Kolejne dni przyniosą niebezpieczne zjawiska w pogodzie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał na wtorek alarmy przed intensywnymi opadami śniegu i deszczu w części kraju. Oprócz nich mogą pojawić się oblodzenia.
Od godzin porannych we wtorek do późnego popołudnia w części regionów groźne będą intensywne opady śniegu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alarmy pierwszego stopnia dla województwa dolnośląskiego w powiatach: lwóweckim, jeleniogórskim, kamiennogórskim, wałbrzyskim i kłodzkim.
Miejscami może spaść od 10 do 15 centymetrów śniegu. Alarm zacznie obowiązywać we wtorek o godzinie 5 i wygaśnie o godzinie 17.
Ostrzeżenia pierwszego stopnia
Oprócz śniegu, zagrożeniem będą też intensywne opady deszczu. Ostrzeżenia wydano w województwach:
- podkarpackim, z wyłączeniem powiatów: lubaczowskiego, leżajskiego, niżańskiego, stalowowolskiego, Tarnobrzeg, tarnobrzeskiego, kolbuszowskiego i mieleckiego;
- małopolskim, poza powiatami: dąbrowskim, proszowickim, miechowskim, olkuskim i tatrzańskim;
- śląskim, w powiatach: żywieckim, bielskim, Bielsko-Biała, pszczyńskim, Żory, Jastrzębie-Zdrój, wodzisławskim i cieszyńskim.
Spadnie od 35 do 45 l/mkw. Na obszarach powyżej 700 metrów nad poziomem morza opady będą zamieniać się w śnieg.
Alarmy w woj. śląskim zaczną obowiązywać we wtorek o godz. 5, w woj. małopolskim o godz. 7, a w woj. śląskim o godz. 8. Wygasną w środę o godzinie 8.
Prognoza zagrożeń na wtorek
Oprócz obowiązujących ostrzeżeń, we wtorek mogą pojawić się inne pogodowe zagrożenia. We wszystkich województwach z wyjątkiem zachodniopomorskiego spodziewane są oblodzenia.
Ponadto w woj. śląskim, małopolskim i podkarpackim mogą pojawić się alarmy przed intensywnymi opadami śniegu. Na południowych krańcach województw prognozuje się wystąpienie opadów śniegu o natężeniu umiarkowanym lub silnym powodujących przyrost pokrywy śnieżnej, miejscami od 10 cm do 20 centymetrów. W górach przybędzie od 25 cm do 35 cm, a lokalnie do 45 cm.
Prognoza zagrożeń na środę
W środę również możemy spodziewać się niebezpiecznych zjawisk. Ostrzeżenia przed intensywnymi opadami deszczu i śniegu mogą pojawić się w województwach śląskim, małopolskim i podkarpackim.
Jak podaje IMGW, przed południem prognozuje się wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana wysokość opadów wyniesie od 3 do 8 l/mkw. Poza tym w okolicach godzin popołudniowych na południu województwa mogą wystąpić opady śniegu o natężeniu umiarkowanym, powodujące przyrost pokrywy śnieżnej od 5 do 8 centymetrów.
Alerty hydrologiczne
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali też ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia na terenie województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego.
W związku z wysokim napełnieniem Bałtyku (547 centymetrów) oraz prognozowaną sytuacją hydrologiczno-meteorologiczną na Wybrzeżu Wschodnim, głównie w rejonie Zatoki Gdańskiej, przewidywane są wzrosty poziomów wody do stanów ostrzegawczych, lokalnie powyżej. Ostrzeżenia wydano również w rejonie Cieśniny Dziwny oraz Zalewu Szczecińskiego w granicach Polski.
Alerty wygasną o odpowiednio o godzinie 11 i godz. 12 we wtorek.
W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu, spodziewane są wzrosty poziomu wody w strefie stanów wysokich z przekroczeniem stanów ostrzegawczych w woj. śląskim. Punktowo możliwe są przekroczenia stanów alarmowych. Ostrzeżenia wydano w rejonie zlewni Soły wraz ze Zbiornikiem Czaniec, po kaskadę, do ujścia oraz w zlewni Małej Wisły wraz ze zbiornikiem Goczałkowice po ujście Przemszy. Alarmy wydano również na rzece Pszczynka po zbiornik Łąka.
Alarmy zaczną obowiązywać we wtorek o godzinie 5, a wygasną w środę o godzinie 9.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia?
Ostrzeżenie pierwszego stopnia zgodnie z definicją IMGW przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Czym jest prognoza zagrożeń?
Prognoza zagrożeń według definicji IMGW to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.
Czym jest ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia?
Ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia oznacza, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych.
Autor: ps,dd/rp,aw / Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock