Fala wezbraniowa na Wiśle w Małopolsce. Kulminacja w piątek i sobotę

[object Object]
Ulewy i podtopienia w Krakowietvn24
wideo 2/23

Fala wezbraniowa przemieszcza się przez Wisłę w województwie małopolskim. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca ostrożność i trzymanie dystansu od rzek. Także w innych rejonach kraju sytuacja hydrologiczna jest trudna.

"Przez Małopolskę przechodzi fala wezbraniowa na Wiśle" - poinformowało w czwartek wieczorem Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Zagrożone są powiaty: chrzanowski, oświęcimski, wadowicki, krakowski, Kraków, wielicki, bocheński, brzeski.

"Kulminacja fali wezbraniowej w woj. małopolskim nastąpi w piątek i sobotę" - czytamy na Twitterze RCB.

Dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa w związku z tym podjął decyzję o wysłaniu SMS-owych ostrzeżeń do mieszkańców zagrożonych powiatów. "Ze względu na sytuację nie wolno zbliżać się do rzek oraz należy stosować się do poleceń służb" - przypomniało RCB.

Stan alarmowy Wisły w Krakowie to 5,2 metra. Może on zostać przekroczony już w piątek około godziny 22. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe na obszarze miasta.

ZOBACZ SKUTKI ULEW W POLSCE

SPRAWDŹ ALERTY METEOROLOGICZNE IMGW

Gdzie jest stan alarmowy

O godzinie 20 w czwartek stan alarmowy przekroczony był w miejscowościach:

- Odolanów na rzece Kuroch (woj. wielkopolskie)

- Mielec na rzece Wisłoka (woj. podkarpackie)

- Racibórz-Miedonia na rzece Odra (woj. śląskie)

- Olza na rzece Odra (woj. śląskie)

- Czechowice-Dziedzice na rzece Iłownica (woj. śląskie)

- Goczałkowice na rzece Wisła (woj. śląskie)

- Jawiszowice na rzece Wisła (woj. małopolskie)

- Kraków-Bielany rzece Wisła (woj. małopolskie)

- Stradomka na rzece Stradomka (woj. małopolskie)

- Głowaczowa na rzece Grabinka (woj. podkarpackie),

- Wampierzów na rzece Breń (woj. podkarpackie),

- Ciężkowice na rzece Biała (woj. małopolskie),

- Biskupice na rzece Szreniawa (woj. małopolskie),

- Proszówki na rzece Raba (woj. małopolskie),

- Trybsz na rzece Białka (woj. małopolskie),

- Balice na rzece Rudawa (woj. małopolskie),

- Radziszów na rzece Skawinka (woj. małopolskie),

- Sucha Beskidzka na rzece Skawa (woj. małopolskie),

- Piwoń na rzece Przemsza (woj. śląskie),

- Brynica na rzece Brynica (woj. śląskie),

- Zator na rzece Skawa (woj. śląskie),

- Oświęcim na rzece Soła (woj. małopolskie),

- Czechowice-Bestwina na rzece Biała (woj. śląskie),

- Krzyżanowice na rzece Odra (woj. śląskie),

- Skoczów na rzece Wisła (woj. śląskie),

- Chałupki na rzece Odra (woj. śląskie).

Stan ostrzegawczy przekroczony jest na wielu rzekach w południowych regionach Polski.

Poniższa mapa pokazuje stacje hydrologiczne w Polsce i zarejestrowany na nich stan rzek. Kolor czarny - niski stan, niebieski - średni stan, zielony - w normie, żółty - strefa stanów wysokich, pomarańczowy - stan ostrzegawczy, czerwony - stan alarmowy.

Stan rzek w Polsce o godzinie 20 (monitor.pogodynka.pl/IMGW)monitor.pogodynka.pl/IMGW

Na poniższej mapie oznaczony został kolorami stan wody w rzekach. Niebieskie kropki to stacje hydrologiczne w naszym kraju, w których zbierane są aktualne informacje hydrologiczne:

Stan rzek w Polsce z 23 maja (IMGW)IMGW

Ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia

W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu, lokalnie o charakterze burzowym, spodziewane są wzrosty poziomu wody w strefie stanów wysokich. Zostaną przekroczone kolejne stany ostrzegawcze, a w dalszej kolejności także stany alarmowe. Alerty hydrologiczne trzeciego stopnia wydano w województwach:

- śląskim - w zlewniach dopływów górnej Odry, a także na Odrze od Chałupek do Raciborza-Miedoni. W okresie obowiązywania ostrzeżenia prognozowane są przekroczenia stanów ostrzegawczych, a lokalnie również stanów alarmowych, zwłaszcza na Olzie. Ponadto dalsze wzrosty poziomu wody prognozowane są także w zlewniach: Małej Wisły, Przemszy, Brynicy i Soły;

