Co widać na zdjęciu? Korę drzewa w zbliżeniu, czy powierzchnię Ziemi sfotografowaną z wysokości setek kilometrów? Koniecznie sprawdźcie.
Wielki Rów Wschodni, bo właśnie on jest widoczny na zdjęciu, jest rowem tektonicznym należącym do grupy Wielkich Rowów Afrykańskich - dolin o stromych ścianach, znajdujących się we wschodniej części kontynentu. Powstał, ponieważ podłużny fragment skorupy ziemskiej zapadł się wzdłuż równoległych do siebie uskoków. Na zdjęciu satelitarnym wykonanym 14 stycznia 2012 roku przez załogę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) widać południową, graniczącą z Kenią część Wielkiego Rowu Wschodniego.
Równoległe uskoki
Tym, co najbardziej przyciąga wzrok, są liczne, równoległe do siebie uskoki, którymi usiana jest dolina. Cień rzucany przez popołudniowe słońce na Rów sprawia, że widać je naprawdę wyraziście.
Zdjęcie jest odwrócone, północ widać w lewym dolnym rogu zdjęcia. Wschodnia część rowu jest pustynna. Króluje w niej jezioro Magadi - płytkie, pełne czerwonych alg tam, gdzie jest woda i pokryte osadem soli na wyschniętych brzegach. Sąsiadujące z Magadi od północy mniejsze jezioro jest, dla kontrastu, granatowe - to dlatego, że ma znacznie większą głębokość.
Zielone wysepki widoczne na zdjęciu to rośliny. Występują one tylko na niektórych piętrach kilku dolin.
Aktywność wulkaniczna
Wielki Rów Wschodni jest miejscem, gdzie aktywność wulkaniczna była niegdyś bardzo wysoka. Pełno tu zarówno mnijszych, jak i większych wulkanów. Wśród nich swoje miejsce ma i Kilimandżaro. Wulkan Landerut, który widać na zdjęciu jest położony na uskokach. To oznacza, że jego wiek geologiczny jest znacznie niższy.
Autor: map/mj / Źródło: NASA