Zdjęcie przedstawiające zaprzęg psów biegnących po stopionym lodzie na Grenlandii to dowód na trwającą zmianę klimatu. W zeszłym tygodniu, w zaledwie jeden dzień, stopiły się ponad dwa miliardy ton lodu.
Steffen Olsen, naukowiec z Duńskiego Instytutu Meteorologicznego, odbywał rutynową misję w północno-zachodniej Grenlandii. Chciał naprawić sprzęt oceanograficzny i meteorologiczny umieszczony przez kolegów w morskim lodzie, gdy napotkał problem - nie zauważył urządzeń. To dlatego, że lód, na którym były zamontowane, przykryły duże ilości wody. Niesamowite zdjęcie, które wykonał, przedstawia psy biegnące po kostki w wodzie.
Ubyło ponad dwa miliardy ton lodu
W okresie letnim - od czerwca do sierpnia - notuje się największy ubytek lodu na Grenlandii. Szczyt topnienia przypada na lipiec. Do niezwykle gwałtownego stopienia pokrywy lodowej doszło 13 czerwca. Naukowcy szacują, że w zaledwie jeden dzień ubyły ponad dwa miliardy ton lodu.
- To nagłe i szybkie topnienie jest niezwykłe, ale nie bezprecedensowe - stwierdził w rozmowie z CNN Thomas Mote, naukowiec z Uniwersytetu w Georgii, który bada klimat Grenlandii. - Jest to porównywalne z niektórymi skokami, które widzieliśmy w czerwcu 2012 roku - powiedział Mote, zaznaczając jednak że Grenlandia w coraz większym stopniu przyczynia się do globalnego wzrostu poziomu oceanów.
Wzrost poziomu oceanów
Z najnowszych badań wynika, że od 1972 roku utrata lodu z samej Grenlandii spowodowała wzrost globalnego poziomu oceanów o 13,7 milimetra. Pokrywa lodowa wyspy jest wiodącym źródłem wody, która co roku trafia do oceanów.
Tak wczesne topnienie jak w 2019 roku może być bardzo złym znakiem. Klimatolog Jason Box z duńskiej i grenlandzkiej służby geologicznej (Geological Survey of Denmark and Greenland) mówił w maju, że będzie to "rok wielkiego topnienia" dla Grenlandii.
Jak zauważył, w tym roku lód zaczął znikać już w kwietniu, a więc około trzy tygodnie wcześniej niż zazwyczaj - wcześniej nawet niż w rekordowym 2012 roku. Oznaczać to może, że także w późniejszym okresie będzie się on szybciej i łatwiej topił.
Yesterday (13th June), we calculate #Greenland #icesheet lost more than 2 Gt (2 km³) of ice,, melt was widespread but didn't quite get to #SummitCamp which was just below 0°C
— Greenland (@greenlandicesmb) 14 czerwca 2019
The high melt is unusual so early in the season but not unprecedentedhttps://t.co/Ftg0fkC7AK pic.twitter.com/Y4jQ1FoFRZ
Autor: anw/map / Źródło: CNN, news.com.au
Źródło zdjęcia głównego: Steffen M.Olsen/Danmarks Meteorologiske Institut