Front niesie zmianę w pogodzie. "Gwarancja częstych opadów i skoków temperatury"

[object Object]
Tomasz Wasilewski o aktualnej sytuacji pogodowejtvn24
wideo 2/3

Nad Polską spotykają się "dwa pogodowe światy" - mróz ze wschodu Europy oraz ciepło napływające znad Atlantyku. - Takie starcie zawsze powoduje opady albo śniegu, albo śniegu z deszczem, albo marznącego deszczu - tłumaczył we "Wstajesz i wiesz" prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski. To oznacza zmienną i dynamiczną aurę.

Nad Polską rozciąga się ciepły front atmosferyczny, który w niedzielę rano rozdzielał Polskę na pół. Rozciągał się od Pomorza, przez Kujawy, po Śląsk.

- Jest to bardzo ważny, bardzo istotny front, bo on niesie zmianę pogody - tłumaczył we "Wstajesz i wiesz" prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski. - Oddziela on dwie różne masy powietrza: bardzo mroźną, która jest na wschodzie, od cieplejszej, która jest na zachód od frontu i płynie znad Atlantyku - wyjaśnił.

Front nad Polską oddziela pogodowe światy

W niedzielę nad ranem różnica temperatury w Polsce sięgała 15 stopni Celsjusza. W Suwałkach odnotowaliśmy -12 stopni, a po drugiej stronie kraju, w Zielonej Górze, 3 stopnie. Znaczna różnica wskazań termometrów dotyczyła nie tylko Polski, lecz całej Europy. - W Europie to wygląda wręcz szokująco - podkreślił Wasilewski.

W europejskiej części Rosji, na północy, o poranku temperatura spadła do -40 stopni Celsjusza. Tymczasem na zachodzie, w Hiszpanii i Portugalii, słupki termometrów wskazywały 11-12 st. C.

- Warto zwrócić uwagę, że ten front, który jest nad Polską, oddziela te dwa pogodowe światy - podkreślił prezenter. Dodał, że front będzie próbował wdzierać się dalej na wschód Europy i przyniesie zmienną aurę.

Temperatura w niedzielę o porankutvnmeteo.pl

Napierające ciepło wypchnie z Polski mróz

- Ten front jest związany z niżem, który znajduje się nad Morzem Północnym - opowiadał Tomasz Wasilewski. - Za frontem płynie ciepłe powietrze, które ma początek, swoje źródło nad Oceanem Atlantyckim [...] Natomiast tam, gdzie jest ten czterdziestostopniowy mróz, daleko na wschodzie, mamy jeszcze wyż, który od kilku czy kilkunastu dni znajduje się w tym miejscu - tłumaczył prezenter.

Mroźne masy powietrza obejmują znaczną część Europy, wiele krajów położonych na wschód od Polski, ale też wschodnie regiony naszego kraju. Jednak, jak zaznaczył prezenter, to napierające ciepło wypchnie z Polski mróz. - Wygląda na to, że ten pojedynek w kolejnych dniach wygra ciepło i będzie w Polsce odwilż - dodał.

Zetknięcie się ciepłych i zimnych mas powietrza ma swoje konsekwencje. - Takie starcie zawsze powoduje opady albo śniegu, albo śniegu z deszczem, albo marznącego deszczu - tłumaczył Wasilewski.

Nad Polską stykają się dwie masy powietrzatvnmeteo.pl

"Gwarancja zmian, częstych opadów"

Od niżu znad Morza Północnego odchodzi nie tylko ciepły front atmosferyczny, który przechodzi przez Polskę, lecz także front zimny. W niedzielę o poranku znalazł się w rejonie Kanału La Manche, oddzielającego Francję od Wielkiej Brytanii. Za tym frontem będzie podążać zimne powietrze znad północnego Atlantyku.

- Cały ten zestaw, cały ten układ będzie przesuwać się w kierunku wschodnim i dlatego po tym przejściowym ociepleniu, które będzie dziś na zachodzie i jutro w całej Polsce, później znowu popłynie chłodniejsze powietrze z północy - wyjaśnił prezenter.

