Dlaczego Hawaje się zapadają? Co powoduje, że skały, które pokrywają powierzchnię tego archipelagu są takie słabe? I wreszcie, w jaki sposób uformowały się te wyspy? Naukowcy sformułowali właśnie nową teorię dotyczącą powstania archipelagu.
Jeszcze do niedawna eksperci twierdzili, że wulkany hawajskie uformowały się przez magmę, która rozrastała się w jego wnętrzu - plastyczna masa wdzierała się w skały, a następnie, nim dotarła na powierzchnię, po prostu w nich krzepła. Rzeczywiście, ta teoria jest prawdziwa. Fragmenty archipelagu powstały właśnie w ten sposób, jednak według naukowców duża część Hawajów uformowała się nieco inaczej.
Nowa teoria
Eksperci przeprowadzili szereg badań geologicznych na Wielkiej Wyspie. Dzięki temu uzyskali dane, na podstawie których wysnuli nową hipotezę. Według nich, Hawaje utworzyły się w wyniku długotrwałych powierzchniowych erupcji lawy. Zjawisko to jest opisywane przez naukowców jako "wyciskanie" lawy z wnętrza Ziemi na jej powierzchnię.
- Dostrzegamy pewną rozbieżność między naszymi wynikami, a tymi które już istnieją. Na podstawie zgromadzonych danych możemy stwierdzić, że procesy, które są obecnie dostrzegalne na Hawajach nie są reprezentatywne dla wszystkich procesów wulkanicznych, które występują na wyspach - wytłumaczył Ashton Flinders z uniwersytetu na Hawajach.
Lawa wszystko tłumaczy
Co więc wynika z tego badania? Naukowcy tłumaczą, że aktywność sejsmiczna na Hawajach w dłuższej perspektywie będzie słabnąć, a zwiększy się aktywność wulkaniczna. Ponadto dodają że stoki wulkanów zbudowane są ze skał dużo słabszych niż dotychczas sądzono, bowiem zastygła magma jest gęstsza i silniejsza od lawy. Więc jeśli okazałoby się, że większa część wysp zbudowana jest z tych słabych materiałów, to naukowcy mieliby wytłumaczenie na proces zapadania się Hawajów.
Autor: kt/rs / Źródło: science daily
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock