- Nie ma nic lepszego, żeby wyrobić sobie dobrą wieź z psem, jak podróżowanie - przekonuje behawiorystka zwierzęca Agnieszka Nojszewska. Żeby obyło się bez nieprzyjemnych niespodzianek, powinniśmy się do tego dobrze przygotować. W "Studiiu Active" podpowiadamy jak.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Musimy pamiętać przede wszystkim o tym, że natura nie stworzyła psa do podróżowania. Jest to dla niego wydarzenie stresujące, zresztą jak dla wielu z nas. Żeby psiak przeszedł to gładko, warto przyzwyczajać go do jazdy autem już od szczeniaka.
- Pierwsze wyjazdy autem powinny być krótkie i odbywać się w miłe dla psa miejsca np. na spacer w lesie - mówi behawiorystka. Dzięki temu jazda będzie kojarzyć mu się z czymś przyjemnym.
Bezpieczeństwo
W samochodzie psy powinny podróżować w specjalnych szelkach. Tylko atestowane dają gwarancję bezpieczeństwa. - Takie szelki wytrzymują obciążenie do jednej tony. Dopina je się do pasów. Pies może w nich siedzieć zarówno z przodu, jak i z tyłu pojazdu - tłumaczy Nojszewska.
Weźmy też ze sobą książeczkę zdrowia psa i imiennik, dzięki któremu łatwo odnajdziemy naszego pupila, kiedy się zgubi.
Jedzenie
Wiele psów, podobnie jak ludzi, ma chorobę lokomocyjną, szczególnie są na nią narażone szczeniaki. U weterynarza lub w sklepie zoologicznym możemy kupić leki niwelujące tą dolegliwość.
Żeby zminimalizować ryzyko wymiotów, nie karmmy naszego pupila tuż przed podróżą. Niech zje do dwóch godziny przed jazdą. Najlepiej surowe mięso, które zostaje w żołądku.
Picie
Psy się nie pocą. Żeby schłodzić swojego pupila w podróży możemy polać go wodą i oczywiście nie zapominajmy o regularnym pojeniu.
Autor: mar/mk / Źródło: TVN Meteo Active