- Ten niż, takie ułożenie frontów i w ogóle taki układ ciśnienia na pewno nie gwarantuje nam spokoju w pogodzie. To jest gwarancja zmian, częstych opadów śniegu, śniegu z deszczem i deszczu, częstych skoków temperatury. Najpierw ocieplenia, później niewielkiego ochłodzenia i przechodzenia przez zero, co się wiąże z tym, że na drogach jest ślisko, jest niebezpiecznie - ostrzegał prezenter. - W pierwszej połowie tygodnia nie będzie pogody stabilnej, nie będzie pogody spokojnej, będzie pogoda zmienna, czasami dynamiczna, ze skokami ciśnienia […], a to wszystko przez ten niż i ustępujący wyż - mówił Wasilewski.

Smog "będzie mniejszy i zanikający"

Podkreślił, że zaletą takiej pogody, a więc przejście pod wpływ niżu, jest poprawa jakości powietrza.

- W tym wyżu, starym, mroźnym powietrzu, jest smog [...] W wyżu jest zastój, w wyżu wszystko siedzi przy powierzchni ziemi - tłumaczył prezenter. Z niżem związany jest ruch powietrza, który pomaga rozwiewać zanieczyszczenia. - Z pewnością od jutra będziemy mówić może nie o końcu smogu, ale na pewno, że będzie on mniejszy i zanikający - zapewniał Wasilewski.

Posłuchaj całej rozmowy z Tomaszem Wasilewskim

Tomasz Wasilewski o aktualnej i prognozowanej pogodzie
Tomasz Wasilewski o aktualnej i prognozowanej pogodzietvn24

Autor: ao / Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości

W piątek nad morzem będzie porywiście wiać. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia.

Niebezpiecznie silny wiatr. Ostrzeżenia IMGW

Niebezpiecznie silny wiatr. Ostrzeżenia IMGW

Źródło:
IMGW

W weekend napłynie chłodniejsze, arktyczne powietrze znad północy Europy. Termometry pokażą miejscami maksymalnie 14 stopni Celsjusza. Nie zabraknie też przelotnych opadów deszczu.

Pogoda na weekend: napłynie arktyczny chłód

Pogoda na weekend: napłynie arktyczny chłód

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. W piątek 27.09 w niewielkiej części kraju należy spodziewać się opadów deszczu. Na przeważającym obszarze Polski będzie dużo slońca. Termometry wszędzie pokażą 20 i więcej stopni.

Pogoda na dziś - piątek 27.09. Deszczowo w części kraju

Pogoda na dziś - piątek 27.09. Deszczowo w części kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na farmie krokodyli położonej w północnej części Tajlandii zabito 125 zwierząt. Powodem były obawy przed tym, że gady uciekną podczas trwających w kraju powodzi i będą stanowić zagrożenie dla ludności.

Zabito 125 krokodyli. Powodem były obawy, że uciekną w czasie powodzi

Zabito 125 krokodyli. Powodem były obawy, że uciekną w czasie powodzi

Źródło:
PAP, theanimalreader.com

Helene jest huraganem drugiej kategorii w pięciostopniowej, rosnącej skali Saffira-Simpsona. Żywioł może przynieść ze sobą bardzo obfite opady deszczu, które doprowadzą do rozległych powodzi. Władze Florydy przygotowują się na uderzenie żywiołu.

Przerwy w dostawach prądu mogą trwać wiele dni. "Prosimy, nie lekceważcie tej burzy"

Przerwy w dostawach prądu mogą trwać wiele dni. "Prosimy, nie lekceważcie tej burzy"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, CNN, Reuters, NOAA, The Weather Channel, tvnmeteo.pl

Poziom wody w rzekach na południowym zachodzie i zachodzie Polski pozostaje bardzo wysoki. Na wodowskazach pojawiają się także spadki. Obecnie stan alarmowy jest przekroczony na prawie 20 stacjach hydrologicznych. Obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne IMGW trzeciego, najwyższego stopnia.

Niemal 20 miejsc, w których przekroczone są stany alarmowe

Niemal 20 miejsc, w których przekroczone są stany alarmowe

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Po fali ulewnego deszczu sparaliżowane zostało jedno z najludniejszych miast świata - Bombaj. W niektórych miejscach stolicy indyjskiego stanu Maharasztra spadło prawie 275 litrów deszczu na metr kwadratowy. W wyniku podtopień zginęły co najmniej cztery osoby.

Potężne ulewy sparaliżowały ponad 20-milionowe miasto. Cztery osoby nie żyją

Potężne ulewy sparaliżowały ponad 20-milionowe miasto. Cztery osoby nie żyją

Źródło:
PAP, India Meteorological Department

Fala wezbraniowa na Odrze przepływa przez województwo lubuskie. W nocy jej czoło dotarło do Słubic.

Gdzie jest fala wezbraniowa na Odrze

Gdzie jest fala wezbraniowa na Odrze

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, PAP, TVN24

Moo Deng to dwumiesięczna hipopotamica karłowata mieszkająca w otwartym zoo Khao Kheow w Tajlandii. Władze instytucji ogłosiły, że od teraz wizyty u Moo Deng odbywać się będą tylko w soboty i niedziele. To skutek jej bijącej rekordy popularności. O zachowaniach wielu ludzi, którzy przychodzą zobaczyć hipopotamkę, dyrektor zoo mówi, że są "okrutne i niebezpieczne". Zagroził podjęciem kroków prawnych.

Hipopotamka-celebrytka padła ofiarą popularności. Zachowania "okrutne i niebezpieczne"

Hipopotamka-celebrytka padła ofiarą popularności. Zachowania "okrutne i niebezpieczne"

Źródło:
NBC News

Najświeższe badania naukowców rzucają nowe światło na awulsję, czyli proces tworzenia się nowego koryta istniejącej rzeki, który może prowadzić do katastrofalnych powodzi. Naukowcy podkreślają, że ich praca może pomóc rządom i planistom zidentyfikować obszary o wysokim ryzyku nagłych zalań.

Rzeki mogą nagle zmienić swój bieg, a skutki bywają katastrofalne. Przyjrzano się awulsji

Rzeki mogą nagle zmienić swój bieg, a skutki bywają katastrofalne. Przyjrzano się awulsji

Źródło:
PAP, Nature

W środę włoskie służby nadal poszukiwały babci i pięciomiesięcznego dziecka. Zaginęli po tym, jak włoską miejscowość Montecatini Val di Cecina nawiedziła powódź. Akcję utrudniają zniszczenia spowodowane spływem wody z rzek, które mocno wezbrały po ulewach.

Przyjechali spędzić wakacje w Toskanii, woda natarła na ich dom. Szukają babci i dziecka

Przyjechali spędzić wakacje w Toskanii, woda natarła na ich dom. Szukają babci i dziecka

Źródło:
Reuters, Corriere.it, ENEX, PisaToday, Punto Radio, Il Fatto Quotidiano

Zachodnie regiony Słowacji po powodzi zmagają się z plagą komarów - te mnożą się masowo. Na zalane tereny wysłano śmigłowiec, z którego rozpylono specjalną substancję owadobójczą.

Po powodzi komary mnożą się na potęgę

Po powodzi komary mnożą się na potęgę

Źródło:
PAP, TASR, tvnmeteo.pl

Zmiany klimatyczne zwiększyły intensywność opadów deszczu, które wywołały ekstremalną powódź w centralnej Europie - wynika z raportu organizacji World Weather Attribution opublikowanego w środę. Zdaniem naukowców, jeśli nie zatrzymamy ocieplenia planety, tak katastrofalne zjawiska będą zdarzać się coraz częściej.

"Budujemy na bazie tego, co wiemy z przeszłości. Przyszłość zapowiada się bardziej intensywnie"

"Budujemy na bazie tego, co wiemy z przeszłości. Przyszłość zapowiada się bardziej intensywnie"

Źródło:
tvnmeteo.pl, World Weather Attribution, Reuters

Spośród dziewięciu krytycznych procesów wspierających życie na Ziemi aż sześć przekroczyło bezpieczną granicę, a siódmy proces wkrótce ją przekroczy. Oznacza to wzrost ryzyka trwałych zmian i nieodwracalnych uszkodzeń ekosystemów - wynika z raportu Planetary Health Check (PHC).

Ziemia w stanie krytycznym. Sześć granic planetarnych zostało przekroczonych

Ziemia w stanie krytycznym. Sześć granic planetarnych zostało przekroczonych

Źródło:
PAP

Nowozelandzcy naukowcy odkryli w głębinach Pacyfiku nowy gatunek ryby, nazywanej "rekinem duchem" lub "rekinem widmo". Wyróżnia się on niezwykle długim pyskiem, który może stanowić połowę długości jego ciała.

Odkryli nowy gatunek "rekina widmo"

Odkryli nowy gatunek "rekina widmo"

Źródło:
PAP

Nowy satelita pogodowy, należący do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), przesłał pierwsze zdjęcia. Urządzenie sfotografowało między innymi przemieszczający się przez Europę niż genueński Boris, czyli sprawcę powodzi między innymi w Polsce. - Chociaż nadal jesteśmy w trakcie uruchamiania satelity, te wstępne wyniki już przekroczyły nasze oczekiwania - powiedział kierownik projektu Ville Kangas.

