moli spożywczych?Shutterstock
wideo 2/26

Mole spożywcze są szkodnikami, które bardzo chętnie zamieszkują w domowych kuchniach. W szafkach znajdują swoje ulubione przysmaki: mąkę, otręby, kasze, cukier. Co zrobić, żeby mole omijały twoją kuchnię? Jakie są domowe sposoby na pozbycie się larw?

Mole spożywcze żerują na sypkich artykułach spożywczych.Larwy pozostawiają w żywności odchody i nici.Żarłoczne larwy potrafią nawet przegryźć plastikowe opakowanie.

Po pozbyciu się opakowania z molami należy wyjąć wszystko z szafek, umyć i wytrzeć wszystkie powierzchnie. By wyeliminować dorosłe osobniki, można zastosować gotowe pułapki feromonowe albo zrobić je domowym sposobem.Mole spożywcze – jak wyglądają? Mól spożywczy to nazwa potoczna dla ćmy z rodziny omacnicowatych – omacnicy spichrzanki (Plodia interpunctella). Omacnica należy do rzędu motyli. Nie każdy wie, że wiele gatunków motyli to szkodniki. Takim szkodnikiem jest też mól, który w kuchennych szafkach szczególnie upodobał sobie suche pokarmy. Zauważyć go można w kuchni – kiedy otwiera się szafkę z mąką i kaszami, nagle wylatuje z niej mały, około centymetrowy skrzydlaty owad. Mól ma skrzydła o rozpiętości 14-18 milimetrów, a jego ubarwienie jest brązowo-szare.

mole spożywczeShutterstock

Mole spożywcze – larwy

Dorosłe mole jednorazowo składają od 40 do 400 jaj o wielkości 0,3-0,5 mm. Jaja składają na produkty sypkie w kuchennych szafkach. Po około 8-10 dniach wykluwają się gąsienice i żerują w oprzędach w nici.

Jak rozpoznać larwy moli spożywczych? Trudniej je zauważyć niż dorosłe osobniki. Mają zwykle białawy kolor. Czasami – w zależności od pożywienia – mogą być różowe, brązowe, prawie zielonkawe. Dorosłe larwy dorastają do około 1,3 cm długości.

Jeżeli widzisz w torebce mąki nici i bryłki, istnieje spore prawdopodobieństwo, że zamieszkały w niej mole spożywcze, które złożyły tam swoje larwy.

Gdzie można znaleźć mole?

Mole żerują przede wszystkim na: - ziarnach zbóż i jego przetworach,- nasionach roślin,- wyrobach cukierniczych,- ziołach,

- paszach,- czekoladzie,- suszonych warzywach i owocach,- orzechach.Tych małych ciem trzeba pozbyć się jak najszybciej, ponieważ produkty, na których żerują, zanieczyszczone zostają odchodami, nićmi i martwymi osobnikami. Jest jednak dobra wiadomość – zjedzenie larw nie zaszkodzi naszemu zdrowiu.

Domowe sposoby na mole spożywcze Istnieje wiele prostych domowych sposobów, żeby uchronić się przed atakiem moli. Najważniejsze z nich to: - zachowanie porządku w szafkach z produktami spożywczymi,- częste wietrzenie kuchni,- moskitiera w oknach i siatka w kratce wentylacyjnej,

- przesypywanie produktów sypkich do szklanych opakowań lub opakowań z grubego plastiku.Leśnicy podpowiadają również, że warto zapobiegawczo umieścić w szafkach zapachy. Jakie? Na początek – świeże gałązki drzew iglastych. Świetnie sprawdzą się również zapachy: lawendy, goździków, chmielu, piołunu, mięty, kamfory, ruty, orzecha włoskiego, tymianku, macierzanki, bylicy, wrotyczy, szałwii, igieł sosnowych i bergamotki. Mole składają jaja na produktach spożywczych. Jeżeli opakowanie będzie papierowe lub plastikowe, istnieje duże prawdopodobieństwo, że żarłoczne larwy je przegryzą i dostaną się do środka. Jak pozbyć się moli spożywczych w kuchni Jeżeli zauważysz wylatującego z szafki mola, trzeba zacząć szukać miejsca inwazji. Znalezienie punktu początkowego jest najważniejsze w walce z tymi szkodnikami.

