Ile kilometrów ma ten maraton?

Ile kilometrów ma ten maraton?
Ile kilometrów ma ten maraton?TVN Meteo / rebelrunners.club

Dlaczego maraton ma taką a nie inną długość? Ile można wypić wina na trasie i pomimo tego (a może dzięki temu) wygrać bieg? Co wspólnego z tym dystansem miała królowa Wielkiej Brytanii? Sprawdźcie to w poniższym tekście.

Spora część tych, którzy przebiegli już swój pierwszy maraton, na pewno będzie wiedzieć, o czym mowa: kilka miesięcy ciężkich i mozolnych przygotowań, hektolitry potu wylane na treningach, w końcu start w tym najważniejszym biegu, kilka godzin wysiłku okupionego bólem, łzy szczęścia na mecie, świadomość bycia maratończykiem, chęć pochwalenia się całemu światu tym niesamowitym wyczynem... i nagle świat pyta, całkowicie deprecjonując znaczenie tego wszystkiego: "a ten maraton, to ile miał kilometrów?"

Na naszej antenie już niedługo zobaczysz nowy program "Ruch i Zdrowie -Witaj w Klubie", którego możesz być częścią. Wystarczy, że podzielisz się z nami tym, jak sport i dieta wpływają na Twoje życie.

Dawno temu w Grecji

Wszystko zaczęło się w okolicach roku 490 p.n.e. To właśnie wtedy potężna armia perska uderzyła na Helladę. Głównym i najważniejszym celem były Ateny. Ateńczycy wiedzieli, że Persowie mogą zagrozić miastu i że walka jest jedyną szansą na ratunek. Rozpoczęto przygotowania do bitwy, która miała odbyć się kilkadziesiąt kilometrów od Aten - pod miejscowością Maraton. Szybko zaczęto poszukiwać wszelkiej pomocy u sojuszników. Posłańcem został Filipides. Lepiej nie można było wybrać - był on znakomitym biegaczem, a także mistrzem olimpijskim.

Filipiddes - jak odnotował Herodot w swojej dziewięcioksięgowej relacji z wojen perskich - już dzień po wyruszeniu stanął przed władzami Sparty, prosząc o przysłanie wsparcia. Ważne jest to, że Ateny i Spartę dzieliło od siebie 230 kilometrów, a posłaniec przez cały czas biegł. Równie ciekawe jest to, że chwilę po tym, kiedy usłyszał, że Spartanie nie będą w stanie pomóc (mogli pojawić się na polu bitwy dopiero siedem dni później), ruszył z tą informacją w drogę powrotną do Aten.

Mogłoby się wydawać, że Ateńczycy stoją na przegranej pozycji - liczebność ich wojsk była wielokrotnie mniejsza niż wojsk przeciwnika. Helleni musieli liczyć sami na siebie. Mieli jednak doskonałego dowódcę. Miltiades sprawił, że Grecy dokonali rzeczy niemalże niemożliwej - w bitwie pod Maratonem roznieśli w pył znacznie silniejsze wojska perskie. Z tą radosną informacją trzeba było udać się do Aten, gdzie oczekiwano na wieści z pola walki. Wiadomo, kto został posłańcem. Filipiddes, pomimo ran odniesionych w walce i zmęczenia nią spowodowanego, przebiegł 37 kilometrów, które dzieliły podmaratońskie pola i stolicę Hellady, wbiegł do miasta i krzycząc "Nenikekamen!" ("Zwyciężyliśmy!") umarł z wycieńczenia.

Pierwsze igrzyska

Ta historia oddziaływała na wyobraźnię ludzi. Człowiekiem, który zdecydował się pokazać, że maraton nie musi być śmiertelnym wysiłkiem, był baron Pierre de Coubertin - założyciel i przewodniczący (w latach 1896-1925) Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Żeby nie pominąć żadnego ważnego faktu, trzeba dodać, że to jeden ze współpracowników barona Michael Breal, najmocniej naciskał na włączenie maratonu do programu I Nowożytnych Igrzysk Olimpijskich w 1896 roku.