Powodziowy niż na zdjęciach z nowego satelity. "Wyniki przekroczyły nasze oczekiwania"

Powodziowy niż na zdjęciach z nowego satelity. "Wyniki przekroczyły nasze oczekiwania"

Źródło:
PAP, ESA

Liczba ofiar śmiertelnych powodzi i osunięć ziemi spowodowanych przez tajfun Yagi w Birmie przekroczyła 400 - podała we wtorek agencja AFP, powołując się na komunikat rządzącej w kraju junty. Żywioł siał spustoszenie w kilku azjatyckich krajach w pierwszej połowie września.

Supertajfun. Liczba zabitych wzrosła niemal dwukrotnie

Supertajfun. Liczba zabitych wzrosła niemal dwukrotnie

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Kot syjamski Rayne Beau, który w czerwcu zaginął w Parku Narodowym Yellowstone, po wielu tygodniach wrócił do właścicieli. Nie wiadomo, w jaki sposób przebył sam niemal 1300 km. Susan i Benny Anguiano liczą, że nagłaśniając historię swojego kota, rozwiążą tę zagadkę.

Kot, który zaginął w słynnym parku narodowym, odnalazł się 1287 km dalej. Jest już w domu

Kot, który zaginął w słynnym parku narodowym, odnalazł się 1287 km dalej. Jest już w domu

Źródło:
The Guardian, KSBY, The New York Times

Psy rasy chow chow pomalowane tak, by przypominały pandy, stały się jedną z największych atrakcji w ogrodzie zoologicznym Shanwei w Chinach, a następnie hitem w sieci. Pomysł na farbowanie psów miał zwiększyć zainteresowanie zoo.

Psy udające pandy atrakcją chińskiego zoo

Psy udające pandy atrakcją chińskiego zoo

Źródło:
China Daily, CNN, Global Times, Sky News

Służby zastrzeliły niedźwiedzia polarnego, który zbliżył się do jednego z domów w odległej wiosce na Islandii. Pojawienie się drapieżnika wywołało obawy wśród mieszkańców. Po raz ostatni zwierzę tego gatunku było widziane w tym kraju w 2016 roku.

Niedźwiedź polarny pojawił się tam pierwszy raz od 2016 roku. Zastrzelono go

Niedźwiedź polarny pojawił się tam pierwszy raz od 2016 roku. Zastrzelono go

Źródło:
CNN

Wiele krajów Ameryki Południowej od kilku miesięcy zmaga się z olbrzymimi pożarami. Żywioł pochłonął miliony hektarów lasów dziewiczych oraz innej chronionej roślinności. Amnesty International wystosowała apel do władz tego regionu o podjęcie stosownych działań, które mogłyby zatrzymać szalejący żywioł.

Katastrofalne pożary. Apel o podjęcie "bezprecedensowych działań"

Katastrofalne pożary. Apel o podjęcie "bezprecedensowych działań"

Źródło:
PAP, Amnesty International

Intensywne opady deszczu nawiedziły w poniedziałek Cannes na południu Francji. Ulicami miasta słynącego z festiwalu filmowego płynęły rzeki wody, która zabierała ze sobą auta. W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia i nagrania.

Zalało Cannes. Woda porywała samochody

Zalało Cannes. Woda porywała samochody

Źródło:
Reuters, PAP

Nawet w słynącej z ogromnych upałów Arizonie tegoroczne lato zapisze się w historii. Stolica tego amerykańskiego stanu ma za sobą rekordowo długą serię dni, w których temperatura sięgała 100 stopni Fahrenheita lub więcej. To prawie 38 stopni Celsjusza.

Blisko 40 stopni przez 113 dni. Tak jeszcze nie było

Blisko 40 stopni przez 113 dni. Tak jeszcze nie było

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

SpaceX chce wystrzelić pięć bezzałogowych statków kosmicznych Starship na Marsa w ciągu dwóch lat - powiadomił właściciel firmy Elon Musk. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to następne mają być misje załogowe.

Elon Musk o planach podboju Marsa. Podał harmonogram

Elon Musk o planach podboju Marsa. Podał harmonogram

Źródło:
PAP