Przy okazji rozpoczęcia sezonu na grzyby przypominamy, że oprócz niepowtarzalnego smaku i zapachu posiadają one wiele wartości odżywczych. Ma je nawet zwykła pieczarka.
"Grzyby to nie tylko smak i zapach. Grzyby są naprawdę bardzo zdrowe" - przekonuje Urszula Somow, dietetyk sportowy. Mają dużo wartości odżywczych, a co najciekawsze, zawierają związki, które działają antynowotworowo.
Czy grzyby mają wartości odżywcze?
Oczywiście sam aromat i smak to wystarczający powód aby włączyć je do diety, ale zarówno grzyby leśne (np. borowik, kurka, koźlarz, maślak), jak i uprawne (zwłasza boczniak, shitake, ale również pieczarka) niosą ze sobą dużo więcej korzyści.
Samo zdrowie
W grzybach stwierdzono występowanie związków aktywnych biologicznie, które mogą korzystnie wpływać na zdrowie człowieka. Należą do nich głównie polisacharydy (beta-glukany), którym przypisywane są właściwości przeciwnowotworowe. Inna grupa związków, m.in. lowastatyna i eritadenina o działaniu hipocholesterolemicznym (obniżającym poziom cholesterolu w krwi, głównie za sprawą hamowania aktywności enzymu syntezującego cholesterol w organizmie) oraz przeciwdziałającym chorobom sercowo-naczyniowym. Chitozany i polifenole wykazują działanie immunostymulujące, przeciwcukrzycowe, przeciwbakteryjne oraz przeciwutleniające, mogą również pomóc w walce z nadciśnieniem.
Grzyby są źródłem związków biologicznie czynnych o charakterze przeciwnowotworowym, immnostymulującym („wzmacniającym odporność“) , przeciwwirusowym i przeciwbakteryjnym , przeciwutleniającym i obniżającym poziom cholesterolu we krwi.
Zamiast mięsa?
Grzyby mogą stanowić substytut mięsa w diecie, ponieważ nie tylko dostarczają białka, ale także są naturalnym źródłem smaku mięsno-grzybowego (tzw. umami). Odpowiednio przyrządzone mają nawet podobną strukturę. O wartości białek pochodzących z grzybów decyduje ich bogaty zestaw aminokwasów, w tym obecność wszystkich aminokwasów egzogennych, tzn. lizyny, metioniny, tryptofanu, treoniny, waliny, leucyny, izoleucyny, histydyny i fenyloalaniny.
Grzyby są również źródłem składników mineralnych (zwłaszcza potasu, ale także magnezu, wapnia i pierwiastków śladowych takich jak żelazo, miedź, cynk, selen, mangan) oraz witamin z grupy B (zwłaszcza B6, B2, B1, H, kwasu foliowego), a niektóre gatunki zawierają również niewielkie ilości witaminy C. Spośród witamin rozpuszczalnych w tłuszczach obecny jest ergosterol (wit. D) i wit. E oraz wit. A w gatunkach o zabarwieniu pomarańczowym, np. kurkach.
Zatem grzyby nie tylko mają wartości odżywcze, ale można je wręcz nazwać żywnością funkcjonalną. To znaczy, że jest to pokarm, który jest żywnością naturalną i spożywany w ilości standardowej ma potwierdzone działanie terapeutyczne.
Autor: agr/tw / Źródło: x-news.pl, Facebook