Jak wytępić mole spożywcze? Przeszukaj dokładnie szafki, w których przechowywane są sypkie produkty spożywcze, przejrzyj opakowania z mąką i kaszą.Kiedy uda się znaleźć feralne opakowanie, najlepiej po prostu się go pozbyć.Pamiętaj, nie wyrzucaj produktów z molami do kosza na śmieci w kuchni/garażu/piwnicy, tylko od razu wynieś je do zewnętrznego kosza.Po pozbyciu się opakowania z molami, należy wyjąć wszystko z szafek, umyć i wytrzeć wszystkie powierzchnie. Nie zapomnij o wyczyszczeniu rogów, spodów, pęknięć i dziur w półkach. Powierzchnie można przetrzeć octem winnym lub roztworem (pół na pół) wody z octem. Najlepiej dodać do niego odrobinę olejku z goździków lub cytrusów.Pamiętaj, larwy mogą się przemieszczać, schować się w zawiasach, klamkach, wokół krawędzi pokrywek i w wielu innych zakamarkach.

Po wyczyszczeniu szafek należy przesypać wszystkie atrakcyjne dla moli produkty do szklanych opakowań lub takich, które zrobione są z naprawdę grubego plastiku (powyżej 0,7 cm). Po zrobieniu zakupów również należy przesypywać produkty do przygotowanych pojemników. Dzięki temu łatwo będzie namierzyć ten, w którym przyniesione zostały mole.Sposób na mole spożywcze – pułapki w kuchni Są też sposoby na pozbycie się dorosłych, latających osobników. W sklepach można znaleźć gotowe pułapki feromonowe, które rozstawione w mieszkaniu, wabią latające szkodniki. Owady przyklejają się do nich. Pułapki należy zmieniać co kilka miesięcy lub gdy się zapełnią. Domowymi metodami również możesz przygotować pułapkę na mole – w tej roli sprawdzi się zamknięta w szafce:

- miseczka z podgrzanym octem- miseczka z odrobiną olejku cytrynowego, goździkowego, lawendowego,- miseczka z mieszanką octu i wytrawnego wina.

Autor: aw / Źródło: The Old Farmer’s Almanac, Lasy Państwowe, entnemdept.ufl.edu

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Po burzowym wtorku pogoda powinna się uspokoić. Pozostałe dni tygodnia zapowiadają się słonecznie i gorąco za sprawą wyżu, który rozgości się nad naszą częścią kontynentu.

Czeka nas kilka naprawdę pięknych dni. Poprzedzi je jednak kolejne załamanie pogody

Czeka nas kilka naprawdę pięknych dni. Poprzedzi je jednak kolejne załamanie pogody

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed upałem. Jak wynika z prognozy zagrożeń na kolejne dni, w niektórych regionach gorąco utrzyma się naprawdę długo, a stopień alarmów może rosnąć. W części kraju spodziewane są również burze.

Gorąco może rozlać się na kolejne regiony. IMGW ostrzega

Gorąco może rozlać się na kolejne regiony. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Fala upałów dotrze w środę do Hiszpanii, przynosząc ze sobą temperaturę sięgającą 45 stopni Celsjusza. Gorąco utrudni pracę strażaków, którzy już w poniedziałek walczyli z ogniem w kilkudziesięciu miejscach. Najtrudniejsza sytuacja panuje na południu kraju.

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Źródło:
PAP, eltiempo.es, INFOCA

Perseidy już w tym tygodniu pojawią się na polskim niebie. Ten popularny rój meteorów, zwany także "łzami świętego Wawrzyńca", powiązany jest z kometą Swift-Tuttle, która po raz ostatni zawitała do nas w 1992 roku. Na maksimum zjawiska przyjdzie nam jednak trochę poczekać.

