Burze stanowią realne zagrożenie. Porażenie piorunem najczęściej kończy się kalectwem lub śmiercią. Warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
Pomimo że Polska znajduje się w umiarkowanej strefie klimatycznej, czasem na naszych szerokościach geograficznych występują gwałtowne zjawiska pogodowe. Podczas nich należy szczególnie dbać o bezpieczeństwo.
ZASADY BEZPIECZEŃSTWA PODCZAS BURZY
Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej stworzyła listę zasad bezpieczeństwa, których należy przestrzegać, kiedy nadchodzi pogodowe niebezpieczeństwo.
1. Sprawdzaj aktualną prognozę pogody i śledź ostrzeżenia meteorologiczne.
2. Nie wychodź z domu, np. na zakupy czy górskie wycieczki.
3. Nawałnicę najlepiej przeczekaj w budynku.
4. Zabierz z balkonu, tarasu, parapetów okien rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr i stanowić zagrożenie dla ciebie, twoich bliskich i osób postronnych.
5. Pozamykaj okna i drzwi.
6. Ogranicz pracę urządzeń elektrycznych i gazowych.
7. Zabezpiecz minimalny zapas wody, żywności i niezbędnych lekarstw.
8. Sprawdź, czy masz pod ręką oświetlenie awaryjne oraz naładowany telefon.
9. Jeśli jesteś w budynku, a na zewnątrz szaleje huraganowy wiatr lub trąba powietrzna, usiądź pod ścianą nośną z daleka od okien i drzwi, najlepiej na najniższej kondygnacji. np. w piwnicy.
10. Jeśli burza, intensywne opady czy silny wiatr zaskoczą Cię podczas podróży samochodem, najlepiej zatrzymaj się i poszukaj bezpiecznego schronienia.
11. Nie zatrzymuj się, nie parkuj samochodu pod drzewami, słupami, liniami energetycznymi. Wysokie elementy przyciągają wyładowanie atmosferyczne.
12. Nie szukaj schronienia pod drzewami, słupami, liniami energetycznymi, wiatami autobusowymi.
13. Unikaj otwartej przestrzeni. Jeżeli nie masz możliwości schronienia się przed burzą lub huraganem, to najlepiej wykorzystaj zagłębienia terenu (rów, głęboki dół) – podczas huraganu schroń się w nim, podczas burzy nie siadaj, nie kładź się na ziemi – przykucnij.
14. Odsuń się od metalowych przedmiotów. Nie dotykaj ich.
15. Poza budynkiem nie używaj telefonu komórkowego.
Jeśli jesteś nad wodą
1. Wyjdź w wody. Oddal się od brzegu morza, jeziora itp.
2. Opuść żaglówkę, łódź, ponton, rower wodny, kajak itp. Przycumuj je do brzegu.
3. Unikaj podmokłego podłoża, mchu czy trawy. Grozi to pośrednim porażeniem.
Gdy jedziesz samochodem
1. Zmniejsz prędkość jazdy i miej świadomość, że gdy wyjeżdżasz z zalesionego lub zabudowanego terenu. Gwałtowny podmuch wiatru może spowodować utratę panowania nad samochodem i doprowadzić do wypadku.
2. Najlepiej, jeśli możesz, zatrzymaj się na poboczu (włącz światła awaryjne) lub na najbliższym parkingu. Jeśli zaskoczy cię burza, a nie możesz się schronić w budynku, to zostań w odpowiednio zaparkowanym pojeździe.
3. Nie zatrzymuj się pod słupami i liniami energetycznymi oraz pod drzewami. Złamana gałąź lub drzewo może przygnieść samochód i osoby w nim przebywające.
Pamiętaj, że chwilowa poprawa pogody nie oznacza że jest bezpiecznie. Przed wyjściem upewnij się, jaka jest sytuacja.
Wideo archiwalne
Autor: PW/map / Źródło: TVN Meteo, KG PSP