Po zimie natura budzi się do życia. Nie tylko na lądzie robi się zielono. Rośliny zakwitają także pod wodą. Na skutek roztopów na Morzu Kaspijskim powstały tajemnicze smugi.
Na północnym Morzu Kaspijskim (w okolicy Wysp Foczych) powstały dziwne smugi. Naukowcy z amerykańskiej agencji kosmicznej NASA zaczęli zastanawiać się skąd się wzięły. Na zdjęciu z 17 stycznia widać, jak akwen pokryty był lodem, a cztery miesiące później, 16 kwietnia lód zniknął, a na jego miejscu widnieją zielone obszary.
- Rejon Wysp Foczych jest płytki, dlatego zdjęcia satelitarne uchwyciły zieloną roślinność z dna morza - powiedział Norman Kuring z NASA Goddard Space Flight Center. - To najprawdopodobniej trawa morska i algi - dodał.
Naukowcy początkowo sądzili, że smugi wśród wodorostów mogły powstać po łowieniu ryb włokiem. Jednak okazało się, że większość linii zostało wyżłobionych przez lód.
- Bez wątpienia większość z tych wstęg stworzyła topniejąca pokrywa lodowa - potwierdził Stanislav Ogorodov, naukowiec z Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego.
Dziwne zachowanie lodu
Specjalista dodał, że Morze Kaspijskie w tym rejonie jest głębokie na około 3 metry. Lód ma grubość około pół metra. Pokrywa lodowa, która cały czas jest w ruchu, powoduje, że lód nachodzi na siebie, przez co dotyka dna i szoruje po nim. Dzięki temu powstają smugi w zakwitających na dnie algach.
Autor: AD/rp / Źródło: NASA Earth Observatory
Źródło zdjęcia głównego: NASA Earth Observatory