Ile kilometrów ma ten maraton?

Ile kilometrów ma ten maraton?
Ile kilometrów ma ten maraton?TVN Meteo / rebelrunners.club

Dlaczego maraton ma taką a nie inną długość? Ile można wypić wina na trasie i pomimo tego (a może dzięki temu) wygrać bieg? Co wspólnego z tym dystansem miała królowa Wielkiej Brytanii? Sprawdźcie to w poniższym tekście.

Spora część tych, którzy przebiegli już swój pierwszy maraton, na pewno będzie wiedzieć, o czym mowa: kilka miesięcy ciężkich i mozolnych przygotowań, hektolitry potu wylane na treningach, w końcu start w tym najważniejszym biegu, kilka godzin wysiłku okupionego bólem, łzy szczęścia na mecie, świadomość bycia maratończykiem, chęć pochwalenia się całemu światu tym niesamowitym wyczynem... i nagle świat pyta, całkowicie deprecjonując znaczenie tego wszystkiego: "a ten maraton, to ile miał kilometrów?"

Na naszej antenie już niedługo zobaczysz nowy program "Ruch i Zdrowie -Witaj w Klubie", którego możesz być częścią. Wystarczy, że podzielisz się z nami tym, jak sport i dieta wpływają na Twoje życie.

Dawno temu w Grecji

Wszystko zaczęło się w okolicach roku 490 p.n.e. To właśnie wtedy potężna armia perska uderzyła na Helladę. Głównym i najważniejszym celem były Ateny. Ateńczycy wiedzieli, że Persowie mogą zagrozić miastu i że walka jest jedyną szansą na ratunek. Rozpoczęto przygotowania do bitwy, która miała odbyć się kilkadziesiąt kilometrów od Aten - pod miejscowością Maraton. Szybko zaczęto poszukiwać wszelkiej pomocy u sojuszników. Posłańcem został Filipides. Lepiej nie można było wybrać - był on znakomitym biegaczem, a także mistrzem olimpijskim.

Filipiddes - jak odnotował Herodot w swojej dziewięcioksięgowej relacji z wojen perskich - już dzień po wyruszeniu stanął przed władzami Sparty, prosząc o przysłanie wsparcia. Ważne jest to, że Ateny i Spartę dzieliło od siebie 230 kilometrów, a posłaniec przez cały czas biegł. Równie ciekawe jest to, że chwilę po tym, kiedy usłyszał, że Spartanie nie będą w stanie pomóc (mogli pojawić się na polu bitwy dopiero siedem dni później), ruszył z tą informacją w drogę powrotną do Aten.

Mogłoby się wydawać, że Ateńczycy stoją na przegranej pozycji - liczebność ich wojsk była wielokrotnie mniejsza niż wojsk przeciwnika. Helleni musieli liczyć sami na siebie. Mieli jednak doskonałego dowódcę. Miltiades sprawił, że Grecy dokonali rzeczy niemalże niemożliwej - w bitwie pod Maratonem roznieśli w pył znacznie silniejsze wojska perskie. Z tą radosną informacją trzeba było udać się do Aten, gdzie oczekiwano na wieści z pola walki. Wiadomo, kto został posłańcem. Filipiddes, pomimo ran odniesionych w walce i zmęczenia nią spowodowanego, przebiegł 37 kilometrów, które dzieliły podmaratońskie pola i stolicę Hellady, wbiegł do miasta i krzycząc "Nenikekamen!" ("Zwyciężyliśmy!") umarł z wycieńczenia.

Pierwsze igrzyska

Ta historia oddziaływała na wyobraźnię ludzi. Człowiekiem, który zdecydował się pokazać, że maraton nie musi być śmiertelnym wysiłkiem, był baron Pierre de Coubertin - założyciel i przewodniczący (w latach 1896-1925) Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Żeby nie pominąć żadnego ważnego faktu, trzeba dodać, że to jeden ze współpracowników barona Michael Breal, najmocniej naciskał na włączenie maratonu do programu I Nowożytnych Igrzysk Olimpijskich w 1896 roku.

Dystans, na jakim biegli zawodnicy, wynosił około 40 kilometrów, czyli był dłuższy od tego, jaki pokonał Filipiddes blisko 2400 lat wcześniej. Pierwszym zwycięzcą biegu maratońskiego został Spiridion Luis. Na co dzień zajmował się rozwożeniem wody. Po zwycięstwie na igrzyskach olimpijskich stał się bohaterem narodowym. Co ciekawe, gdzieś w okolicach 30. kilometra zawodów Luis nieco osłabł. Wszedł wówczas do tawerny w miejscowości Pikiermi, wypił szklankę wina i w ten sposób wzmocniony wrócił na trasę i wygrał bieg.

Wszystko dla królowej

Kolejne igrzyska olimpijskie i kolejne maratony, to biegi na dystansach oscylujących w granicach 38 do 40 kilometrów. Pierwszy raz, kiedy maraton został rozegrany na trasie, która liczyła 42 kilometry i 195 metrów, nastąpił podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 1908 roku. Biegacze mieli wówczas ścigać się na dystansie 25 mil. Okazało się jednak, że rodzina królewska nie będzie mogła z okien pałacu obserwować momentu rozpoczęcia biegu. Dołożono więc jedną milę do długości trasy. Pojawił się jeszcze jeden problem. Ówczesna królowa brytyjska Aleksandra chciała obserwować finisz zawodników ze swojej loży. Nie było wyjścia, należało wykonać rozkaz i całkowity dystans wydłużył się do 26 mil i 385 jardów, co daje 42 kilometry i 195 metrów. Taka długość biegu maratońskiego została zatwierdzona w maju 1921 roku przez Międzynarodową Federację Lekkiej Atletyki.

Kluczowe pytanie

- Większość osób, które nie biegają, pewnie nawet dokładnie nie wie, ile wynosi dystans maratonu. Podobnie jest z innymi dystansami i dyscyplinami. Nie wiedzą czym jest półmaraton, czy ile ma pełen dystans ironmana, więc zwyczajnie pytają - mówi Paweł, maratończyk z Warszawy.

Biegacz, chcący aby nazywać go Wu, który na jednym z portali społecznościowych prowadzi biegowy fanpage, traktujący o tym, co denerwuje biegaczy mówi, że sam był autorem pytania o to, ile kilometrów miał maraton. Jak powiedział, to było kluczowe zdarzenie w jego życiu.

- Po raz pierwszy usłyszałem to pytanie kiedy... sam je wypowiedziałem, obnażając swoją ignorancję. Siedzieliśmy we trzech przy piwie, w słoneczku, kiedy obok przeleciało stado biegaczy, prowokując rozmowę na ten temat - opowiada Wu. - Niewiedza spowodowała frustrację. Frustracja spowodowała, że zacząłem biegać oraz, wraz z koleżanką, pisać o podobnych nam frustratach biegowych. Z czasem pytanie to zagościło jako motyw przewodni na koszulkach biegowych, które robimy. Pytanie "na ile kilometrów ten maraton" wywróciło moje życie do góry nogami - kończy Wu.

Tylko maraton jest maratonem

Ustalmy więc fakty. Maraton jest rozgrywany tylko na jednym, ściśle określonym dytansie i żaden inny bieg nie może być maratonem nazywany. Bieg na pięć kilometrów jest biegiem na pięć kilometrów. Bieg na dziesięć kilometrów nigdy nie będzie maratonem na dziesięć kilometrów (co ciekawe bieg na pięć czy dziesięć kilometrów nie jest tym samym, co bieg na pięć czy dziesięć tysięcy metrów). Półmaraton, czyli 21 kilometrów i 97 metrów, to tylko i wyłącznie półmaraton. Tylko maraton jest maratonem i ma zawsze 42,195 m.

