Pogoda w najbliższych dniach może stwarzać zagrożenie. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia przed intensywnymi opadami deszczu. Obowiązują również alerty hydrologiczne i prognoza zagrożeń.
W ciągu następnej doby Polska pozostanie pod wpływem niżu Nayvi znad Morza Północnego. Na wschodzie kraju nadal pogodę kształtować będzie deszczowy front atmosferyczny. Pozostaniemy w zimnym powietrzu pochodzenia arktycznego, tylko na wschodzie pojawi się cieplejsze polarno-morskie. Przeważać będzie termiczne odczucie chłodu.
Ostrzeżenia meteorologiczne
Na południu Polski aura może być groźna. Prognozowane jest wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym. Miejscami spadnie od 30 do 40 litrów deszczu na metr kwadratowy. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia w województwach:
- śląskim, w powiatach cieszyńskim, bielskim, Bielsko-Biała i żywieckim;
- małopolskim, w powiatach oświęcimskim, wadowickim, suskim, myślenickim, limanowskim, nowosądeckim, Nowy Sącz, gorlickim, nowotarskim i tatrzańskim;
- podkarpackim, w powiecie jasielskim.
Alerty wejdą w życie o godzinie 23 w poniedziałek i będą obowiązywać do godziny 3 w środę.
Ostrzeżenia hydrologiczne
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał również ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia. Dotyczą województw:
- małopolskiego, gdzie w związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu w zlewniach: Soły, Skawy, Raby, Dunajca, Ropy oraz na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa spodziewane są wzrosty poziomu wody do strefy stanów wysokich, lokalnie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych (zwłaszcza w południowej części województwa). Na Białce w Trybszu spodziewany jest wzrost poziomu wody powyżej stanu ostrzegawczego z możliwością przekroczenia stanu alarmowego;
- śląskiego, w którym z powodu intensywnych opadów deszczu w zlewniach: Małej Wisły, Brynicy, Przemszy oraz Soły spodziewane są wzrosty poziomu wody do strefy stanów wysokich, lokalnie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych.
Ostrzeżenia będą obowiązywać od godziny 3 we wtorek do godziny 9 w środę.
Prognoza zagrożeń meteorologicznych
WTOREK
Alerty przed intensywnymi opadami deszczu mogą obowiązywać również we wtorek. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej może wydać alarmy dla województw podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego. Ostrzeżenia mogą pojawić się między godziną 7.30 we wtorek a 7.30 w środę.
ŚRODA
Także w środę intensywne opady deszczu będą dawać się we znaki na południu kraju. Prognozuje się wystąpienie opadów o natężeniu umiarkowanym, lokalnie silnym. Nie powinny być większe niż do 20-30 litrów na metr kwadratowy, lokalnie 40 litrów na metr kwadratowy. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej mogą ostrzeżenia w województwach: dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim i podkarpackim. Alerty mogą wejść w życie od godziny 7.30 w środę do 7.30 w czwartek.
CZWARTEK
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej mogą ostrzegać przed intensywnym deszczem również w czwartek. Alerty mogą zostać wydane w województwie dolnośląskim, gdzie prognozuje się wystąpienie opadów deszczu miejscami o natężeniu umiarkowanym, rzędu od 20 do 35 litrów na metr kwadratowy. Alarmy mogą pojawić się między godziną 7.30 w czwartek a 7.30 w piątek.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia?
Definicja IMGW mówi, że alert pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Czym jest ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia?
Według definicji IMGW stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych.
Czym jest orientacyjna prognoza zagrożeń?
Według definicji IMGW prognoza zawiera orientacyjną informację o możliwości wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych i nie określa dokładnego czasu wystąpienia zjawiska.
Autor: kw / Źródło: tvnmeteo.pl, IMGW
Źródło zdjęcia głównego: SplitShire/Pexels (CC BY 1.0)