Dystans, na jakim biegli zawodnicy, wynosił około 40 kilometrów, czyli był dłuższy od tego, jaki pokonał Filipiddes blisko 2400 lat wcześniej. Pierwszym zwycięzcą biegu maratońskiego został Spiridion Luis. Na co dzień zajmował się rozwożeniem wody. Po zwycięstwie na igrzyskach olimpijskich stał się bohaterem narodowym. Co ciekawe, gdzieś w okolicach 30. kilometra zawodów Luis nieco osłabł. Wszedł wówczas do tawerny w miejscowości Pikiermi, wypił szklankę wina i w ten sposób wzmocniony wrócił na trasę i wygrał bieg.

Wszystko dla królowej

Kolejne igrzyska olimpijskie i kolejne maratony, to biegi na dystansach oscylujących w granicach 38 do 40 kilometrów. Pierwszy raz, kiedy maraton został rozegrany na trasie, która liczyła 42 kilometry i 195 metrów, nastąpił podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 1908 roku. Biegacze mieli wówczas ścigać się na dystansie 25 mil. Okazało się jednak, że rodzina królewska nie będzie mogła z okien pałacu obserwować momentu rozpoczęcia biegu. Dołożono więc jedną milę do długości trasy. Pojawił się jeszcze jeden problem. Ówczesna królowa brytyjska Aleksandra chciała obserwować finisz zawodników ze swojej loży. Nie było wyjścia, należało wykonać rozkaz i całkowity dystans wydłużył się do 26 mil i 385 jardów, co daje 42 kilometry i 195 metrów. Taka długość biegu maratońskiego została zatwierdzona w maju 1921 roku przez Międzynarodową Federację Lekkiej Atletyki.

Kluczowe pytanie

- Większość osób, które nie biegają, pewnie nawet dokładnie nie wie, ile wynosi dystans maratonu. Podobnie jest z innymi dystansami i dyscyplinami. Nie wiedzą czym jest półmaraton, czy ile ma pełen dystans ironmana, więc zwyczajnie pytają - mówi Paweł, maratończyk z Warszawy.

Biegacz, chcący aby nazywać go Wu, który na jednym z portali społecznościowych prowadzi biegowy fanpage, traktujący o tym, co denerwuje biegaczy mówi, że sam był autorem pytania o to, ile kilometrów miał maraton. Jak powiedział, to było kluczowe zdarzenie w jego życiu.

- Po raz pierwszy usłyszałem to pytanie kiedy... sam je wypowiedziałem, obnażając swoją ignorancję. Siedzieliśmy we trzech przy piwie, w słoneczku, kiedy obok przeleciało stado biegaczy, prowokując rozmowę na ten temat - opowiada Wu. - Niewiedza spowodowała frustrację. Frustracja spowodowała, że zacząłem biegać oraz, wraz z koleżanką, pisać o podobnych nam frustratach biegowych. Z czasem pytanie to zagościło jako motyw przewodni na koszulkach biegowych, które robimy. Pytanie "na ile kilometrów ten maraton" wywróciło moje życie do góry nogami - kończy Wu.

Tylko maraton jest maratonem

Ustalmy więc fakty. Maraton jest rozgrywany tylko na jednym, ściśle określonym dytansie i żaden inny bieg nie może być maratonem nazywany. Bieg na pięć kilometrów jest biegiem na pięć kilometrów. Bieg na dziesięć kilometrów nigdy nie będzie maratonem na dziesięć kilometrów (co ciekawe bieg na pięć czy dziesięć kilometrów nie jest tym samym, co bieg na pięć czy dziesięć tysięcy metrów). Półmaraton, czyli 21 kilometrów i 97 metrów, to tylko i wyłącznie półmaraton. Tylko maraton jest maratonem i ma zawsze 42,195 m.

Biegacze na mecie Maratonu Warszawskiego w 2014 roku
Biegacze na mecie Maratonu Warszawskiego w 2014 rokuyoutube.com/powazny

Autor: Marcin Kargol

Źródło zdjęcia głównego: TVN Meteo / rebelrunners.club

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W piątek 3.05 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Słychać pierwsze grzmoty

Gdzie jest burza? Słychać pierwsze grzmoty

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na pogodę w czasie długiego majowego weekendu w Polsce nie możemy narzekać. Po nim jednak czeka nas zmiana. Jak mówił na antenie TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, temperatura zacznie spadać, a nocami w połowie przyszłego tygodnia niewykluczone są nawet przygruntowe przymrozki.

Zimni ogrodnicy przyjdą wcześniej

Zimni ogrodnicy przyjdą wcześniej

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W czwartek późnym wieczorem na niebie nad Polską można było zobaczyć nietypowe zjawisko. Była to rozległa, jasna chmura, kierująca się na północ. Jej zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Pojawiły się pytania na temat tego, co mogło być przyczyną tego widoku.

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Kenia w ostatnim czasie zmaga się z katastrofalnymi powodziami. W czwartek z narodowego rezerwatu przyrody Masai Mara ewakuowano turystów. Konsekwencje gwałtownej pogody odczuwalne są jednak w całym kraju - z powodu braku prądu zapanowały ciemności. Do tej pory żywioł doprowadził do śmierci blisko 200 osób.

"Ludzie przeskakiwali przez krokodyle"

"Ludzie przeskakiwali przez krokodyle"

Źródło:
Reuters, PAP

Za kierowcą z miasta Turkey w amerykańskim stanie Teksas chwila, której nie zapomni do końca życia. Mężczyzna stanął oko w oko z przechodzącym tornadem, a spotkanie to zostało uwiecznione na nagraniu.

Był w aucie, kiedy tornado przeszło tuż przed nim

Był w aucie, kiedy tornado przeszło tuż przed nim

Źródło:
ENEX, thenationaldesk.com

Ostrzeżenia IMGW w części kraju. Synoptycy ostrzegają przed burzami. Zjawiskom mogą towarzyszyć dość intensywne opady deszczu oraz porywisty wiatr. Jak wynika z prognozy zagrożeń, niebezpieczna pogoda spodziewana jest także w kolejnych dniach, już w znacznej większości kraju.

Uwaga, IMGW ostrzega przed burzami. Gdzie zrobi się groźnie

Uwaga, IMGW ostrzega przed burzami. Gdzie zrobi się groźnie

Źródło:
IMGW

Pogoda na majówkę. Długi weekend na razie cieszy słoneczną i bardzo ciepłą, a nawet gorącą aurą. Niestety w piątek w pogodzie zaczną się zmiany. Będzie coraz częściej padać i pojawią się burze. Ponadto na początku następnego tygodnia się ochłodzi. Sprawdź najnowszą prognozę pogody.

Pogoda na majówkę 2024. Nadchodzi zmiana pogody. Miejscami zrobi się niebezpiecznie

Pogoda na majówkę 2024. Nadchodzi zmiana pogody. Miejscami zrobi się niebezpiecznie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Piątek 03.05 przyniesie zmiany. W niektórych regionach kraju mocno się zachmurzy, spadnie deszcz i zagrzmi. Nadal będzie bardzo ciepło. Temperatura w centrum Polski dojdzie nawet do 26 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - piątek 03.05. Deszcz i burze w części kraju

Pogoda na dziś - piątek 03.05. Deszcz i burze w części kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Bieszczadach, między szczytami Obnoga a Krzemień, w czwartek wybuchł pożar. Z ogniem walczyło prawie 100 osób, zarówno z ziemi, jak i z powietrza. W akcji brał udział śmigłowiec Straży Granicznej.

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Jeszcze tylko w piątek narciarze będą mogli jeździć za szczytu Kasprowego Wierchu do Kotła Gąsienicowego w Tatarach - informują Polskie Koleje Linowe. Wyciąg miał być czynny do niedzieli, ale z powodu pogody śniegu nie uda się utrzymać na trasie.

Ostatnia szansa na narty na Kasprowym Wierchu

Ostatnia szansa na narty na Kasprowym Wierchu

Źródło:
PAP

Lawina błotna zeszła na dom w miejscowości Courmelles na północy Francji. Zginęła 57-letnia kobieta, a jej mąż został ranny.

Ziemia osunęła się na dom, nie żyje kobieta

Ziemia osunęła się na dom, nie żyje kobieta

Źródło:
ENEX

W lagunie w rejonie gmin Obidos i Caldas da Rainha na zachodzie Portugalii zauważono co najmniej dwa rekiny. Władze ostrzegły przed korzystaniem z lokalnych kąpielisk.

Alarm w Portugalii. Rekiny wpłynęły do laguny

Alarm w Portugalii. Rekiny wpłynęły do laguny

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Obfite opady deszczu i powodzie nawiedziły stan Rio Grande do Sul w Brazylii. Spowodowały, że poziom wody w rzekach gwałtownie wzrósł. To, jak niebezpieczna jest aura, widać na nagraniu z miasta Santa Tereza.

Burmistrzyni wygłaszała apel, nagle za jej plecami woda porwała most. Nagranie

Burmistrzyni wygłaszała apel, nagle za jej plecami woda porwała most. Nagranie

Źródło:
ENEX, soumaisnoticias.com, lorena.r7.com

Ulewne opady deszczu zalały stolicę Turcji Ankarę. W mieście pod wodą znalazły się drogi - przekazał w czwartek turecki portal Daily Sabah.

Deszcz podtopił stolicę Turcji

Deszcz podtopił stolicę Turcji

Źródło:
PAP, dailysabah.com/

Ciepła, słoneczna aura sprawia, że więcej czasu wolnego spędzamy w parkach, lasach i na łąkach. W miejscach tych roi się od kleszczy, które są groźne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Właściciele czworonogów powinni pamiętać o tym, że kleszcze występują właściwie wszędzie i są groźne przez cały rok.

Mogą czyhać na każdym trawniku. Uważajcie na swoje psy i koty

Mogą czyhać na każdym trawniku. Uważajcie na swoje psy i koty

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Bilans ofiar śmiertelnych zawalenia się fragmentu autostrady w prowincji Guangdong na południu Chin wzrósł do 48 - przekazały w czwartek chińskie media, powołując się na komunikat lokalnych władz.

Samochody spadały ze zbocza. Wzrósł bilans ofiar zawalenia się autostrady

Samochody spadały ze zbocza. Wzrósł bilans ofiar zawalenia się autostrady

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, China Daily, BBC, AP, BBC

Sezon pożarowy w Grecji rozpoczął się najwcześniej w historii. Jest to spowodowane wysoką temperaturą powietrza i skąpymi opadami. W tym roku władze planują podwoić do około 1300 liczbę strażaków w wyspecjalizowanych jednostkach gaszących pożary.

Grecy szykują się na bardzo trudne lato

Grecy szykują się na bardzo trudne lato

Źródło:
Reuters, PAP

Nieco ponad dwa tygodnie po gwałtownej burzy, która nawiedziła Zjednoczone Emiraty Arabskie, w kraju znowu mocno pada deszcz. Na lotnisku w Dubaju występują utrudnienia.

W Dubaju znowu mocno pada. Apel do podróżujących na lotnisko

W Dubaju znowu mocno pada. Apel do podróżujących na lotnisko

Źródło:
Reuters

Tornado przeszło we wtorek nad stanem Kansas. Żywioł przyczynił się do śmierci co najmniej jednej osoby i zniszczył co najmniej 22 domy. To kolejna trąba powietrzna, jaka nawiedziła centralne Stany Zjednoczone w ciągu ostatnich dni.

Tornado "porwało północną połowę miasta"

Tornado "porwało północną połowę miasta"

Źródło:
CNN, 13 WIBW

Zbliża się szczyt eta Akwarydów, roju meteorów związanych z kometą Halleya. Chociaż te spadające gwiazdy najłatwiej zaobserwować na półkuli południowej, w tym roku warto zerknąć w niebo także w Polsce - astronomowie przewidują, że tegoroczny deszcz może być najsilniejszy od początku wieku.