Biegacze na mecie Maratonu Warszawskiego w 2014 roku
Biegacze na mecie Maratonu Warszawskiego w 2014 rokuyoutube.com/powazny

Autor: Marcin Kargol

Źródło zdjęcia głównego: TVN Meteo / rebelrunners.club

Pozostałe wiadomości

Niebezpieczne zdarzenie w Rybniku (woj. śląskie). Miejski autobus wypadł z drogi. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Kierowca został ukarany mandatem. Od wczoraj kierowcy na Śląsku zmagają się z jazdą w trudnych warunkach, na ulicach jest ślisko z powodu zalegającego śniegu i błota pośniegowego. Dzisiaj sytuacja może się pogorszyć, bo synoptycy zapowiadają kolejne opady i silny wiatr.

Zaśnieżone drogi i autobus w rowie. Zimowa noc i poranek na Śląsku

Zaśnieżone drogi i autobus w rowie. Zimowa noc i poranek na Śląsku

Źródło:
tvn24.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem, którego porywy mogą sięgać nawet 95 km/h. Żółte i pomarańczowe alarmy zostały wydane dla północnych i centralnych regionów kraju. Jednocześnie nadal obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem, które obejmują niemal całą Polskę.

Na drogach jest ślisko, pojawią się wichury. Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW

Na drogach jest ślisko, pojawią się wichury. Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. Piątek 03.01 upłynie z przelotnymi opadami w całym kraju. W górach i nad morzem może spaść kilka centymetrów śniegu. Będzie chłodniej niż w ostatnich dniach.

Pogoda na dziś - piątek 03.01. Może spaść kilka centymetrów śniegu

Pogoda na dziś - piątek 03.01. Może spaść kilka centymetrów śniegu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Najbliższe dni przyniosą spektakularne zjawiska na niebie. Już dziś w nocy będziemy mogli oglądać przelatujące nad naszymi głowami Kwadrantydy - pierwszy rój meteorów w tym roku. Z kolei wieczorem w sobotę dojdzie do zakrycia Saturna przez Księżyc.

Przed nami dwa spektakularne zjawiska

Przed nami dwa spektakularne zjawiska

Źródło:
"Z głową w gwiazdach", nocneniebo.pl

Ten rok zaczyna się w Polsce dynamiczną pogodą. W wielu miejscach silnie wieje, a na północy kraju pojawiły się nawet burze. W nocy i w piątek także może zagrzmieć.

Błyskało się i grzmiało. Mogą nas czekać kolejne zimowe burze

Błyskało się i grzmiało. Mogą nas czekać kolejne zimowe burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pierwszy weekend stycznia przyniesie zmianę pogody na zimową. Jeszcze w tym tygodniu czekają nas przelotne opady śniegu i duży spadek temperatury nocami. Do tego cały czas będzie porywiście wiać, a w części kraju niewykluczone, że zagrzmi.

Widać śnieg i mróz. Synoptyk ostrzega przed "serią niebezpiecznych zjawisk"

Widać śnieg i mróz. Synoptyk ostrzega przed "serią niebezpiecznych zjawisk"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wyjątkowo zimne powietrze ma objąć znaczną część Stanów Zjednoczonych w weekend i na początku następnego tygodnia - informuje CNN. Temperatura spadnie znacząco poniżej normy, a mróz dotknie prawdopodobnie nawet obszary nad Zatoką Meksykańską.

Przed nimi "brutalne natarcie mrozu"

Przed nimi "brutalne natarcie mrozu"

Źródło:
CNN

Prawie 200 śladów dinozaurów odkryto tego lata w kamieniołomach w hrabstwie Oxfordshire w południowo-wschodniej Anglii - poinformowali w czwartek naukowcy. Jest to największe stanowisko tego typu znalezione w Wielkiej Brytanii. Badacze nie są pewni, co pomogło zachować ślady w skamieniałym błocie.

Dobrze zachowane ślady dinozaurów. "Można cofnąć się w czasie"

Dobrze zachowane ślady dinozaurów. "Można cofnąć się w czasie"

Źródło:
PAP, BBC

Setki osób musiały opuścić domy w północno-zachodniej części Anglii. Po ulewnych opadach deszczu doszło do rozległych podtopień. Drogi, posesje i pola są pod wodą.

