Ogrody botaniczne w miejscowości Tucson w Stanach Zjednoczonych mogą pochwalić się rzadkim okazem. W tamtejszej szklarni zakwitła Rosie, ogromna roślina o bardzo osobliwym zapachu.
Po raz pierwszy w historii ogrodów Tucson zakwitło dziwidło olbrzymie o nazwie Rosie. Roślina nazywana jest także trupim kwiatem (ang. corpse flower).
Wydziela zapach padliny
Ta imponujących rozmiarów roślina ma jednak bardzo charakterystyczną cechę. Woń, jaką wydziela dziwidło, przypomina odór zepsutego mięsa. A to tylko jedno z wielu skojarzeń. Niektórzy mówią także o odorze gnijącego mięsa, "tysiąca wymiotów", nieświeżej ryby lub sera limburskiego (sera podpuszczkowego o silnym, nieprzyjemnym zapachu).
Według badaczy nieprzyjemny zapach dziwidła pomaga przyciągać muchy i inne owady, które zazwyczaj żywią się mięsem w stanie rozkładu.
Nie kwitnie często
Na szczęście odór jest rzadko wyczuwany ze względu na niezbyt częste kwitnienie tych kwiatów. Czasami potrzeba prawie 10 lat, aby dziwidło olbrzymie zakwitło po raz pierwszy. Okres kwitnięcia jest bardzo krótki, trwa od dwóch do trzech dni i zdarza się średnio raz na sześć lat.
Jak powiedziała Michelle Conklin, dyrektor wykonawcza Tucson Botanical Gardens, na świecie odnotowano do tej pory około 100 okazów tej rośliny.
Dziwidło olbrzymie - jak sugeruje nazwa - potrafi osiągnąć nawet siedem metrów wysokości i jest określane jako największa kwitnąca struktura na świecie.
Autor: dd/aw / Źródło: ENEX
Źródło zdjęcia głównego: ENEX