Nadchodzące dni za sprawą niżu Fabian przyniosą groźne zjawiska pogodowe. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem i marznącymi opadami. W kolejnych dniach zagrożeniem będzie też silny mróz.
Jak poinformował synoptyk tvnmeteo.pl Artur Chrzanowski, niż Fabio, nazywany w Polsce Fabianem, znajduje się w piątek nad Morzem Norweskim, nad północnym Atlantykiem, a w sobotę przemieści się na wschód nad Morze Barentsa.
Niż Fabian nad Polską
Fabian to głęboki niż, ma w centrum 950 hektopaskali. - Posiada rozległą strukturę, która zajmuje właściwie pół Europy - mówił Chrzanowski. Jak dodał, wyżowa pogoda panuje jedynie na południu kontynentu - na Półwyspie Apenińskim, Iberyjskim i Bałkańskim. Odpowiada za nią wyż Almar, który znajduje się nad Bretanią. W jego centrum ciśnienie wynosi 1036 hPa.
Według synoptyka, za związanym z Fabianem chłodnym frontem atmosferycznym w ciągu najbliższej doby napłyną do Polski kolejne porcje arktycznego chłodu. Wraz z chłodnym frontem pojawią się opady deszczu, który będzie przechodził w deszcz ze śniegiem. Po chłodnym froncie pojawi się front okluzji również o charakterze chłodnym. Przyniesie kolejną porcję chłodu. Będzie jeszcze zimniej, pojawi się deszcz, deszcz ze śniegiem i miejscami śnieg. Na froncie okluzji wraz z silnym wiatrem możliwe są nawet burze, zwłaszcza na Pomorzu. - W sobotę czeka nas więc bardzo silny wiatr z zachodu, czyli pogoda turbulentna, dająca poczucie chłodu - mówił Chrzanowski.
Na poniższej mapce kolorem purpurowym zaznaczono front okluzji, a kolorem niebieskim - front chłodny.
Ostrzeżenia meteorologiczne
SILNY WIATR
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia przed silnym wiatrem:
- w woj. pomorskim, w powiatach: Gdańsk, Sopot, Gdynia, puckim, wejherowskim, lęborskim, Słupsk, słupskim;
- woj. zachodniopomorskim, w powiatach: sławieńskim, koszalińskim, Koszalin, białogardzkim, kołobrzeskim, gryfickim, kamieńskim i Świnoujście.
Alarmy obowiązują od godziny 6 do godziny 18 w woj. pomorskim, a w woj. zachodniopomorskim - do godziny 21.
Dodatkowo Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni IMGW wydało w piątek ostrzeżenie drugiego stopnia przed sztormem dla południowo-wschodniego Bałtyku. Alarm będzie obowiązywać do godziny 20 w sobotę. Południowo-zachodni wiatr w strefie brzegowej województwa pomorskiego może osiągnąć 8, a miejscami nawet 9 stopni w skali Beauforta.
OPADY MARZNĄCE
Oprócz wiatru, ostrzeżenia wydano też przed opadami marznącymi w województwach:
- lubelskim, w powiatach: chełmskim, Chełm, łęczyńskim, lubelskim, Lublin, biłgorajskim, tomaszowskim i hrubieszowskim;
- podkarpackim, z wyłączeniem powiatów: stalowowolskiego, tarnobrzeskiego, Tarnobrzeg oraz mieleckiego;
- małopolskim, w powiatach: gorlickim, nowosądeckim, Nowy Sącz, limanowskim, nowotarskim, tatrzańskim i suskim;
- śląskim, w powiecie żywieckim.
Według synoptyków, w tych regionach mogą pojawić się marznące opady deszczu powodujące gołoledź. Alarmy obowiązują od godziny 1 do godziny 7 w sobotę.
Prognoza zagrożeń na sobotę
W sobotę oprócz obowiązujących alarmów synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej planują wydać ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla wszystkich województw z wyjątkiem podlaskiego. Porywy wiatru mogą osiągać prędkość do 70 kilometrów na godzinę.
W woj. podkarpackim dodatkowo mogą pojawić się ostrzeżenia przed opadami marznącego deszczu.
Prognoza zagrożeń na niedzielę
Opady marznące mogą być też zagrożeniem w niedzielę. IMGW planuje wydać ostrzeżenia pierwszego stopnia w województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i opolskim. Oprócz tego, w woj. pomorskim mogą pojawić się alerty przed silnym wiatrem osiągającym w porywach do 70 km/h.
Niedziela może przynieść też silny mróz. W woj. podkarpackim, małopolskim i śląskim w regionach podgórskich temperatura nocą może sięgnąć -15 stopni Celsjusza.
Prognoza zagrożeń na poniedziałek
W poniedziałek opady marznącego deszczu mogą być zagrożeniem w woj. lubelskim. Tutaj planowane jest wydanie alarmów pierwszego stopnia.
Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?
Jak mówi definicja IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Czym jest prognoza zagrożeń?
Według IMGW prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.
Autor: anw,ps,dd/map,aw / Źródło: IMGW, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock