Ile kilometrów ma ten maraton?

Ile kilometrów ma ten maraton?
Ile kilometrów ma ten maraton?TVN Meteo / rebelrunners.club

Dlaczego maraton ma taką a nie inną długość? Ile można wypić wina na trasie i pomimo tego (a może dzięki temu) wygrać bieg? Co wspólnego z tym dystansem miała królowa Wielkiej Brytanii? Sprawdźcie to w poniższym tekście.

Spora część tych, którzy przebiegli już swój pierwszy maraton, na pewno będzie wiedzieć, o czym mowa: kilka miesięcy ciężkich i mozolnych przygotowań, hektolitry potu wylane na treningach, w końcu start w tym najważniejszym biegu, kilka godzin wysiłku okupionego bólem, łzy szczęścia na mecie, świadomość bycia maratończykiem, chęć pochwalenia się całemu światu tym niesamowitym wyczynem... i nagle świat pyta, całkowicie deprecjonując znaczenie tego wszystkiego: "a ten maraton, to ile miał kilometrów?"

Na naszej antenie już niedługo zobaczysz nowy program "Ruch i Zdrowie -Witaj w Klubie", którego możesz być częścią. Wystarczy, że podzielisz się z nami tym, jak sport i dieta wpływają na Twoje życie.

Dawno temu w Grecji

Wszystko zaczęło się w okolicach roku 490 p.n.e. To właśnie wtedy potężna armia perska uderzyła na Helladę. Głównym i najważniejszym celem były Ateny. Ateńczycy wiedzieli, że Persowie mogą zagrozić miastu i że walka jest jedyną szansą na ratunek. Rozpoczęto przygotowania do bitwy, która miała odbyć się kilkadziesiąt kilometrów od Aten - pod miejscowością Maraton. Szybko zaczęto poszukiwać wszelkiej pomocy u sojuszników. Posłańcem został Filipides. Lepiej nie można było wybrać - był on znakomitym biegaczem, a także mistrzem olimpijskim.

Filipiddes - jak odnotował Herodot w swojej dziewięcioksięgowej relacji z wojen perskich - już dzień po wyruszeniu stanął przed władzami Sparty, prosząc o przysłanie wsparcia. Ważne jest to, że Ateny i Spartę dzieliło od siebie 230 kilometrów, a posłaniec przez cały czas biegł. Równie ciekawe jest to, że chwilę po tym, kiedy usłyszał, że Spartanie nie będą w stanie pomóc (mogli pojawić się na polu bitwy dopiero siedem dni później), ruszył z tą informacją w drogę powrotną do Aten.

Mogłoby się wydawać, że Ateńczycy stoją na przegranej pozycji - liczebność ich wojsk była wielokrotnie mniejsza niż wojsk przeciwnika. Helleni musieli liczyć sami na siebie. Mieli jednak doskonałego dowódcę. Miltiades sprawił, że Grecy dokonali rzeczy niemalże niemożliwej - w bitwie pod Maratonem roznieśli w pył znacznie silniejsze wojska perskie. Z tą radosną informacją trzeba było udać się do Aten, gdzie oczekiwano na wieści z pola walki. Wiadomo, kto został posłańcem. Filipiddes, pomimo ran odniesionych w walce i zmęczenia nią spowodowanego, przebiegł 37 kilometrów, które dzieliły podmaratońskie pola i stolicę Hellady, wbiegł do miasta i krzycząc "Nenikekamen!" ("Zwyciężyliśmy!") umarł z wycieńczenia.

Pierwsze igrzyska

Ta historia oddziaływała na wyobraźnię ludzi. Człowiekiem, który zdecydował się pokazać, że maraton nie musi być śmiertelnym wysiłkiem, był baron Pierre de Coubertin - założyciel i przewodniczący (w latach 1896-1925) Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Żeby nie pominąć żadnego ważnego faktu, trzeba dodać, że to jeden ze współpracowników barona Michael Breal, najmocniej naciskał na włączenie maratonu do programu I Nowożytnych Igrzysk Olimpijskich w 1896 roku.

Dystans, na jakim biegli zawodnicy, wynosił około 40 kilometrów, czyli był dłuższy od tego, jaki pokonał Filipiddes blisko 2400 lat wcześniej. Pierwszym zwycięzcą biegu maratońskiego został Spiridion Luis. Na co dzień zajmował się rozwożeniem wody. Po zwycięstwie na igrzyskach olimpijskich stał się bohaterem narodowym. Co ciekawe, gdzieś w okolicach 30. kilometra zawodów Luis nieco osłabł. Wszedł wówczas do tawerny w miejscowości Pikiermi, wypił szklankę wina i w ten sposób wzmocniony wrócił na trasę i wygrał bieg.