- małopolskim - w zlewniach: Soły, Skawy, Raby, Dunajca, Ropy i na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa. Na Wiśle zostaną przekroczone stany ostrzegawcze, a w profilu Jawiszowice stan alarmowy;

- podkarpackim - w zlewniach: Wisłoki, Sanu oraz Wisłoka. Aktualne przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych na ogół będą się utrzymywać. Na Wiśle zostaną przekroczone stany ostrzegawcze;

- świętokrzyskim - na skutek spływu wód opadowych, na całym odcinku Wisły, notowany będzie gwałtowny wzrost poziomu wody powyżej stanów ostrzegawczych z przekroczeniem stanów alarmowych. Na świętokrzyskich dopływach Wisły prognozowane są dalsze wzrosty poziomu wody, punktowo z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych.

Ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia

IMGW wydał alarmy drugiego stopnia na terenie województwa opolskiego. Na Odrze od Koźla do Ujścia Nysy Kłodzkiej będzie utrzymywała się tendencja wzrostowa stanów wody z przekroczeniem stanów ostrzegawczych.

Ostrzeżenia hydrologiczne IMGWIMGW / TVN Meteo
Opady w ciągu najbliższej doby (Ventusky.com)
Opady w ciągu najbliższej doby (Ventusky.com)Ventusky.com

Alarmy i pogotowie przeciwpowodziowe

Z uwagi na niebezpieczną sytuację hydrologiczną wydano alarmy przeciwpowodziowe. W niektórych częściach regionów obowiązuje natomiast stan pogotowia przeciwpowodziowego.

ŚLĄSKIE

Alarmy przeciwpowodziowe - powiaty: bieruńsko-lędziński, cieszyński, bielski; gminy: Jeleśnia, Świnna, Rajcza, Ślemień oraz miasto Bielsko-Biała;

PODKARPACKIE

Alarm przeciwpowodziowy - gminy: Czarna, Żyraków, Kolbuszowa, Wadowice Górne, Jeżowa i Stare Babice;

miasto: Bielsko-Biała.

Pogotowie przeciwpowodziowe - powiat przeworski (gmina Przeworsk), powiat ropczycko-sędziszowski, gminy: Sędziszów Małopolski, Iwierzyce, Ostrów, Wielopole Skrzyńskie, Ropczyce), powiat jasielski (cały powiat), powiat dębicki (gminy Brzostek, Jodłowa), powiat niżański (gmina Jeżowe), pow. jarosławski (gmina Laszki), powiat rzeszowski (m. Rzeszów) oraz powiat mielecki (gminy: Radomyśl Wielki, Mielec, m. Mielec, Przecław, Czermin)

MAŁOPOLSKIE

Alarm przeciwpowodziowy - powiaty: dąbrowski, bocheński, brzeski, tarnowski, suski;

gminy: Szerzyny, Grybów, Ciężkowice, Spytkowice;

miasto: Oświęcim

Pogotowie przeciwpowodziowe - powiaty: myślenicki, nowosądecki, wadowicki;

gminy: Tuchów pow. tarnowski, Ryglice pow. tarnowski, Skrzyszów pow. tarnowski, Pleśna pow. tarnowski, Skawina pow. krakowski, Biecz pow. gorlicki, Borzęcin pow. brzeski, Stryszów pow. wadowicki, Wieliczka, Oświęcim, Kęty pow. oświęcimski, Brzesko, Szczurowa pow. brzeski;

miasta: Skawina, Kraków.

Potencjalny rozwój burz w ciągu najbliższej doby (Ventusky.com)
Potencjalny rozwój burz w ciągu najbliższej doby (Ventusky.com)Ventusky.com

Czym jest alarm przeciwpowodziowy?

Alarm przeciwpowodziowy ogłasza przedstawiciel władzy samorządowej, gdy poziom wody zbliża się do stanu alarmowego (ustalonego dla danego wodowskazu).

Czym jest pogotowie przeciwpowodziowe?

Pogotowie przeciwpowodziowe także ogłaszane jest przez przedstawiciela samorządu w sytuacji, kiedy poziom lustra wody wzrasta do ustalonego na danym wodowskazie poziomu ostrzegawczego i nadal się podnosi, albo istnieją inne przesłanki o zagrożeniu powodziowym.

Czym jest ostrzeżenie hydrologiczne trzeciego stopnia?

Według definicji IMGW trzeci stopień ostrzeżenia hydrologicznego oznacza, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów alarmowych.

Czym jest ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia?

Zgodnie z definicją IMGW, ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że obserwowany lub prognozowany stan wody w rzekach przekracza stan ostrzegawczy, ale nadal jest poniżej stanu alarmowego.

