Historyczny lipiec w Grecji

Źródło:
PAP, phys.org
W Atenach utrzymuje się fala upałów
W Atenach utrzymuje się fala upałówENEX
wideo 2/3
W Atenach utrzymuje się fala upałówENEX

Miniony lipiec w Grecji był najgorętszym od 1960 roku - podało Obserwatorium Narodowe w Atenach. To kolejny z rzędu rekordowy ciepły miesiąc w tym kraju.

Grecja przeżywa jeden z najgorętszych okresów w swojej historii. Drugi miesiąc z rzędu tamtejsi meteorolodzy zanotowali rekord średniej miesięcznej temperatury. Los czerwca podzielił lipiec, który był o 0,3 stopnia Celsjusza cieplejszy od lipca z 2012 roku, dotychczas uznawanego za najcieplejszy w historii pomiarów.

Jak poinformowało Obserwatorium Narodowe w Atenach trzy z czterech najgorętszych lipców w kilkudziesięcioletniej historii zbierania danych, miały miejsce w ciągu czterech ostatnich lat.

Według danych tej instytucji średnia temperatura w Grecji w lipcu w latach 1960-2024 wzrosła o 2,5 st. C.

Fatalne skutki gorąca

Z powodu ekstremalnie wysokiej temperatury, sięgającej nierzadko około 40 st. C, władze Grecji w ubiegłym miesiącu były zmuszone do częściowego zamknięcia w najgorętszych porach jednej z największych atrakcji turystycznych, czyli ateńskiego Akropolu.

Kraj zmaga się również z niedoborami wody spowodowanymi przez suszę i złe zarządzanie. Upały i susza przyczyniły się do dwukrotnie większej liczby pożarów niż w 2023 roku.

Turyści przed Akropolem w AtenachPAP/EPA/Alexandros Beltes

Według naukowców obecne ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak wysoka temperatura i związane z nimi dłuższe i intensywniejsze fale upałów, są spowodowane przez zmiany klimatu.

Autorka/Autor:fw,ps

Źródło: PAP, phys.org

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/Alexandros Beltes

Pozostałe wiadomości

Ochłodzenie, z którym mamy do czynienia w całej Polsce, jest tylko chwilowe. W środku tygodnia znów zrobi się gorąco, a do niektórych regionów wrócą upały. Będzie też dużo słońca.

Czeka nas "ekspresowa zmiana" pogody

Czeka nas "ekspresowa zmiana" pogody

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24

Kleszcze afrykańskie Hyalomma są już obecne w Polsce. Organizatorzy akcji "Narodowe Kleszczobranie", angażującej Polaków do poszukiwań tych pajęczaków, poinformowali, że do tej pory pajęczaki znalezione zostały w trzech miejscach w naszym kraju. Wiedza na temat ich obecności jest istotna, ponieważ mogą przenosić one wiele chorobotwórczych wirusów i bakterii.

W Polsce znaleziono kleszcze afrykańskie. Mogą przenosić poważne choroby

W Polsce znaleziono kleszcze afrykańskie. Mogą przenosić poważne choroby

Źródło:
PAP

Pogoda we wtorek 06.08 się poprawi. Padać będzie już tylko na wschodzie kraju, ale nie nie spodziewamy się ulew. Termometry wskażą od 22 do 26 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - wtorek 06.08. Niektórym przydadzą się parasole

Pogoda na jutro - wtorek 06.08. Niektórym przydadzą się parasole

Źródło:
tvnmeto.pl

Huragan Debby uderzył w poniedziałek w północno-zachodnią Florydę i przesuwa się w głąb lądu, na jego drodze są Georgia i Karolina Południowa. Służby i media informują o zabitych. Największym zagrożeniem, jakie niesie ze sobą żywioł, są poważne powodzie. Meteorolodzy porównują go do jednego z najbardziej "mokrych" cyklonów, jaki kiedykolwiek nawiedził USA, powodując śmierć wielu ludzi.

Dwóch nastolatków wśród ofiar śmiertelnych huraganu

Dwóch nastolatków wśród ofiar śmiertelnych huraganu

Aktualizacja:
Źródło:
NHC, Reuters, CNN, Reuters, PAP, NBC News

Na najbliższe dwa dni synoptycy nie przewidują żadnych niebezpiecznych zjawisk pogodowych w Polsce. Burze mają wrócić w czwartek. Grzmieć będzie w większości kraju. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał prognozę zagrożeń.

Wiele regionów zagrożonych burzami

Wiele regionów zagrożonych burzami

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Najgorętsza pogoda czeka nas w połowie miesiąca. Jak duże czekają nas upały? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: sierpniowy szczyt temperatury na horyzoncie

Pogoda na 16 dni: sierpniowy szczyt temperatury na horyzoncie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ekstremalna susza dotyka środkowe regiony Brazylii. W ponad 140 gminach wprowadzono stan wyjątkowy. W niektórych woda dostarczana jest za pomocą beczkowozów.

"Coraz powszechniejszy brak wody". Stan wyjątkowy w ponad stu gminach

"Coraz powszechniejszy brak wody". Stan wyjątkowy w ponad stu gminach

Źródło:
PAP, AP

A23a, największa na świecie góra lodowa, znalazła się w pułapce. Gigantyczna bryła została uwięziona przez kolumnę Taylora - zjawisko, do którego dochodzi w bardzo określonych warunkach. Dla A23a może to być jednak szczęśliwy zbieg okoliczności.

A23a w pułapce. Największa góra lodowa świata "nie chce umierać"

A23a w pułapce. Największa góra lodowa świata "nie chce umierać"

Źródło:
BBC, tvnmeteo.pl

Blok lodu spadł na alpinistów w rejonie Mont Blanc. Jedna osoba zginęła, a cztery zostały ranne. Do oderwania się lodu najprawdopodobniej doszło z przyczyn naturalnych.

Tragedia na Mont Blanc. Blok lodu zabił alpinistę

Tragedia na Mont Blanc. Blok lodu zabił alpinistę

Źródło:
Reuters, RJB

Ulewy nawiedziły w niedzielę stolicę Danii. Pod wodą znalazła się część ważnych ciągów komunikacyjnych Kopenhagi, powodując wielogodzinne utrudnienia. Według meteorologów wczoraj miejscami spadło tyle deszczu, ile zazwyczaj pada przez pół miesiąca.

Pół miesiąca deszczu w kilkanaście godzin

Pół miesiąca deszczu w kilkanaście godzin

Źródło:
dr.dk, vejr.tv2.dk

Liście na drzewach pod wpływem całonocnego, sztucznego oświetlenia mogą stawać się twardsze, a przez to niejadalne dla owadów - wynika z najnowszych badań naukowców. Zdaniem ekspertów, ten niekorzystny proces może stwarzać zagrożenie dla ekosystemu i bioróżnorodności.

Nocne oświetlenie wpływa negatywnie na liście

Nocne oświetlenie wpływa negatywnie na liście

Źródło:
The Guardian, Frontiers in Plant Science

Nagranie rzadkiej sceny ze świata przyrody, dostaliśmy na Kontakt 24. Widać na nim, jak grupa wilków spotyka w lesie dzika bez nogi. - Widząc jego determinację we własnej obronie wiedziały, że nie warto ryzykować - stwierdził autor filmu.

"Bardzo trudno jest zarejestrować tak wyjątkowe sceny"

"Bardzo trudno jest zarejestrować tak wyjątkowe sceny"

Źródło:
Kontakt 24

Piorun uderzył w sobotę na plaży w miejscowości Alba Adriatica we włoskim regionie Abruzja. Trzy kobiety odniosły obrażenia, w tym dwie ciężkie. Jedna z nich była reanimowana ma miejscu.

Piorun raził trzy kobiety na plaży

Piorun raził trzy kobiety na plaży

Źródło:
PAP, ANSA, La Repubblica

Silny wiatr porwał dmuchaniec pełen bawiących się na nim dzieci w amerykańskim stanie Maryland. Jednego dziecko zginęło, a drugie zostało ranne.

Wiatr porwał dmuchany zamek pełen dzieci. Jedno nie przeżyło

Wiatr porwał dmuchany zamek pełen dzieci. Jedno nie przeżyło

Źródło:
PAP, BBC, Charles County Maryland

W Tamizie w Londynie zauważono w czwartek zbłąkanego delfina i od tamtej pory jego los jest nieznany. Organizacja charytatywna zajmująca się ratowaniem morskich zwierząt zaapelowała w sobotę do ludzi, by trzymali się od niego z dala, gdy go zobaczą, może to go bowiem jeszcze bardziej zdezorientować. To czwarty w tym roku przypadek pojawienia się delfina w rzece przepływającej przez stolicę Wielkiej Brytanii.