Ulewy w Anglii. Setki ewakuowanych

Ulewy w Anglii. Setki ewakuowanych

Źródło:
BBC, Reuters

Zdjęcie "Skarby Oriona nad Królową Beskidów" zostało wybrane zdjęciem dnia przez NASA. Autorem niezwykłej fotografii jest Włodzimierz Bubak, który na co dzień jest nauczycielem w jednej ze szkół technicznych w Jaworznie.

Zrobił zdjęcie wschodu Oriona nad Babią Górą, wyróżniła go NASA

Zrobił zdjęcie wschodu Oriona nad Babią Górą, wyróżniła go NASA

Źródło:
PAP, Trzeci Plan

Ważący ponad 500 kilogramów metalowy pierścień spadł z nieba na kenijską wioskę Mukuku w hrabstwie Makueni. Wydarzeniu towarzyszył olbrzymi huk, który był słyszalny z odległości 50 kilometrów. Kenijska Agencja Kosmiczna przekazała, że tajemniczy obiekt był najprawdopodobniej fragmentem rakiety kosmicznej, który nie spłonął w ziemskiej atmosferze.

Z nieba spadł metalowy pierścień o średnicy 2,5 metra

Z nieba spadł metalowy pierścień o średnicy 2,5 metra

Źródło:
PAP, KSA

Turyści spędzający czas w Tatrach mierzą się dziś z trudnymi warunkami pogodowymi. Głównym zagrożeniem jest silny wiatr, który w porywach przekracza 100 km/h. Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego apelują o ostrożność.

"Bezpiecznie nie jest". Bardzo silnie wieje w Tatrach

"Bezpiecznie nie jest". Bardzo silnie wieje w Tatrach

Źródło:
TVN24, TPN

Pierwsze dni 2025 roku przyniosły niezwykłe spektakle na niebie w postaci zorzy polarnej. Zjawisko było widoczne zarówno w nocy z wtorku na środę, jak i ze środy na czwartek. Kolorowe smugi na niebie oglądali mieszkańcy wielu regionów Polski.

Zorza polarna nad Polską

Zorza polarna nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt24

Dwóch mężczyzn z Teksasu może mówić o niesamowitym szczęściu. Przetrwali znalezienie się w samym środku tornada, gdy łowili ryby na łódce. Moment uderzenia żywiołu udało się nagrać.

"Nie powinienem tu być". Dramatyczne nagranie

"Nie powinienem tu być". Dramatyczne nagranie

Źródło:
CNN, KKTV, tvnmeteo.pl

Starty polskich satelitów, zaskakujące odkrycia zwierząt sprzed setek milionów lat i archeologiczne znaleziska, które mogą zmienić dotychczasowe ustalenia naukowców. Oto jedne z najważniejszych wydarzeń w polskiej nauce w 2024 roku.

"Przełomowe wydarzenie w historii polskiej nauki", szczątki pierwszych Słowian i zwierzęta sprzed milionów lat

"Przełomowe wydarzenie w historii polskiej nauki", szczątki pierwszych Słowian i zwierzęta sprzed milionów lat

Źródło:
PAP

Rok 2024 prawdopodobnie przejdzie do historii jako najcieplejszy na świecie. - Pozostaje oczywiście pytanie jak długo. Wszystko wskazuje na to, że ten rekord szybko zostanie pobity - powiedział Bogdan Chojnicki, profesor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

"To zmienia rzeczywistość na całym globie"

"To zmienia rzeczywistość na całym globie"

Źródło:
PAP

Wzrost średniej globalnej temperatury nasila gwałtowne zjawiska pogodowe. Wrześniowa powódź na południowym zachodzie Polski, a także susza hydrologiczna to nowa rzeczywistość, z którą musimy się mierzyć.