Wszystko dla królowej

Kolejne igrzyska olimpijskie i kolejne maratony, to biegi na dystansach oscylujących w granicach 38 do 40 kilometrów. Pierwszy raz, kiedy maraton został rozegrany na trasie, która liczyła 42 kilometry i 195 metrów, nastąpił podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 1908 roku. Biegacze mieli wówczas ścigać się na dystansie 25 mil. Okazało się jednak, że rodzina królewska nie będzie mogła z okien pałacu obserwować momentu rozpoczęcia biegu. Dołożono więc jedną milę do długości trasy. Pojawił się jeszcze jeden problem. Ówczesna królowa brytyjska Aleksandra chciała obserwować finisz zawodników ze swojej loży. Nie było wyjścia, należało wykonać rozkaz i całkowity dystans wydłużył się do 26 mil i 385 jardów, co daje 42 kilometry i 195 metrów. Taka długość biegu maratońskiego została zatwierdzona w maju 1921 roku przez Międzynarodową Federację Lekkiej Atletyki.

Kluczowe pytanie

- Większość osób, które nie biegają, pewnie nawet dokładnie nie wie, ile wynosi dystans maratonu. Podobnie jest z innymi dystansami i dyscyplinami. Nie wiedzą czym jest półmaraton, czy ile ma pełen dystans ironmana, więc zwyczajnie pytają - mówi Paweł, maratończyk z Warszawy.

Biegacz, chcący aby nazywać go Wu, który na jednym z portali społecznościowych prowadzi biegowy fanpage, traktujący o tym, co denerwuje biegaczy mówi, że sam był autorem pytania o to, ile kilometrów miał maraton. Jak powiedział, to było kluczowe zdarzenie w jego życiu.

- Po raz pierwszy usłyszałem to pytanie kiedy... sam je wypowiedziałem, obnażając swoją ignorancję. Siedzieliśmy we trzech przy piwie, w słoneczku, kiedy obok przeleciało stado biegaczy, prowokując rozmowę na ten temat - opowiada Wu. - Niewiedza spowodowała frustrację. Frustracja spowodowała, że zacząłem biegać oraz, wraz z koleżanką, pisać o podobnych nam frustratach biegowych. Z czasem pytanie to zagościło jako motyw przewodni na koszulkach biegowych, które robimy. Pytanie "na ile kilometrów ten maraton" wywróciło moje życie do góry nogami - kończy Wu.

Tylko maraton jest maratonem

Ustalmy więc fakty. Maraton jest rozgrywany tylko na jednym, ściśle określonym dytansie i żaden inny bieg nie może być maratonem nazywany. Bieg na pięć kilometrów jest biegiem na pięć kilometrów. Bieg na dziesięć kilometrów nigdy nie będzie maratonem na dziesięć kilometrów (co ciekawe bieg na pięć czy dziesięć kilometrów nie jest tym samym, co bieg na pięć czy dziesięć tysięcy metrów). Półmaraton, czyli 21 kilometrów i 97 metrów, to tylko i wyłącznie półmaraton. Tylko maraton jest maratonem i ma zawsze 42,195 m.

Biegacze na mecie Maratonu Warszawskiego w 2014 roku
Biegacze na mecie Maratonu Warszawskiego w 2014 rokuyoutube.com/powazny

Autor: Marcin Kargol

Źródło zdjęcia głównego: TVN Meteo / rebelrunners.club

Pozostałe wiadomości

Do Polski nadciąga tęgi mróz. Za sprawą bardzo zimnych mas powietrza arktycznego temperatura może spaść do nawet -20 stopni Celsjusza. O szczegółach pisze nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek.

Czoło mroźnej fali wtoczy się do Polski. Siła rażenia tego zimna może być naprawdę duża

Czoło mroźnej fali wtoczy się do Polski. Siła rażenia tego zimna może być naprawdę duża

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed trudnymi warunkami na drogach. W części kraju występują słabe opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź. Obowiązują żółte alarmy.

Niebezpieczne warunki na drogach. Ostrzeżenia IMGW

Niebezpieczne warunki na drogach. Ostrzeżenia IMGW

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. Czwartek w części kraju będzie bardzo pochmurny. W wielu regionach kraju pojawią się opady deszczu ze śniegiem lub samego śniegu. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 5 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - czwartek, 13.02. Chmury, opady i maksymalnie 5 stopni

Pogoda na dziś - czwartek, 13.02. Chmury, opady i maksymalnie 5 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Z powodu nieustannych trzęsień ziemi na greckiej wyspie Amorgos ogłoszono stan sytuacji nadzwyczajnej. Wcześniej takie działania podjęto na Santorini. Zdaniem greckich ekspertów aktywność sejsmiczna w regionie pozostaje na niezmiennym poziomie.