Już w weekend wyjątkowa noc spadających gwiazd

Już w weekend wyjątkowa noc spadających gwiazd

Źródło:
The Conversation, earthsky.org, PAP, tvnmeteo.pl

Ile godzin trwał najdłuższy w historii maraton grillowania? Ile ważyła największa porcja przygotowanego naraz mięsa wołowego, a ile mierzyła najdłuższa wegetariańska kiełbaska świata? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących grilla znajdziecie w poniższym artykule.

10 grillowych rekordów z całego świata

10 grillowych rekordów z całego świata

Źródło:
Guinness World Records

Turysta kopnął bizona w Parku Narodowym Yellowstone. Władze parku przekazały, że mężczyzna zaczął zaczepiać stado zwierząt, będąc pod wpływem alkoholu. Jak się okazało, w spotkaniu z bizonem turysta odniósł lekkie obrażenia.

Turysta kopnął bizona. Zwierzę nie pozostało dłużne

Turysta kopnął bizona. Zwierzę nie pozostało dłużne

Źródło:
CNN, National Park Service

Trwa ewakuacja setek mieszkańców indonezyjskiej wyspy Tagulandang po tym, jak we wtorek doszło do kolejnego wybuchu wulkanu Ruang. Władze obawiają się, że materiał wulkaniczny wpadający do oceanu może wywołać tsunami. Erupcja ma wpływ na ruch lotniczy w regionie.

Muszą uciekać z wyspy po wybuchu wulkanu. Z obawy przed tsunami

Muszą uciekać z wyspy po wybuchu wulkanu. Z obawy przed tsunami

Źródło:
Reuters

Majówka wielu z nas kojarzy się z grillowaniem na łonie natury z rodziną i bliskimi. Jak przestrzega jednak doktor Aleksandra Szymańska, specjalistka chorób wewnętrznych ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach, grillowanie tłustych mięs i kiełbas nie jest zdrową formą przygotowywania jedzenia. Są pewne grupy osób, które powinny takich potraw unikać.

Kto powinien unikać potraw z grilla?

Kto powinien unikać potraw z grilla?

Źródło:
PAP

W Afganistanie w prowincji Wardak w ostatnich dniach spadł śnieg. Opady nawiedziły ten region w porze kwitnienia drzew owocowych, przynosząc ogromne straty blisko dwóm tysiącom rodzin.

"Nigdy nie widzieliśmy takich opadów śniegu o tej porze roku"

"Nigdy nie widzieliśmy takich opadów śniegu o tej porze roku"

Źródło:
Reuters

Pogoda w górach zawsze wymaga szczególnej ostrożności. Dobitnie pokazuje to nagranie schodzącej lawiny w rejonie Czarnego Stawu, przed którą uciekał turysta. W Tatrach wciąż obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Lawina goniła turystę pod Rysami. Nagranie

Lawina goniła turystę pod Rysami. Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl

W środę, 1 maja, rozpoczyna się długi weekend majowy. Warto w wolne dni pamiętać o kilku zagrożeniach, które na nas czyhają na łonie natury. W lasach i parkach roi się od kleszczy, które mogą przenosić miedzy innymi groźną dla człowieka boreliozę. W bieszczadzkich lasach można natknąć się zaś na niedźwiedzie, a w Tatrach - na żmije.

Spędzasz majówkę na łonie natury? Sprawdź, na co należy uważać

Spędzasz majówkę na łonie natury? Sprawdź, na co należy uważać

Źródło:
tvnmeteo.pl, GIS

Obserwacje naukowe prowadzone przy pomocy Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zostały wstrzymane. Jak podała NASA, powodem jest usterka żyroskopu.

Teleskop Hubble’a ma problem. Wstrzymano obserwacje

Teleskop Hubble’a ma problem. Wstrzymano obserwacje

Źródło:
NASA, PAP

Trzech tajkonautów wróciło we wtorek na Ziemię. Tym samym zakończyła się ich sześciomiesięczna misja na chińskiej stacji kosmicznej Tiangong. - Jestem dumny z mojej ojczyzny - powiedział Tang Hongbo, jeden z tajkonautów.

Półroczna misja dobiegła końca. Tajkonauci wrócili na Ziemię

Półroczna misja dobiegła końca. Tajkonauci wrócili na Ziemię

Źródło:
Reuters, PAP, AP