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Źródło:
Time And Date, tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na wtorek 16.07. Noc w całym kraju zapowiada się pogodnie i spokojnie. Również początek dnia przyniesie przyjemną aurę, chociaż pod wieczór niebo zacznie się chmurzyć, a miejscami pojawią się burze. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 34 stopnie Celsjusza.

Pogoda na jutro - wtorek 16.07. W nocy odpoczniemy od deszczu i piorunów. Gwałtowna aura powróci w dzień

Pogoda na jutro - wtorek 16.07. W nocy odpoczniemy od deszczu i piorunów. Gwałtowna aura powróci w dzień

Źródło:
tvnmeteo.pl

Niedzielne burze poważnie uszkodziły nagrobki na cmentarzach w Kielcach. Wiatr powyrywał drzewa i połamał gałęzie, które przewróciły się na granitowe płyty i zabytkowe pomniki. Trwa usuwanie skutków burzy i zabezpieczanie pomników.

Cmentarze w Kielcach po nawałnicy. "Strat jest bardzo dużo"

Cmentarze w Kielcach po nawałnicy. "Strat jest bardzo dużo"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W sobotę w rejonie miast Kielmy i Szawle przeszło kilka trąb powietrznych. Jak podały litewskie służby meteorologiczne, były to jedne z najsilniejszych tego typu zjawisk w historii.

"Jedne z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii" przeszły przez Litwę

"Jedne z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii" przeszły przez Litwę

Źródło:
Meteo.lt, ENEX, delfi.lt

Fokę szarą najłatwiej spotkać na plaży nad Morzem Bałtyckim. Tym razem jeden z osobników tego gatunku zapuścił się w głąb lądu. Wylegujące się zwierzę zauważono nad rzeką w Szczecinie.

Foka wylegiwała się nad rzeką w Szczecinie

Foka wylegiwała się nad rzeką w Szczecinie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Najgorętsze chwile czekają nas w połowie tygodnia. Jaka pogoda będzie w dalszej części lipca? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Źródło:
tvnmeteo.pl

W greckim regionie Attyka, na terenie którego znajdują się stołeczne Ateny, rezerwy wody zmniejszyły się o 30 procent względem zeszłego roku. Władze zaapelowały o jej oszczędne używanie. Kłopot jest jednak jeszcze większy na wyspach, zwłaszcza tych najchętniej odwiedzanych przez turystów.

Poważny problem w Grecji. "W tym roku doświadczamy go szczególnie intensywnie"

Poważny problem w Grecji. "W tym roku doświadczamy go szczególnie intensywnie"

Źródło:
PAP, Reuters

Serią śmiertelnych wypadków zaczął się tegoroczny sezon wspinaczkowy na japońską górę Fudżi. Od 10 lipca zginęły cztery osoby - poinformował w poniedziałek portal Japan News. Według policji prefektury Shizuoka liczba ofiar śmiertelnych w całym sezonie w ciągu ostatnich pięciu lat nie przekraczała dwóch.

Tragiczny początek sezonu wspinaczkowego. W drodze na górę Fudżi zginęło kilka osób

Tragiczny początek sezonu wspinaczkowego. W drodze na górę Fudżi zginęło kilka osób

Źródło:
PAP

Upał najprawdopodobniej przyczynił się do śmierci pięciu starszych mężczyzn w sobotę i niedzielę we Włoszech - podały media. Cztery z tych osób zmarły na plażach w Apulii na południu, gdzie jest szczególnie gorąco.

Ogromne upały we Włoszech. Zmarło pięć osób

Ogromne upały we Włoszech. Zmarło pięć osób

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Służby nie dają nadziei na odnalezienie kolejnych ocalałych z wypadku w Nepalu. W zeszłym tygodniu w wyniku zejścia lawiny dwa autobusy wpadły do rzeki, podróżowało nimi co najmniej 65 osób.