Stan sytuacji nadzwyczajnej na kolejnej greckiej wyspie

Stan sytuacji nadzwyczajnej na kolejnej greckiej wyspie

Źródło:
PAP

Za nami druga pełnia 2025 roku. W środę na niebie panował tzw. Śnieżny Księżyc. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia rozświetlonego Srebrnego Globu.

Pełnia Śnieżnego Księżyca na waszych zdjęciach

Pełnia Śnieżnego Księżyca na waszych zdjęciach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogodowe stery w Polsce zaczyna przejmować niż Max. Za jego sprawą w naszym kraju zagoszczą zimowe opady - miejscami intensywne. Pojawią się także opady deszczu ze śniegiem. Nadal będzie mroźno.

Miejscami spadnie nawet 10 centymetrów śniegu

Miejscami spadnie nawet 10 centymetrów śniegu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Według nowej analizy przeprowadzonej przez naukowców z Montana State Univesity, mikroby żyjące w gorących źródłach w amerykańskim Parku Narodowym Yellowstone mogą wyjaśniać ewolucję wykorzystywania tlenu przez organizmy.

Gorące wody w Yellowstone mogą ujawniać sekrety początków życia na Ziemi

Gorące wody w Yellowstone mogą ujawniać sekrety początków życia na Ziemi

Źródło:
sciencealert.com

Meszki antarktyczne mają unikatową strategię przetrwania w nieprzyjaznym środowisku bieguna południowego. Larwy owadów wykorzystują dwa mechanizmy hibernacji, dzięki którym osiągają dojrzałość w momencie, gdy pozwalają im na to warunki atmosferyczne. To jedyny znany nauce organizm, u którego zidentyfikowano taką taktykę.

Te owady potrafią coś, czego nie umie żadne inne zwierzę

Te owady potrafią coś, czego nie umie żadne inne zwierzę

Źródło:
Osaka Metropolitan University, United States Antarctic Program

Dach sali gimnastycznej zawalił się w jednym z liceów w stanie Oregon. Chociaż w momencie zdarzenia w sali nikogo nie było, o włos od wypadku znaleźli się pracujący w pobliżu strażacy.

Dach liceum zawalił się pod setkami ton śniegu

Dach liceum zawalił się pod setkami ton śniegu

Źródło:
CNN, Medford School District 549C

Pierścień Einsteina został zauważony na zdjęciach z europejskiego teleskopu Euclid. Jak wyjaśnili naukowcy, zjawisko można zaobserwować jedynie w ściśle określonych warunkach. Wykryto je w okolicach galaktyki, którą obserwujemy od ponad stulecia.

Idealny pierścień Einsteina uchwycony na testowym zdjęciu

Idealny pierścień Einsteina uchwycony na testowym zdjęciu

Źródło:
ESA, CNN

Rekin zaatakował dwie amerykańskie turystki na Bahamach. Jak opowiadały kobiety, do ataku doszło kilka minut po tym, jak weszły do wody. Lokalne media przypomniały, że to nie pierwsza taka sytuacja, jaką odnotowano w archipelagu.

Wskoczyły do wody, zaatakował je rekin. "Cieszę się, że żyjemy"

Wskoczyły do wody, zaatakował je rekin. "Cieszę się, że żyjemy"

Źródło:
CNN, NBC News

Do 24 wzrosła liczba ofiar powodzi, które nawiedzają Boliwię. Intensywne opady deszczu utrzymują się nad krajem od listopada, a najtrudniejsza sytuacja panuje w zachodniej części kraju. Według prognoz ulewy nie ustaną do marca.

W powodziach zginęły 24 osoby, a deszcz nie przestaje padać

W powodziach zginęły 24 osoby, a deszcz nie przestaje padać

Źródło:
Reuters, Opinion Bolivia, Los Tiempos

Trzy burze śnieżne, praktycznie jedna po drugiej, uderzą w krótkim czasie w Stany Zjednoczone. Ostrzeżenia przed obfitymi opadami śniegu, oblodzeniem i powodziami wydano na terenie 26 stanów.

Trzy burze śnieżne. Miliony Amerykanów objętych alertami

Trzy burze śnieżne. Miliony Amerykanów objętych alertami

Źródło:
CNN, ABC News

Wewnętrzne jądro Ziemi mogło zmienić swój kształt w ciągu ostatnich 20 lat - uważają naukowcy. Ich badanie może dostarczyć cennych informacji na temat funkcjonowania pola magnetycznego, które odgrywa kluczową rolę w ochronie naszej planety przed szkodliwym promieniowaniem kosmicznym.

Wewnętrzne jądro Ziemi mogło zmienić kształt

Wewnętrzne jądro Ziemi mogło zmienić kształt

Źródło:
BBC, CNN

Naukowcy obawiają się, że zjawisko La Nina, które zazwyczaj prowadzi do spadku temperatury na świecie, mogło stracić swój wpływ na hamowanie globalnego ocieplenia. Obawy wśród ekspertów wzbudziły dane zunijnego programu Copernicus, pokazujące, że tegoroczny styczeń był najgorętszy w historii pomiarów.

Czy La Nina traci swoją supermoc? Naukowcy zadają sobie ważne pytanie

Czy La Nina traci swoją supermoc? Naukowcy zadają sobie ważne pytanie

Źródło:
Phys.org

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował długoterminową prognozę eksperymentalną na wiosnę i początek lata. Czy nadchodzące tygodnie przyniosą ze sobą powiew zimy, czy też nad naszym krajem rozgości się ciepło? Sprawdź przewidywania meteorologów.

Wiosna może być inna niż zazwyczaj. Mamy prognozę

Wiosna może być inna niż zazwyczaj. Mamy prognozę

Źródło:
IMGW

Śnieg pojawił się w niektórych regionach Grecji. Biało zrobiło się w górach położonych na kontynencie, a także na Krecie i Eubei. Zimowa aura nie odpuści, bo w środę również może sypać śnieg.

Zimowa aura zapanowała w Grecji

Zimowa aura zapanowała w Grecji

Źródło:
ENEX, lifo.gr

Obfite opady śniegu sparaliżowały Stambuł. We wtorek w kilku dzielnicach tureckiej metropolii zamknięto szkoły, a samochody ślizgały się na ośnieżonych i oblodzonych drogach. Utrudnienia zanotowano także w ruchu lotniczym.

Śnieżyca w Stambule. Utrudnienia na drogach, odwołane loty i pozamykane szkoły

Śnieżyca w Stambule. Utrudnienia na drogach, odwołane loty i pozamykane szkoły

Źródło:
PAP, Anadolu Ajansi

Na francuskiej wyspie Amsterdam od połowy stycznia trwa pożar. Ogień zniszczył ponad połowę jej powierzchni, ale służby nie podejmują akcji gaśniczej - terytorium jest zbyt odległe i niedostępne, by ją poprowadzić. Przyrodnicy obawiają się, że pożar poważnie wpłynie na rzadkie gatunki bytujące na wyspie.

Wyspa płonie od miesiąca. Jest zbyt daleko, by gasić pożar

Wyspa płonie od miesiąca. Jest zbyt daleko, by gasić pożar

Źródło:
Radio France, France24

Ponad dwa tysiące szkół w stanie Rio Grande do Sul na południu Brazylii odwołało w poniedziałek zajęcia. Tego dnia uczniowie mieli wrócić do nauki po wakacyjnej przerwie. Decyzja o przełożeniu rozpoczęcia roku szkolnego jest związana z ekstremalnymi upałami, jakie obecnie występują w Brazylii

Z powodu upału rok szkolny zacznie się później

Z powodu upału rok szkolny zacznie się później

Źródło:
Reuters, Globo, Agencia Brasil, MetSul

Sytuacja sejsmiczna na greckim Santorini nadal martwi ekspertów i lokalnych mieszkańców. W nocy z poniedziałku na wtorek na wyspie zanotowano jeden z najsilniejszych do tej pory wstrząsów. Jak relacjonowała reporterka TVN24 Dominika Ziółkowska, naukowcy rozważają dwa scenariusze rozwoju sytuacji.

12 tysięcy wstrząsów, dwa scenariusze dla Santorini. "To jest bardzo dziwne uczucie"

12 tysięcy wstrząsów, dwa scenariusze dla Santorini. "To jest bardzo dziwne uczucie"

Źródło:
TVN24, eKathimerini

Z jednej z farm w okolicach miejscowości Storvika w Norwegii uciekło co najmniej 27 tysięcy łososi. Mogą one stanowić zagrożenie dla ryb żyjących na wolności, ponieważ są nosicielami nieznanych im chorób i pasożytów.

