Jednym przypomina uśmiech na niebie, innym odwróconą tęczę. To zjawisko nieczęsto zjawia się na polskim niebie, a udało się je uchwycić na zdjęciach jednemu z Reporterów 24.
Zdjęcia, które dostaliśmy na Kontakt 24 od Piotra, powstały w jego ogrodzie w Suchym Lesie (woj. wielkopolskie).
"Syn Bartosz wypatrzył na niebie tęczę. Nie było deszczu, więc trochę dziwna sytuacja" - napisał autor.
Jak dodał, okazało się, że nie była to zwykła tęcza, była odwrócona. Jak powstała?
Podobne do tęczy
Łuk okołozenitalny pojawia się niezwykle rzadko na horyzoncie. Należy do zjawisk optycznych, które powstają w atmosferze. Przyjmuje formę pomniejszonej tęczy, obróconej "do góry nogami", która otacza Słońce w zenicie.
Im Słońce jest wyżej nad horyzontem tym promień halo jest mniejszy. Jeszcze rzadziej powstaje zamknięty łuk zenitalny, który nazwany jest łukiem Kerna. Po raz pierwszy został sfotografowany dopiero w 2007 r.
Jak powstaje to zjawisko?
Łuk okołozenitalny powstaje, po załamaniu światła słonecznego na drobniutkich kryształkach lodu o kształcie sześciokątnych płytek.
Promienie świetlne załamują się pod dużym kątem (niemal 90 stopni), co sprawia dużą separację kolorów dlatego tęczowe barwy są jeszcze czystsze niż w tradycyjnej tęczy.
Aby łuk ten powstał, Słońce nie może być wyżej niż 32,5 stopnia ponad horyzontem. Najpiękniejsze łuki powstają, gdy Słońce znajduje się między 15 a 25 stopni ponad horyzontem.
Zobacz także podobne zjawisko, czyli halo:
Autor: wd/aw / Źródło: Kontakt 24, Wikipedia, TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24 / Piotr Weis