Autobusy stoczyły się do rzeki. "Nie ma szans na odnalezienie ocalałych"

Autobusy stoczyły się do rzeki. "Nie ma szans na odnalezienie ocalałych"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W niedzielę nad Polską przechodziły silne burze. Strażacy ponad 1700 razy wyjeżdżali do usuwania skutków nawałnic - najwięcej interwencji odnotowano na Ziemi Świętokrzyskiej, gdzie wiatr pozrywał dachy z budynków. Zdjęcia i nagrania dostaliśmy na Kontakt 24.

Ponad 1700 interwencji po burzach. Zniszczone budynki, powalone drzewa

Ponad 1700 interwencji po burzach. Zniszczone budynki, powalone drzewa

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Pleń został zaobserwowany w Dolinie Roztoki. Za to niezwykłe i wciąż słabo poznane zjawisko odpowiedzialne są larwy ziemiórki pleniówki. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Źródło:
Kontakt 24, Lasy Państwowe, tvnmeteo.pl

Niebezpieczny pożar szaleje we wschodniej Kanadzie. Ogień pojawił się w okolicach miasta Labrador City w zeszłym tygodniu, ale w piątek na skutek niekorzystnych warunków pogodowych urósł w niezwykłym tempie. Akcja gaśnicza prowadzona jest jedynie z powietrza - na ziemi wciąż jest niebezpiecznie gorąco.

Ogień był już dogaszany. Nagle stał się "agresywnym piekłem"

Ogień był już dogaszany. Nagle stał się "agresywnym piekłem"

Źródło:
Reuters, CBC News

Martwe ryby pokryły brzegi jeziora San Antonio w Kalifornii. Co niezwykłe, masowe śnięcie dotknęło prawie wszystkich gatunków zamieszkujących zbiornik. Władze regionu sprawdzają, co zabiło zwierzęta, a na czas śledztwa jezioro i jego okolice zostały zamknięte dla odwiedzających.

Śnięte ryby pokryły brzegi. "Nigdy nie widzieliśmy takiego wymierania"

Śnięte ryby pokryły brzegi. "Nigdy nie widzieliśmy takiego wymierania"

Źródło:
Desert Sun,

Z powodu ekstremalnych upałów w Rumunii obowiązują alerty pogodowe najwyższego stopnia. Do wtorku temperatura na dużym obszarze kraju może dochodzić nawet do 42 stopni Celsjusza. Według meteorologów mogą paść rekordy.

"Są spełnione warunki, by w wielu miejscowościach padły rekordy"

"Są spełnione warunki, by w wielu miejscowościach padły rekordy"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Z powodu nawałnicy, która spowodowała znaczne uszkodzenia drzewostanu, wprowadzono okresowy zakaz wstępu do lasów w trzech leśnictwach w województwie warmińsko-mazurskim. Ma on obowiązywać do końca lipca.

Zakaz wstępu do lasów w części jednego województwa

Zakaz wstępu do lasów w części jednego województwa

Źródło:
PAP

Podczas burzy w Tomaszowie Mazowieckim (województwo łódzkie) w piątek wiatr zerwał dach i zniszczył elewację centrum handlowego przy placu Kościuszki. Nikt nie został poszkodowany - przekazała straż pożarna. Strażacy w regionie interweniowali blisko 500 razy.

Nawałnica zdemolowała centrum handlowe

Nawałnica zdemolowała centrum handlowe

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Ulewne deszcze spowodowały, że w czwartek w Tatrach na Słowacji zeszła lawina błotna, w której życie straciły dwie kobiety. Na zdjęciach z miejsca zdarzenia widać, w jak trudnych warunkach musieli pracować ratownicy.