Autor: anw,dd//aw / Źródło: IMGW, PAP, Wojewoda Podkarpacki, Wojewoda Dolnośląski

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu na południowych krańcach Polski. Sypać będzie do poniedziałkowego poranka. Dla wielu miejsc ogłoszono również ostrzeżenia w związku z oblodzeniami.

Zimowe ostrzeżenia w 10 województwach

Zimowe ostrzeżenia w 10 województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Po śnieżnym i zimnym weekendzie wkrótce czeka nas duże ocieplenie. Sprawdź, co przyniesie pogoda w kolejnych 16 dniach w długoterminowej prognozie temperatury, przygotowanej przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: zima wpadła do nas na krótko

Pogoda na 16 dni: zima wpadła do nas na krótko

Źródło:
tvnmeteo.pl

Lód z przejeżdżającego auta uszkodził szybę innego pojazdu. Zdarzenie, do którego doszło w jednym z amerykańskich miast w stanie Kansas, zostało uchwycone przez kamerkę samochodową.

Kawałek lodu leciał w jego kierunku. Nagranie

Kawałek lodu leciał w jego kierunku. Nagranie

Źródło:
CNN, KCTV

Nocą w całej Polsce będzie mroźno i jeszcze w niektórych regionach może obficie padać śnieg. W poniedziałek aura się poprawi.

Mroźna noc. W części kraju dosypie śniegu

Mroźna noc. W części kraju dosypie śniegu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Szalejący nad Bałtykiem sztorm spowodował cofkę w kilku miejscowościach, m.in. w Sztutowie, Kątach Rybackich, Świerznicy, Rewie i Mechelinkach. W portach w Ustce i Mrzeżynie woda zalała bulwary oraz znajdujące się tam lokale usługowe.

Cofka nad Bałtykiem. Zalane ulice i bulwary, przesiąkające wały w kilku miejscowościach

Cofka nad Bałtykiem. Zalane ulice i bulwary, przesiąkające wały w kilku miejscowościach

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Pod naporem mokrego śniegu w miejscowości Łobez (województwo zachodniopomorskie) zawaliły się dach i ściana w hurtowni materiałów budowlanych. Straż pożarna poinformowała, że nie ma osób rannych.

Pod naporem śniegu zawalił się dach magazynu

Pod naporem śniegu zawalił się dach magazynu

Źródło:
TVN24

Ratownicy TOPR ogłosili w niedzielę drugi stopień zagrożenia lawinowego. Z powodu intensywnych opadów śniegu i silnego wiatru panują bardzo niekorzystne warunki turystyczne.

"Gwałtowne pogorszenie sytuacji" w Tatrach

"Gwałtowne pogorszenie sytuacji" w Tatrach

Źródło:
PAP

Sobotni atak zimy zakończył się prawie tysiącem interwencji strażaków, głównie na Pomorzu. W dzień doszło do wielu kolizji i wypadków. Mokry, ciężki śnieg łamał konary i przewracał drzewa, uszkadzał linie energetyczne i utrudniał podróżowanie.

Prawie tysiąc interwencji po ataku zimy. Kolizje, nieprzejezdne drogi, podtopienia

Prawie tysiąc interwencji po ataku zimy. Kolizje, nieprzejezdne drogi, podtopienia

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24, PAP, TVN24

W hrabstwie Los Angeles w południowej Kalifornii trwa gaszenie kilku potężnych pożarów, które od wtorku trawią zachodnie i północne obrzeża miasta. W akcji bierze udział blisko 1000 więźniów-strażaków - poinformował w niedzielę portal dziennika "Washington Post". Żywioł pochłonął już życie co najmniej 16 osób, taka sama jest liczba zaginionych. Meteorolodzy ostrzegają przed powrotem silnego wiatru.

Trwa walka z ogniem, silny wiatr może wrócić. "Nie wygląda to dobrze"

Trwa walka z ogniem, silny wiatr może wrócić. "Nie wygląda to dobrze"

Źródło:
PAP, NBC News, CNN

Alert RCB został wysłany do mieszkańców południowej Polski. Eksperci z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa ostrzegają przed bardzo silnym wiatrem i intensywnymi opadami śniegu.

Alert RCB wciąż w mocy. "Zachowaj ostrożność"

Alert RCB wciąż w mocy. "Zachowaj ostrożność"

Aktualizacja:
Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

"Wyspa widmo" pojawiła się na Morzu Kaspijskim - i bardzo szybko zniknęła. Do powstania niewielkiego skrawka lądu doszło w 2023 roku po wybuchu wulkanu błotnego. Wystarczyło jednak kilkanaście miesięcy, by wyspa się rozmyła.