"Powódź w Polsce była symptomem zmieniającego się świata"

"Powódź w Polsce była symptomem zmieniającego się świata"

Źródło:
PAP

Ekstremalne fale upałów, rekordowe opady deszczu, niszczycielskie susze. W 2024 roku mieliśmy wiele okazji do zaobserwowania wpływu zmian klimatycznych na środowisko i ludzkie życie. Skutki ocieplającego się klimatu odczuli zarówno mieszkańcy bliskich nam regionów, jak i odległych zakątków świata.

Ofiary śmiertelne, ogień, ogromne opady, rekordowe susze. Katastrofy naturalne w 2024 roku

Ofiary śmiertelne, ogień, ogromne opady, rekordowe susze. Katastrofy naturalne w 2024 roku

Źródło:
tvnmeteo.pl, Reuters, World Weather Attribution

Dwóch mężczyzn zostało znalezionych martwych w lesie w stanie Waszyngton podczas polowania na Wielką Stopę w USA. Poszukiwacze legendarnego stworzenia wybrali się do lasu przed Wigilią, a gdy nie wrócili do domu pierwszego dnia świąt, ich rodziny zaalarmowały policję. Akcja ratunkowa trwała trzy dni.

Szukali Wielkiej Stopy, zostali znalezieni martwi

Szukali Wielkiej Stopy, zostali znalezieni martwi

Źródło:
BBC, NPR, Skamania County Sheriff's Office

Ten rok zapisze się na kartach historii za sprawą katastrofalnej powodzi, która dotknęła południowo-zachodnią Polskę. W wyniku kilkudniowych i intensywnych opadów deszczu spowodowanych niżem genueńskim wylały rzeki w dorzeczu Odry. W 2024 roku zdarzały się także niezapomniane chwile, jak majowa zorza polarna czy kometa C/2023 A3.

Warszawa cieplejsza od Madrytu, wielka woda, zimowy krajobraz w środku lata

Warszawa cieplejsza od Madrytu, wielka woda, zimowy krajobraz w środku lata

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Kilka osób zostało rannych po tym, jak w brazylijskim mieście Barueri w obszarze metropolitalnym Sao Paulo zawalił się dach supermarketu. Doszło do tego po intensywnych opadach gradu.

Od gradu zawalił się dach supermarketu

Od gradu zawalił się dach supermarketu

Źródło:
Reuters, CNN Brasil

W kończącym się roku we Włoszech odnotowano ponad 350 ekstremalnych zjawisk pogodowych. To, jak zaznaczyli eksperci, sześć razy więcej niż dziesięć lat temu, co jest wyraźnym potwierdzeniem zmian klimatu i ich skutków.

351 ekstremalnych zjawisk. Najgorzej na północy

351 ekstremalnych zjawisk. Najgorzej na północy

Źródło:
PAP

Premier Francji Francois Bayrou przedstawił plan odbudowy Majotty po przejściu niszczycielskiego cyklonu Chido. Przed końcem stycznia do każdego domu na wyspach mają wrócić dostawy prądu. Jak powiedział szef rządu, pełna odbudowa infrastruktury może potrwać nawet dwa lata.

Bez prądu spędzą jeszcze miesiąc, odbudowa potrwa całe lata

Bez prądu spędzą jeszcze miesiąc, odbudowa potrwa całe lata

Źródło:
Reuters, PAP, Le Monde

Rekin zaatakował dwóch turystów w egipskim kurorcie Marsa Alam. Jeden z nich zmarł - podało w niedzielę tamtejsze ministerstwo środowiska. Obydwaj turyści byli najprawdopodobniej narodowości włoskiej.

Atak rekina w egipskim kurorcie. Jeden turysta zginął, drugi ranny

Atak rekina w egipskim kurorcie. Jeden turysta zginął, drugi ranny

Źródło:
Reuters, PAP

Wysokie fale od kilku dni nawiedzają Peru. W 91 portach wprowadzono zakaz wypływania na morze. Wzburzona woda zatapiała łodzie rybackie i uszkadzała falochrony.

Fale zatapiały łodzie, uszkadzały falochrony. Zamknięto porty

Fale zatapiały łodzie, uszkadzały falochrony. Zamknięto porty

Źródło:
Reuters