Lawina błotna w Tatrach. Zdjęcia z miejsca zdarzenia

Lawina błotna w Tatrach. Zdjęcia z miejsca zdarzenia

Źródło:
PAP, TVN24

Po ulewnych deszczach na ulicach miast meksykańskiego stanu Tamaulipas pojawiło się co najmniej 200 krokodyli - przekazały lokalne władze. Gady zostały odłowione i przeniesione w bezpieczne miejsce. Podkreślono jednak, że kolejne osobniki można nadal spotkać na obszarach zaludnionych.

Ponad 200 krokodyli na ulicach. Wszystko przez ulewy

Ponad 200 krokodyli na ulicach. Wszystko przez ulewy

Źródło:
CNN, CBS News

W czasie rutynowej misji rakiety Falcon 9 firmy SpaceX silnik drugiego stopnia uległ awarii - poinformował w piątek Reuters. To spowodowało, że Starlinki zostały umieszczone na niższej wysokości, niż planowano. Według agencji, to pierwsza usterka w rakiecie nośnej od ponad siedmiu lat.

Awaria silnika rakiety Falcon 9. Starlinki niżej niż zwykle

Awaria silnika rakiety Falcon 9. Starlinki niżej niż zwykle

Źródło:
PAP, Reuters

Stado grindwali długopłetwych zostało wyrzucone na brzeg szkockiego archipelagu Orkadów. Gdy weterynarze przybyli na miejsce, 65 spośród 77 osobników już nie żyło. Mimo wysiłków lekarzy i wolontariuszy, nie udało się uratować także pozostałych zwierząt. Podjęto decyzję o eutanazji.

Morze wyrzuciło na szkocki brzeg stado waleni. 77 zwierząt nie żyje

Morze wyrzuciło na szkocki brzeg stado waleni. 77 zwierząt nie żyje

Źródło:
PAP, BDMLR

Trąba powietrzna pojawiła się w czwartek w powiecie suskim (Małopolskie). W związku z pogodą straż pożarna interweniowała w regionie prawie 400 razy.

Trąba powietrzna nad Małopolską. Nagranie

Trąba powietrzna nad Małopolską. Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, Kontakt 24

Co czeka nas w pogodzie pod koniec lata i jesienią? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) opublikował długoterminową prognozę eksperymentalną na sierpień, wrzesień, październik i listopad. Dwa miesiące okażą się cieplejsze niż zazwyczaj, a dwa - bardziej wilgotne.

Gorąco wam? Może prognoza na jesień 2024 trochę was ochłodzi

Gorąco wam? Może prognoza na jesień 2024 trochę was ochłodzi

Źródło:
IMGW

U wybrzeży Japonii uratowana została kobieta, która przez 36 godzin dryfowała na morzu. Unosząc się na wodzie dzięki asekuracyjnej bojce, pokonała kilkaset kilometrów. Jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Dryfowała na bojce przez 36 godzin. Porwana przez fale kobieta uratowana

Dryfowała na bojce przez 36 godzin. Porwana przez fale kobieta uratowana

Źródło:
PAP, The Guardian

Pierwszy start rakiety Ariane 6 był widoczny na polskim niebie. Nietypowa smuga towarzysząca przelotowi okazała się efektem problemów technicznych, do których doszło podczas lotu. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Historyczny moment i poważna awaria widoczne na polskim niebie

Historyczny moment i poważna awaria widoczne na polskim niebie

Źródło:
Z głową w gwiazdach, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

19 osób zmarło na skutek udaru słonecznego w Japonii, z czego sześć w samym Tokio. Od początku lipca kraj mierzy się z falą upałów - w niedzielę w mieście Shizuoka termometry pokazały 40 stopni Celsjusza. Jak ostrzegła Japońska Agencja Meteorologiczna, gorąco połączone z wysoką wilgotnością jest szczególnie niebezpieczne dla zdrowia.

Padły rekordy gorąca, ludzie trafili do szpitali. 19 osób nie żyje

Padły rekordy gorąca, ludzie trafili do szpitali. 19 osób nie żyje

Źródło:
CNA, NHK, The Japan Times