Zdjęcie Mgławicy Orła wykonane przez teleskop Hubble'a zapewne zdobi pulpit niejednego komputera. Czas jednak na zmianę. Najnowsza fotografia wykonana przez teleskop Herschela ukazuje piękno tej części kosmosu w nowych, niezwykle bajecznych barwach.
W 1995 roku kosmiczny teleskop Hubble'a wykonał jedno z najbardziej znanych zdjęć obiektów astronomicznych - Mgławicy Orzeł. Fotografia, nazwana "Filarami stworzenia", przedstawia proces tworzenia się nowych gwiazd.
Nowe spojrzenie na kosmicznego orła
Nowe zdjęcie - wykonane przez należący do Europejskiej Agencji Kosmicznej, największy w historii badań kosmosu, teleskop Herschela - przedstawia tę samą mgławicę w długich falach podczerwieni. Rzuca ono nowy obraz na ten zagadkowy obszar formowania się gwiazd.
Widać na nim szerokie pole gazu i pyłu wokół iskrzących się gwiazd. Wykonany obraz pozwala astronomom zobaczyć zupełnie nowe struktury w tym astronomicznym obiekcie.
Fotografia pozwala także na wyszukiwanie młodych gwiazd na znacznie większym niż dotychczasowy obszarze.
Dostrzegalna przez lornetkę
Mgławica Orzeł znajduje się 6,5 tys. lat świetlnych od Ziemi, w Gwiazdozbiorze Węża. Zawiera młodą, "gorącą" gromadę gwiazd NGC6611, otoczoną chmurami kosmicznego pyłu. Efektem tego jest duża liczba tuneli i "wnęk", które mają po kilka lat świetlnych głębokości.
Mgławica jest niedostrzegalna gołym okiem, ale przy dobrych warunkach można ją zaobserwować przez lornetkę.
Autor: ls/rs / Źródło: NASA