Satelita wykrył "wyspę widmo"

Satelita wykrył "wyspę widmo"

Źródło:
NASA Earth Observatory, anl.az

Do silnego trzęsienia ziemi doszło w nocy z soboty na niedzielę w Meksyku. Wstrząsy o magnitudzie 6,2 spowodowały panikę wśród mieszkańców kilku stanów, którzy w środku nocy wybiegli na ulice.

W środku nocy wybiegali z domów na ulice

W środku nocy wybiegali z domów na ulice

Źródło:
USGS, El Informador

Zimowa burza przeszła nad wschodnimi i południowymi Stanami Zjednoczonymi. Intensywne opady śniegu doprowadziły do odwołania tysięcy lotów, przerwania dostaw prądu i wody pitnej oraz zamknięcia niektórych szkół. Na oblodzonych drogach dochodziło do groźnych wypadków.

Tyle śniegu nie spadło tam od lat. Auta ślizgały się na "czarnym lodzie"

Tyle śniegu nie spadło tam od lat. Auta ślizgały się na "czarnym lodzie"

Źródło:
PAP, CBS News, NWS Atlanta

Początek roku jedynie miejscami przyniósł nam powrót zimy. W wielu regionach Polski zamiast śniegu pada deszcz, a szare krajobrazy uparcie nie chcą się zabielić. To, czy w styczniu 2025 możemy spodziewać się jeszcze porządnego mrozu, sprawdza nasza synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

"Bestia ze wschodu" śpi, a co z wirem polarnym? Najnowsze prognozy na styczeń

"Bestia ze wschodu" śpi, a co z wirem polarnym? Najnowsze prognozy na styczeń

Źródło:
tvnmeteo.pl

Apokaliptyczne sceny rozgrywają się w hrabstwie Los Angeles, gdzie pożary spowodowały katastrofalne szkody i zmusiły dziesiątki tysięcy ludzi do opuszczenia swoich domów. Zdjęcia zniszczonych budynków pokazują, jak niszczycielski jest żywioł.

Tylko zgliszcza. Los Angeles po "piekielnej" pożodze

Tylko zgliszcza. Los Angeles po "piekielnej" pożodze

Źródło:
Reuters

Do Majotty zbliża się cyklon Dikeledi. Francuskie terytorium zamorskie objęte zostało pomarańczowym alarmem. Wstrzymano kursowanie promów, na stacjach benzynowych utworzyły się bardzo długie kolejki. Niemal miesiąc temu region ten został spustoszony przez cyklon Chido.

Prawie miesiąc temu spustoszył ich Chido, teraz nadciąga Dikeledi

Prawie miesiąc temu spustoszył ich Chido, teraz nadciąga Dikeledi

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej pokazał długoterminową eksperymentalną prognozę na najbliższe cztery miesiące. Jaka pogoda będzie w lutym i czego spodziewać się wiosną w 2025 roku? Sprawdź.

Wiosna przyjdzie wcześniej? Jest nowa długoterminowa prognoza IMGW

Wiosna przyjdzie wcześniej? Jest nowa długoterminowa prognoza IMGW

Źródło:
IMGW

Rok 2024 był najcieplejszym w historii pomiarów. Jak przekazali specjaliści z serwisu Copernicus Climate Change Service (C3S), zapisał się on w historii jako pierwszy rok kalendarzowy, w którym średnia globalna temperatura przekroczyła 1,5 stopnia Celsjusza powyżej poziomu z czasów preindustrialnych.

To już pewne. Spełnił się najczarniejszy scenariusz

To już pewne. Spełnił się najczarniejszy scenariusz

Źródło:
PAP, Copernicus Climate Change Service (C3S)

Listopad był jedynym miesiącem w 2024 roku, w którym średnia temperatura powietrza była w Polsce niższa niż zazwyczaj. Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wszystkie pozostałe miesiące okazały się cieplejsze niż zwykle, a wśród nich szczególnie wyróżnił się luty.

Te mapy pokazują, jak gorący był 2024 rok w Polsce. "Luty był gamechangerem"

Te mapy pokazują, jak gorący był 2024 rok w Polsce. "Luty był gamechangerem"

Źródło:
IMGW

Start rakiety New Glenn jest zaplanowany na poniedziałkowy poranek. Sprzęt został zaprojektowany przez Blue Origin, firmę Jeffa Bezosa, i ma służyć do wynoszenia dużych ładunków na orbitę okołoziemską. Jak zapowiadają przedstawiciele przedsiębiorstwa, niektóre elementy systemu polecą w kosmos wielokrotnie.

New Glenn czeka na start. Wyniesie ładunek, jakiemu nie sprostają nawet rakiety Elona Muska

New Glenn czeka na start. Wyniesie ładunek, jakiemu nie sprostają nawet rakiety Elona Muska

Źródło:
CNN, AFP