Delfin w Tamizie w Londynie. Apel o niezbliżanie się

Delfin w Tamizie w Londynie. Apel o niezbliżanie się

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Ulewy spowodowały zapadnięcie się drogi w Meksyku. Dziura w ziemi była głęboka na dwa metry. Jak podały lokalne media, gwałtowne opady rozerwały biegnącą pod jezdnią kanalizację burzową, powodując zapadlisko.

Spadł deszcz, w jezdni powstała dziura głęboka na dwa metry

Spadł deszcz, w jezdni powstała dziura głęboka na dwa metry

Źródło:
Reuters, El Sol de Morelia

W Queensland w Australii trwają poszukiwania mężczyzny, którego miał zaatakować krokodyl. Mężczyzna łowił ryby w jednej z rzek.

40-latek nie wypłynął z rzeki. Możliwy atak krokodyla

40-latek nie wypłynął z rzeki. Możliwy atak krokodyla

Źródło:
ABC News

Dwa delfiny zostały zauważone w rejonie Zatoki Gdańskiej w ostatnich dniach. Zdarzenie to zostało zarejestrowane na nagraniu. Widać na nim zwierzęta pływające tuż obok statku. Eksperci z Centrum Edukacji Akwarium Gdyńskiego potwierdzili, że były to delfiny zwyczajne, które w Bałtyku naturalnie nie występują.

Delfiny pojawiły się w Morzu Bałtyckim. Nagranie

Delfiny pojawiły się w Morzu Bałtyckim. Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24

Osuwiska sparaliżowały część chińskiej prowincji Syczuan. W regionie doszło do ulewnych opadów deszczu, które spowodowały zejście lawin błotnych na obszarach miejskich oraz drogach. Zginęły co najmniej dwie osoby, 17 jest zaginionych.

Masy błota zepchnęły samochody z autostrady

Masy błota zepchnęły samochody z autostrady

Źródło:
PAP, Reuters

Dzięki zdjęciom wykonanym przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a naukowcy odkryli czarną dziurę o średniej masie. Znajduje się ona wewnątrz Omega Centauri, największej gromady kulistej na niebie - poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).

Wewnątrz największej gromady kulistej odkryto czarną dziurę

Wewnątrz największej gromady kulistej odkryto czarną dziurę

Źródło:
PAP, ESA

W ostatnich dniach w Indiach u podnóża Himalajów doszło do powodzi - tysiące osób zostało uwięzionych w nieprzychylnym górskim terenie. Monsunowe deszcze nawiedzają ten kraj od kilku tygodni, zginęło na ich skutek wiele osób. Naukowcy twierdzą, że za niszczycielskie ulewy odpowiadają rzeki atmosferyczne, zwane też "latającymi".

"Latające rzeki" przyniosły śmierć setkom ludzi

"Latające rzeki" przyniosły śmierć setkom ludzi

Źródło:
PAP, Reuters, BBC

Ma otwarte usta i wygląda, jakby krzyczała. Zgodnie z nową teorią archeologów, kobieta zmumifikowana około 3,5 tysiąca lat temu w Egipcie zmarła w bólu. Badacze przedstawili też inne ustalenia dotyczące odnalezionej prawie sto lat temu mumii.

"Krzycząca mumia" od lat fascynowała naukowców. Mają teorię dotyczącą śmierci kobiety

"Krzycząca mumia" od lat fascynowała naukowców. Mają teorię dotyczącą śmierci kobiety

Źródło:
Guardian, Reuters

W tym roku w lipcu w stolicy Chile - Santiago i otaczającym miasto regionie nie odnotowano żadnych opadów deszczu. - Nie mieliśmy tak suchego lipca od 1950 roku - powiedziała Alicia Moya, meteorolożka.

W lipcu nie spadła tu ani jedna kropla deszczu

W lipcu nie spadła tu ani jedna kropla deszczu

Źródło:
Reuters

Sławosz Uznański poinformował w mediach społecznościowych, że w poniedziałek rozpocznie szkolenie, które ma go przygotować do misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. - Jestem bardzo podekscytowany, czekałem na ten moment od jakiegoś czasu - powiedział na antenie TVN24 polski astronauta. Już w weekend przeprowadza się do amerykańskiego Houston.

"W ten weekend przeprowadzam się do Houston". Coraz bliżej lotu Polaka w kosmos

"W ten weekend przeprowadzam się do Houston". Coraz bliżej lotu Polaka w kosmos

Źródło:
tvnmeteo.pl, gov.pl, TVN24