Z przemysłowej hodowli uciekło 27 tysięcy łososi. Mogą zagrażać rybom żyjącym na wolności

Z przemysłowej hodowli uciekło 27 tysięcy łososi. Mogą zagrażać rybom żyjącym na wolności

Źródło:
PAP

Pożary lasów trawią centralną i południową część Chile. Walkę z ogniem utrudniają warunki pogodowe i działania ludzkie - wiele ognisk zostało wznieconych celowo. Wyczerpanych strażaków wspierają osoby prywatne, dowożące wodę do gaszenia własnymi samochodami.

"Nadchodzi lato i zaczynasz się bać, bo wiesz, co się stanie"

"Nadchodzi lato i zaczynasz się bać, bo wiesz, co się stanie"

Źródło:
PAP, Reuters, EFE, Las Noticias de Malleco

Czarne wilki zostały zaobserwowane w polskim lesie. W Europie osobniki o takim umaszczeniu pojawiają się dość rzadko - jest ono charakterystyczne dla populacji zamieszkujących Amerykę Północną. Jak wyjaśnili przyrodnicy, gen kodujący czarne umaszczenie bywa dla drapieżników zarówno błogosławieństwem, jak i przekleństwem.

Czarne wilki pojawiły się w polskim lesie

Czarne wilki pojawiły się w polskim lesie

Źródło:
Fundacja SAVE, AP

Międzynarodowy zespół naukowców przedstawił niepokojącą wizję Arktyki za blisko 80 lat. Jak stwierdzili badacze, jeśli zmiany klimatu nie zahamują, pod koniec tego stulecia najzimniejszy obszar na Ziemi będzie praktycznie nie do poznania. To, co może się stać, będzie miało bardzo poważne konsekwencje nie tylko dla planety, ale także i dla jej mieszkańców.

Arktyka ociepla się cztery razy szybciej niż reszta świata. Jak może wyglądać pod koniec stulecia?

Arktyka ociepla się cztery razy szybciej niż reszta świata. Jak może wyglądać pod koniec stulecia?

Źródło:
nsidc.org

760 gospodarstw domowych zostało w niedzielę pozbawionych dostępu do prądu w dolinie Montafon w Austrii. Na półtorej godziny ulice popularnego kurortu narciarskiego pogrążyły się w ciemnościach. Jak się okazało, za awarią sieci stały kuny, które przegryzły izolację kabla.

Alpejski kurort pogrążył się w ciemnościach, bo kuny przegryzły kabel

Alpejski kurort pogrążył się w ciemnościach, bo kuny przegryzły kabel

Źródło:
PAP, oe.24

Pożar w Parku Narodowym Grampians w Australii został opanowany, ale strażacy nie przerywają pracy - kolejne dni mają przynieść warunki sprzyjające rozprzestrzenianiu się ognia. Skalę zniszczeń, jakie spowodowały płomienie, doskonale widać na obrazach satelitarnych udostępnionych przez unijną agencję Copernicus.

W dwa miesiące spłonęła większość parku narodowego

W dwa miesiące spłonęła większość parku narodowego

Źródło:
ABC News, The Conversation, Copernicus

Mieszkańcy Iranu uciekają przed mrozem do gorących źródeł. Położona w zachodniej części kraju miejscowość Urmia, znana z wód termicznych, przyciągnęła w niedzielę wielu turystów. Goście przyjeżdżali nawet z oddalonej o ponad 600 kilometrów stolicy, Teheranu.

Przed mrozem chowają się w gorących źródłach

Przed mrozem chowają się w gorących źródłach

Źródło:
rudaw.net, wetteronline.de

Na Maderze potwierdzono pojawienie się dengi. Jak dotąd nie odnotowano przypadków przeniesienia choroby na człowieka, a władze podkreślają, że "sytuacja jest pod kontrolą", jednak apelują o ostrożnść. Madera to popularny kierunek wyjazdów polskich turystów.

Przypadek dengi potwierdzony na Maderze. To popularny kierunek wśród polskich turystów

Przypadek dengi potwierdzony na Maderze. To popularny kierunek wśród polskich turystów

Źródło:
PAP, Times of Madeira, tvn24.pl

Intensywne ulewy nawiedziły wschodnią Australię. Na przedmieściach Sydney ulice w poniedziałek wypełniły się wodą, a kierowcy nie mogli wydostać się z zalanych aut. Mocno padało także w innych miastach, a meteorolodzy ostrzegają, że to nie koniec niebezpieczeństw.

Lunęło i sypnęło gradem tak, że powybijało szyby w oknach

Lunęło i sypnęło gradem tak, że powybijało szyby w oknach

Źródło:
Reuters, ABC News